Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Trutnovské nové cirkusání (No. 1)

  U silnice mezi Jaroměří a Trutnovem stojí spoustu let šedivý překližkový slon – poněkud už ošuntělá reklama na královédvorskou zoo. Před pár dny se oblékl do nového kabátu: je teď růžovobílý a vítá návštěvníky trutnovského novocirkusového festivalu Cirk-UFF, který včera začal.

  Festivalový slon na příjezdu k Trutnovu. FOTO archiv festivalu.

  Začal prý s velikým úspěchem: hned dopoledne poprvé vystoupila jedna z festivalových hvězd, belgičtí žongléři z uskupení EA EO, pro školní mládež. Dle očitých svědků slavili velký úspěch – a tak se lze těšit, až budou k vidění později. Na čtvrtečním programu bylo též dětské představení Kufr a průvod městem s divadlem Kvelb, na jejichž úspěch jsem se ale už očitých svědků vyptat nestihl.

  Tou dobou už jsme pomalu začínali sami do Trutnova mířit, ovšem cesta se mírně natáhla – a tak jsme v lijáku doběhli do trutnovského divadla Uffo dvacet minut po začátku představení UP’END’DOWN populární La Putyky. Byli jsme uvedeni do sálu zcela zaplněného nadšenými diváky, kterým patrně ani příliš nevadilo, že tentokrát nezpívá Vojtěch Dyk: jeho alternace (jméno bohužel neznám) je zcela rovnocenná. Jak se mi to necelé představení jevilo, je UP’END’DOWN zajímavým pokusem o spojení nového cirkusu s činohrou – zdálo se mi ale, že jeho příběh je pro tento účel možná až moc abstraktní a že by to celé mohlo mít o něco větší tah na branku. Závěrečné hrátky s teeterboardem (akrobatickou „houpačkou“) ovšem publikum nadchnou zcela spolehlivě. (V DN inscenaci recenzoval Vladimír Hulec – viz.)

  Z představení UP’END’DOWN. FOTO archiv souboru.

  A tak festival úspěšně – byť v poněkud nevlídném počasí – začal. Dnešek by měl být o něco méně podmračený a zítra, tedy v hlavní festivalový den, už by podle předpovědi mělo být vysloveně pěkně. Pokusím se tedy ctěné čtenáře lákat, aby na podkrkonošské novocirkusové hody vyrazili kolem růžového slona též: program je bohatý, festival příjemný, přespání ve spacáku i v hotelu možné. A pokud chcete mít festivalové dění alespoň zprostředkované, zachovejte přízeň tomuto blogu. Nebo si dnes mezi druhou a pátou hodinou odpolední nalaďte Radio Wave, kde bude v živých vstupech o festivalu informovat (a rozhovory s akrobaty přinášet) Veronika Štefanová. Ale raději přijeďte sami: budete vítáni.


  Komentáře k článku: Trutnovské nové cirkusání (No. 1)

  1. Michal Zahálka

   Michal Zahálka

   Omlouvám se ctěným čtenářům, leč v náročném festivalovém programu nějak nezbyl čas napsat páteční zpravodajství. O přehlídkové zprávy nicméně ochuzeni nebudete – v zítřejším závěrečném dílu se k pátečnímu programu vrátím. Mezitím si lze například poslechnout zmíněné rozhovory na Radiu Wave, které připravila Veronika Štefanová (za mé skromné tlumočnické asistence): http://www.rozhlas.cz/radiowave/waveculture/_zprava/zive-vysilani-z-festivalu-cirk-uff–1067584

   02.06.2012 (20.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,