Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Prase v divadle (No. 0/3)

  Začátek druhé třetiny se nesl v duchu telefonátů do různých železničních stanic v Čechách, na Moravě a předtím také na Slovensku (Žilina). Je snad jediná chyba, že trenéři, pardon, režisér nezhrnul také Slezsko.

  A opäť technická porucha v čase 19.30. Zatím je to jediná kaňka na jinak bezchybném průběhu hry. Na druhou stranu – môžeme sa vycikať a DOVI!

  Vzhledem k tomu, že pauza je řekl bych až příliš dlouhá a na ploše se už delší dobu neodehrálo nic dramatického, o čem by měla být řeč, můžeme si zatím zrekapitulovat, o co tu vlastně dnes jde – Ve Školské 28 je jedno z dvou studií (druhé je v Nitře) Rádia Bolehlav, rozhlasové platformy Depresivních dětí toužících po penězích. Dnešní vysílání se celé nese v duchu hledání odpovědi na věčnou otázku Na čo umenie? Zatímco se v pražském hledišti otočili bratru tři diváci a prodejci párků špatně zakrývající slzy zabíjejí své volno krmením pražských dlouhodobě podviživených holubů, hlavní hrdinové dnešního večera, moderátoři rádia, hrdinně dál obsazují své posty u dřevěného stolku a pijí minerálku. Dovolte mi být na chvíli stranný – mají můj obdiv…

  A nyní (19.55) nastal jeden z opravdových vrcholů večera – úryvek z Prodané nevěsty Proč bychom se netěšili. Následovaly další úryvky, tentokrát ze slovenské opery, jejíž jméno jsem v tom spěchu bohužel nestačil zaznamenat, snad mi to diváci odpustí. Podstatné je, že se tvůrci pustili do nejnáročnější fáze hry, simultánního překladu oper. To dokonce přilákalo dalšího diváka, z čehož si dovolím usuzovat, že opera není žánr mrtvý, ba naopak, stále přitahuje především mladé posluchače, kteří v ní nepochybně vidí možnost jak se realizovat… ale už tu pomalu máme konec pražského vysílání a slovo opět dostává Nitra (máme 20.11).

  A tak nezbývá než zhodnotit zda se podařilo odpovědět na otázku Na čo je umenie?

  Při pohledu do prázdného studia mě napadá jediné – Na čo sa pýtať?

  ///

  Ostatní díly přímé reportáže z programu Rádia Bolehlav Na čo umenie? najdete zde:

  Prase v divadle (No. 0/1)

  Prase v divadle (No. 0/2)

  Prase v divadle (No. 0/4)


  Komentáře k článku: Prase v divadle (No. 0/3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,