Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Spílání čtenářům

  Těm, kteří Divadelky čtou, ale nekupují. Zvláště v odborných kruzích považují za samozřejmost, že je jaksi dostanou na pracovní stůl nebo si je přečtou na našem webu. Kolikrát jsem slyšel od herců, zpěváků, dirigentů a dalších, že ochmatané Divadelky, jak je objednává v počtu jednoho kusu divadlo (ne každé), si přece všichni přečtou v rekvizitárně, proč by si je kupovali? Když se ptám studentů Katedry teorie a kritiky na DAMU, ani oni si je nekupují, respektive většinou pravidelně nesledují žádný divadelní časopis, jen když potřebují něco konkrétního. Hledají, kde jinde, na netu. Nemyslím, že to prospívá přemýšlení o divadle v kontextech.

  Jenže Divadelky nejsou zadarmo, a pokud je neprodáme, prostě zaniknou. Musíme část rozpočtu krýt vlastními produkty a aktivitami, jinak bychom ani neměli právo na život. Jak říkal jeden pekař v mém oblíbeném F. L. Věkovi: Chleba se peče z mouky, kterou musím draho kupovat ve mlýně, nebo z milosrdenství, jenže ten já péct neumím. Ani my to neumíme.

  Vedle tištěných Divadelek provozujeme portál iDN, podle počtu návštěv dost sledovaný. Jinými prostředky plní totéž, oč Divadelky usilují: být součástí divadelního života, prostorem pro diskuse o divadle, nabízet informace. Podle myslím pořád platného konceptu Jana Kopeckého, který je před sedmdesáti lety založil: aby byly užitečné divadlu, lidem kolem divadla, nikoli teatrologickým pisatelům. Na portálu iDN a na našem Facebooku můžeme reagovat na události okamžitě a poskytovat divadlům informační servis. Že je to všechno gratis, podle mne úplně v pořádku není, jenže co se dá dělat. Ostatně na plnění veřejné služby máme grant a informovat považujeme za naše poslání.

  Na webu ukládáme elektronický archiv Divadelek a pro dobro věci jsme část čerstvě vydaného čísla čtenářům rovnou zpřístupňovali. Čtenáři si na to zvykli dokonce tak, že se mnozí diví, proč některé články zamykáme heslem, a reptají, že je otevíráme jako archivní až po třech měsících. Od nového roku zamkneme všechno, neboť rozdávat Divadelky zdarma opravdu nesmíme. Jak se máme podívat do očí našim věrným předplatitelům? Leckteří z nich zaplatí víc, jen aby nás podpořili – děkujeme velmi pěkně! Roční předplatné přece není dražší než dva lepší obědy v předkoronavirové restauraci – kdoví, jestli za to do budoucna pořídíte oběd jeden. Pracujeme na tom, aby se Divadelky daly předplatit a koupit rovnou z internetových stránek. Zdarma už prostě budou jen recipročně pro kolegy z jiných redakcí. Je mi to líto, ale nemůžeme jinak.

  Počínaje tímto číslem se Divadelky přizpůsobují situaci v době pandemie. Omezili jsme kritickou rubriku, neboť v divadlech není co recenzovat. Vrátíme se k jarnímu zpravodajství, jak se žije v uzavřených divadlech, co dělají ti, kdo by měli provozovat divadlo, ale nemohou, snaží se přežít a z nichž mnozí si museli najít náhradní obživu. A ještě mají poslouchat nadávky těch, kdo jim nesahají po kotníky. Máme nyní prostor pro analytické Portréty, jimiž se chceme zamyslet nad některými divadly a osobnostmi. Takových, o nichž by se mělo napsat, je tolik, že bychom nemuseli celý rok tisknout nic jiného! Musíme vybírat. Ucelenou řadu portrétů divadel pro děti a mládež pod názvem Není malých divadel začínáme pohledem na Malé divadlo v Českých Budějovicích. Tuto oblast divadla jsme trochu nestíhali, splácíme dluh. Nadále budeme diskutovat kolem kulatých stolů, dva z nich, které pořádala radní pro pražskou kulturu Hana Třeštíková, se kvůli karanténě přesouvají z podzimu na jaro. Přibude kratších rozhovorů, protože chceme dát prostor lidem, kteří mají co říct.

  Zkrátka hodláme být i v následujícím jubilejním třicátém ročníku Divadelek užiteční divadlu, lidem od divadla, těm, kdo ho hrají, zajišťují, provozují, dívají se na něj, píší a přemýšlejí o něm. Prostě všem, které divadlo zajímá. A uchovávat pro budoucno jeho paměť.

  Od sezony 2021/2022 budeme ve spolupráci s Katedrou teorie a kritiky DAMU řešiteli grantu zaměřeného na výchovu mladé kritické generace a na průzkum tří vybraných regionálních divadel, začínáme Východočeským divadlem Pardubice, Horáckým divadlem Jihlava a Činoherním studiem Ústí nad Labem.

  Tak jestli nás čtete, děkujeme, ale prosím už ne zadarmo.


  Komentáře k článku: Spílání čtenářům

  1. Pavel Pešek

   Avatar

   Patřím k těm,
   kteří Divadelky čtou, ale nekupují. Přesněji, patřím k těm, kteří pravidelně navštěvují portál iDN.
   Patřím k těm, kteří až dosud využívali služeb tohoto portálu zdarma. Za pochopitelné považoval jsem uzamknutí některých textů, a v tomto směru nikdy nereptal.
   Patřím k těm, kteří drží palce lidem, „již by měli provozovat divadlo, ale nemohou, snaží se přežít a z nichž mnozí si museli najít náhradní obživu“. Nepatřím k těm, kdo by jim za to nadával.
   Nepatřím k těm, kteří si myslí, že kdokoli komukoli nesahá ani po kotníky.
   Patřím k těm, kdo se těší na výsledky grantu zaměřeného na výchovu mladé kritické generace a na průzkum vybraných regionálních divadel. To zní velmi slibně.
   Nepatřím k těm, kdo budou Divadelky v nové sezóně číst. Moje zraková vada nabyla té intenzity, že kupovat si tištěnou verzi čehokoli je přinejmenším pošetilé. (Já vím, elektronické předplatné jako pdf, ale odpusťte, to vážně není ono).
   Těším se na okamžik, kdy bude možné Divadelky předplatit a koupit rovnou z internetových stránek. Učiním tak okamžitě, s jistou dávkou pokání za to, že jsem si neuvědomil, jak funguje financování portálu iDN dříve, než mi bylo spíláno.

   Do nové sezóny držím palce!

   09.12.2020 (13.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Josef Herman

   Josef Herman

   Vážený čtenáři neplatiči Pavle Pešku,
   rozumím tomu, že nemůžete pro zrakovou vadu číst tištěný text, že vám vyhovuje internet s možností zvětšit písmenka podle potřeby. Také to dělám. Ale totéž umožňuje dokument v pdf. A předplatitelé by měli mít možnost otevřít si cokoli z posledního čísla (samozřejmě i těch předešlých) rovnou na našem webu, jak jste byl zvyklý. Žádný článek pro vás nebude uzamčen, na rozdíl od současného stavu. Pracujeme na tom, ale nemůžeme si dovolit nechat si postavit stránky jako třeba stát prodej dálničních známek…
   Tedy doufám, že zůstanete čtenářem DN i v roce 2021. Články na iDN zůstávají volné, tak, jak tomu bylo, těch se změna netýká

   09.12.2020 (15.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,