Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Sametová Noc divadel

  V roce 2013 se zdejší divadelníci zapojili do mezinárodního konceptu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noć Kazališta. Společný divadelní svátek se postupně rozšířil do více než desítky evropských zemí. U nás je přijímán jako společenská událost, společná hra a zároveň příležitost nejen dostat se do divadla zadarmo (i když ani to není nutně pravidlem), ale nahlédnout i do jeho zákulisí a zúčastnit se výjimečných projektů. Navíc je u nás Noc divadel propojena se vzpomínkou na 17. listopad 1989 a letos, kdy si připomínáme třicet let od sametové revoluce, to bude propojení zvláště intenzivní. S mottem Divadlo a svoboda se Divadelní noc uskuteční 16. listopadu, zapojí se do ní více než sto divadel, souborů a institucí z třicítky českých a moravských měst. Divadla většinou nabídnou kombinovaný netradiční program, jehož součástí budou vedle scénických čtení také noční prohlídky budov, bojovky, divadelní dílny, tematické diskuse a přednášky, výstavy či performance. Koordinátorem je Institut umění – Divadelní ústav, podrobný program je k dispozici na www.nocdivadel.cz. Protože se programy v jednotlivých místech do poslední chvíle proměňují, je nejlepší hledat informace přímo u jednotlivých institucí. Největší nabídka je samozřejmě v Praze, ale ani v regionech se nedali zahanbit. Martina Pecková-Černá z organizačního týmu IDU – DÚ upozorňuje na letošní těsné propojení občanských a divadelních aktivit: Souběh letošní Noci divadel s demonstrací ‚Venku je hezky‘, pořádanou 16. listopadu spolkem Milion chvilek pro demokracii, otevřel pro divadla další možnost vyjádřit se k současné společenské situaci a také programové možnosti. Některé soubory – jako například Jihočeské divadlo nebo divadlo Ponec – se rozhodly demonstraci do programu přímo zařadit. Mnohá pražská divadla zohlednila demonstraci úpravou svého programu, například posunem do večerních hodin.

  A tak jen několik tipů. Pražský Činoherní klub uvede scénické čtení Havlovy hry Protest. Národní divadlo v Praze přichystalo tematickou procházku s podtitulem Podoby svobody v Anenském areálu či dílnu pro teenagery Svoboda slova, která se zaměří na práci s textem. Pražské divadlo Komedie uvede ve foyer výstavu Divadlo a revoluce a besedu Sametová divadla s Liborem Vodičkou a Bárou Štěpánovou. Institut umění – Divadelní ústav připravil vernisáž výstavy Divadlo a svoboda – První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 a hravou bojovku pro děti a rodiče Svoboda: Dá se to jíst? Experimentální prostor NoD přichystal scénické čtení nové hry 1989_Temná strana Síly Adama Skaly a Kryštofa Pavelky, představení Všechno, co v nás zkurvili komunisti souboru MASO a speciální vydání improvizace souboru 11:55 s titulem Demokracie není bordel. Spolek Kašpar v Divadle v Celetné nabídne scénické čtení her, které jsou v dramaturgickém plánu roku 2020, kdy Kašpar slaví 30. výročí své existence: Protokol Tracyho Lettse a Rudý lev Patrika Marbera. Program Nad dopisy diváků připravilo Divadlo Na zábradlí. Jiří Vyorálek, Jana Plodková, Václav Vašák, Magdalena Sidonová, Petra Bučková a Kateřina Císařová přečtou úryvky z anonymních dopisů zaslaných koncem roku 1989 do divadla, ze kterých přetéká nenávist, nekulturnost, zloba. Doplní je úryvky ze současné anonymní „tvorby“.

  Ostravská divadla se spojila v cyklu „vaňkovských“ jednoaktovek. Divadlo Petra Bezruče společně s Národním divadlem moravskoslezským a Studiem G nabídnou kromě Havlovy Audience také Příjem Jiřího Dienstbiera a Arest Pavla Landovského. Divadlo Šumperk odhalí pomník k 17. listopadu a po procházce k lavičce Václava Havla uvede autorské představení #MateHoleRuce. Táborské Divadlo Oskara Nedbala nabídne mimo několika koncertů a představení výstavu Můj rok 89’. Městské divadlo Zlín připravilo komentovanou procházku s Rosťou Markem nazvanou Divadlem pracujících po stopách Občanského fóra. Moravské divadlo Olomouc připravuje inscenaci Samet a výstavu fotografií. Divadlo na cucky nabídne moderovanou diskusi O vývoji české společnosti od roku 1989 a scénickou črtu Podvečer v listopadu na motivy knihy Jací jsme dnes Jaroslava Spurného. Městské divadlo Varnsdorf uvede hokejovou odyseu pro celou rodinu nazvanou 2:0 4:3.


  Komentáře k článku: Sametová Noc divadel

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,