Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Prase v divadle (No. 4)

  Závěrečným představením sobotního programu byla premiéra autorské inscenace Písnička o kudle souboru Masakr Elsinor.

  Tomáš Soldán a Petr Míka FOTO KArolina Chasáková

  Tomáš Soldán a Petr Míka v inscenaci Písnička o kudle FOTO Karolina Chasáková

  Byt v Balbínově ulici obsadila trojice tvůrců a herců – Ondřej Novotný, Petr Míka, Tomáš Soldán – ve zdánlivě minimalistické asociativní kompilaci existencialistických textů. Předně je třeba říct, že se nejedná o kus, který nutně vyžaduje bytový prostor. Silná koncentrace diváků a herců v malé místnosti sice přidává na úzkostlivosti a intenzitě, ale až na využívání okna do ulice se se samotným bytem téměř nepracuje. Písnička o kudle je jednou z inscenací alternativy, na níž se po celé její trvání krásně dívá, neboť je dobře zahraná, plná nápaditých obrazů a přes depresivní nádech jí rozhodně nechybí humor.

  Tyto pozitivní skutečnosti však nevyvrátí fakt, že zde chybí jakýkoli kontext stran předlohy. Úryvky z prózy Ladislava Klímy, Hugo Sonnenscheina a George Trakla mají minimální souvislost a ještě menší návaznost. To však nebrání tvůrcům v tom, aby z nich na základě asociací nestavěli celkem slušnou krvavou grotesku. Zatímco se divák snaží propojit jednotivé výjevy dohromady, je mu servírováno uzené pod pohrůžkou smrti, probíhá koncert v a moll kráječem na vajíčka a nešťastný frustrovaný voják dostává epileptické záchvaty při jakékoli připomínce armádního systému. Přestože by se možná po dlouhých a hlubokých rozborech dala najít jakási souvislost mezi jednotlivými výjevy a tu by pak snad bylo možné interpretovat, jistě by to nebylo jednoduché. Všechny scény jsou odehrány s upřímným tragickým prožitkem a pokaždé se jedná o moment, který by potřeboval dlouhá vysvětlování, ale i bez kontextu na diváka působí silně. A navíc se tu zpívá a na náhodné předměty hraje a dlouhé červené rukavice tvoří loutkohru. Osobnostní herectví všech tři herců je natolik vřelé, že se dá na Písničku o kudle pohlížet i jako na výsměch žánru.

  ///

  Předchozí díly denních reportáží z festivalu …příští vlna/next wave… najdete zde:

  Prase v divadle (No. 0/1)

  Prase v divadle (No. 0/2)

  Prase v divadle (No. 0/3)

  Prase v divadle (No. 0/4)

  Prase v divadle (No. 1)

  Prase v divadle (No. 2)

  Prase v divadle (No. 3)


  Komentáře k článku: Prase v divadle (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,