Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Továrna na sny ve dvou dějstvích

  Divadelní továrna na sny zásobuje Ostravu divadelními zážitky nepřetržitě již od roku 2009. Dokonce i v loňském roce, kdy kulturní akce významně poznamenala pandemie Covid-19, se podařilo zrealizovat zkrácenou protivirovou edici festivalu v netradičním podzimním termínu, a ta se stala pomyslnou tečkou za kulturním životem na následujícího tři čtvrtě roku.

  Kapela Proton. Foto: Nikolas Tusl

  Dlouhodobá nejistota ohledně znovuotevření kulturního života se samozřejmě dotkla i 12. ročníku festivalu, protože tradiční termín na přelomu května i června by se nesl ve znamení veliké nejistoty a značných omezení. Proto jsme se rozhodli i letošní termín o něco odložit. Protože však nechceme kulturně vyhladovělé diváky příliš dlouho napínat, rozhodli jsme se 12. ročník Dream Factory Ostrava uspořádat ve dvou dějstvích, uvádějí organizátoři festivalu.

  První dějství festivalu se uskuteční od 18. do 20. června v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a přilehlém okolí a nabídne divákům osvěžující návrat do kulturního života na čerstvém vzduchu. Úvodní páteční večer bude patřit brněnskému divadlu Husa na provázku a jeho nejnovější inscenaci Setkání spiklenců. Autorská inscenace o fenoménu konspiračních teorií nabídne uklidňující přístav myslím rozjitřeným přebytkem mnohdy protichůdných informací. Anebo to tak vůbec být nemusí… protože čemu se dá dnes ještě věřit? Nejjistější bude ověřit si to vlastní návštěvou představení. Diváci však rozhodně mohou počítat s tím, že toto dnes silně rezonující téma pojednal Provázek s velmi osobitým humorem. Navíc se mohou těšit i na Sylvii Krupanskou, která byla léta oporou Divadla Petra Bezruče, doplňuje k úvodnímu představení ředitel Dream Factory Ostrava Tomáš Suchánek.

  Setkání spiklenců. Foto: Ivo Dvořák

  V sobotu večer obsadí amfiteátr neznámá ostravská kapela PROTON!!!, resp. pravidelným divákům festivaludobře známý pražský soubor VOSTO5, posílený o frontmana hudební skupiny Midi Lidi Petra Marka, se strhujícím příběhem o místní zapomenuté hudební legendě. Závěr prvního dějství festivalu se ponese v hospodském duchu: bude patřit Bohumilu Hrabalovi, jehož dílo je od hospodského prostředí takřka neoddělitelné. Koláž obrazů a zápisků Bohumila Hrabala představí v neděli večer Pábitelé z Činoherního studia Ústí nad Labem. Víkendová odpoledne doplní rodinný program, v sobotu to bude ostravské Studio G a jejich loutková pohádka Haló, Jácíčku, v neděli pak pouliční představení Běžkařská odysea novocirkusového dua Bratři v tricku. V případě nepříznivého počasí budou představení přesunuta do vnitřních prostor Domu kultury města Ostravy, který se letos stal hlavním partnerem festivalu. Divácká účast na představení je samozřejmě podmíněna dodržením všech aktuálně platných epidemiologických opatření, s čímž souvisí i omezená kapacita vstupenek na jednotlivá představení. Předprodej vstupenek bude zahájen v pátek 28. května v pokladně DKMO a samozřejmě i online.

  Běžkařská odysea. Foto: František Ortmann

  I v letošním roce záštitu nad festivalem převzala dobře známá herecká osobnost a stala se tak tváří 12. ročníku. V duchu zahajovacího představení prvního dějství je však její identita v rámci současného vizuálu částečně zamaskována a odhalena bude až s vizuálem k druhému dějství. Všichni zvídaví a nedočkaví diváci však do té doby mohou rozvíjet vlastní konspirační teorie, o koho se asi jedná a jakou může mít souvislost s letošním festivalem. Druhé dějství festivalu Dream Factory Ostrava se uskuteční od 22. do 26. září v Domě kultury města Ostravy a v Divadle Antonína Dvořáka, kde se představí ty nejzajímavější inscenace, které v poslední době vznikly v českých a slovenských divadlech. Významnou součást programu budou tvořit také divácky náročnější inscenace především českých nezávislých souborů, které budou k vidění v nedivadelních prostorech bývalého Hotelu Palace a v Divadle Petra Bezruče.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. května 2021

  Komentáře k článku: Továrna na sny ve dvou dějstvích

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,