Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Daniela Píchová

  Olympie v Broukovi v hlavě (r. Jan Novák, DJKT Plzeň 1992). Foto archiv DJKT)

  Daniela Píchová

  6. 12. 1946 Praha – 4. 10. 2021 Praha

  Herečka, dlouholetá členka Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech (1969-1991) a Divadla J. K. Tyla v Plzni (1991 – 1999).

  V roce 1969 ukončila studia činoherního herectví na JAMU v Brně. Absolvovala zde rolí Olgy (alt. Zdena Herfortová) v inscenaci hry J. P. Sartra Špinavé ruce v režii Aloise Hajdy, kde hrála po boku Petra Hübnera, Barbory Plichtové, Igora Stránského, René Přibyla, Rudolfa Stärze, Jiřího Čapky či Bolka Polívky.

  Začátkem sedmdesátých let v Divadle Vítězslava Nezvala. Foto archiv DVN

  V roce 1969 získala angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, ve kterém strávila většinu svého profesního života. Hrála zde po boku Oldřicha Nového (Julie, ty máš nápady), Miroslava Horníčka, Gustava Opočenského, Libuše Řídelové či v inscenacích režisérů Ivana Rajmonta, Jany Kališové, Oty Ševčíka, Zdeňka Kaloče, Ladislava Smočka a dalších.

  V roli Lojzičky s Radanem Rusevem (Pán s měkkým kloboukem) v inscenaci hry Jiřího Mahena Ulička odvahy (r. Svatoslav Papež, prem. 21. 6. 1975, Divadlo Vítězslava Nezvala Karlovy Vary). Foto Miroslav Tůma

  V DJKT v Plzni poprvé hostovala v inscenaci Rozmarný duch v roce 1991 v režii Miroslava Doutlíka. Poté se již na podzim jako nová členka činohry DJKT zhostila role Matky v Povídkách z Vídeňského lesa v režii Ladislava Smočka. Za všechny další role vzpomeňme na její temperamentní výkon v postavě paní Pasquy v Poprasku na laguně (taktéž v režii L. Smočka) nebo na ztvárnění Olympie v Broukovi v hlavě (1992, režie Jan Novák).

  Kromě úspěšné divadelní kariéry se objevila i v několika filmech a TV-inscenacích. Nejznámějším je snímek Josefina (r. A. Hajda, 1968), kde vystupovala po boku své spolužačky a přítelkyně Zagorové. Společně vystudovaly JAMU, a dokonce byly spolubydlící (třetí spolubydlící a společnou přítelkyní byla herečka Vlasta Peterková).

  Své herecké zkušenosti předávala mladším generacím na ZUŠ v Praze.

  Byla ženou dlouholetého herce plzeňské činohry Zdeňka Muchy, který zemřel koncem června.

  Poslední roky se potýkala se zdravotními komplikacemi. Kvůli nádoru podstoupila operaci mozku a nakonec skončila na invalidním vozíku. Zákeřná nemoc se jí však vrátila a po dalším zákroku již ztrácela kontakt s okolním světem. Zemřela v LDN v Praze-Čerčany.

  /Pro i-DN ze zprávy DJKT – zde – a dalších zdrojů převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 6. října 2021

  Komentáře k článku: Zemřela Daniela Píchová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,