Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Raška i Zorro pro děti z Dlouhé

  Festival Dítě v Dlouhé proběhne letos 21. – 24. dubna 2021 v on-line podobě, a to včetně doprovodného programu. Hlavní program tvoří představení tří renomovaných mimopražských divadel, která budou uvedena ze záznamu, a živý přenos premiéry Divadelního spolku LokVar. Program doprovodný tvoří speciální on-line podoba divadelního jarmarku a výtvarný workshop.

  Dobrodružná loutková komedie Pozor, Zorro! v Divadla Alfa. Tvůrci inscenace Vít Peřina a Tomáš Dvořák se volně inspirovali knihou Johnstona McCulleyho The Mark of Zorro a jejími filmovými zpracováními, především stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli. Foto: Josef Ptáček

  Při tvorbě programu letošního ročníku jsme vycházeli ze specifických vlastností on-line prostředí, které je do značné míry omezující, ale může mít i své výhody. K těm patří zejména to, že si všechna festivalová představení můžete pustit v delším časovém úseku (dopolední od 10 do 14 hodin a večerní od 18 až do 21 hodin). Zprostředkujeme našim divákům inscenace nové, před živým publikem dosud neuvedené, ale zároveň i tituly starší, které jsme v minulosti do Dlouhé nemohli přivézt na živo kvůli technickým podmínkám, uvádějí organizátoři festivalu. To je případ Pohádky o Raškovi libereckého Naivního divadla, pro kterou v Divadle v Dlouhé nenašli adekvátní hrací prostor. Příběh chudého chlapce, který ke štěstí přišel a pro Čechy první zlatou zimní olympijskou medaili vybojoval, vykazuje zjevné pohádkové rysy, které dovedně posílil autor předlohy Ota Pavel a scénické zpracování v Naivním divadle je dále rozvíjí.

  Na festivalu se představí i Pohádka o Raškovi, která měla v Naivním divadle v Liberci premiéru v roce 2008. Foto: archiv divadla.

  Prvním festivalovým představením bude Pozor, Zorro! plzeňského Divadla Alfa, kterou měli organizátoři ve výběru na minulý, zrušený ročník. Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé hudby mexických mariachi zaměstná kolem osmi desítek loutek i devět živých herců. Autoři se volně inspirovali filmovými zpracováními legendy o maskovaném mstiteli, především stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli. Navazují tak zároveň na svá předchozí velmi úspěšná zpracování filmové klasiky v inscenacích James Blond a CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

  Třetím festivalovým titulem je novinka brněnského Divadla Polárka Slon a mravenec. Příběh tří rozdílných přátel vznikl na základě stejnojmenné knihy Daisy Mrázkové a na svou premiéru s živým publikem stále čeká. Jeho záznam byl natočen přímo pro on-line vysílání a pracuje s detaily, střihy a dalšími filmovými postupy.

  Závěr festivalu obstará živý přenos premiéry inscenace Kašpárek domek staví v podání Divadelního spolku LokVar. Dvě loutkové pohádky o Kašpárkovi, touze po domově, jednom domečku a jednom paloučku přímo z Divadla v Dlouhé zahrají Martin Veliký a Peter Varga.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2021

  Komentáře k článku: Raška i Zorro pro děti z Dlouhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,