Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rychle z Mime Festu 2018 (No. 1)

  Mezinárodní festival pantomimy Mime Fest, který se posedmé koná tento týden v Poličce (18. – 22. září), má jako vždy příjemnou atmosféru a bohatý program. Pokusím se vám jej v rychlých ohlédnutích, kterých budu mezi jednotlivými produkcemi schopna, průběžně přibližovat.

  Body Notes

  Představení Body Notes finské skupiny Mimoart Company začíná již příchodem do sálu. Nastává tma, scéna se mění. Polonazí performeři hrnoucí se z černé kostky začínají „sochat“ svá těla.

  Představení na začátku tak trochu připomíná performanci Martina Talagy SOMA. Poetické, obrazové divadlo kombinuje vedle klaunérie, pantomimy a tance i další druhy umění jako sochařství, malířství či street art. Dění je podávané s humorem a doprovázené živou hudbou na violoncello. Krásná je práce se světlem, místy za použití pouhé kostky, jež působí jako naděje, která je tu s námi.

  Body Notes finské skupiny Mimoart Company kombinuje vedle klaunérie, pantomimy a tance i další druhy umění. Foto archiv festivalu

  Téma je zhruba toto: Potřebujeme k životu někoho? Spolupráce je důležitá nejen na jevišti, ale i v životě. I když to zkoušíme, snažíme se… nakonec zjistíme, že se jen ztěží bez ostatních obejdeme.

  Sledujeme střípky obyčejných situací. Chytré bylo zapojení technické části – změna stage jako součást produkce navozuje pocit otevření další mystérie. Inscenaci by prospělo rychlější tempo bez delších prostojů.

  V borůvčí

  Po zážitku z Tylova domu se přesouvám do divadelního klubu. Začíná lesní eroticka němohra V borůvčí (In a Bilberry) české skupiny Geisslers Hofcomoedianten. Vizuálně atraktivní, humorná, poučná, erotikou a energií nabitá němá komedie z lesního prostředí.

  Představení V borůvčí české skupiny Geisslers Hofcomoedianten je humornou, poučnou, erotikou, energií nabitou němou komedií z lesního prostředí. Foto archiv festivalu

  Namlouvající rituály zvířat a s nimi souvicející zvukové projevy, zvířecí (animální) pohyby, hraní na city, vyzdvihování síly a krásy, vše s nadhledem a humorem podané. Živá hudba, zvuky, skřeky bravurně doplňují představení a posouvají je do vyšší – až archetypálně magické – roviny.

  Vizuální, emotivní i intelektuální zážitek vedoucí k zamyšlení, zda problémy, které denně řešíme, nejsou jen k pousmání. Zda není lepší si života užívat plnými doušky a těšit se, co nám přinese další den.

  ///

  Více na i-DN:

  Mime Fest v Poličce posedmé


  Komentáře k článku: Rychle z Mime Festu 2018 (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,