Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Pozitivní diskriminace činohry?!

  Nejen pražská divadelní síť hlásí dramatické změny. I v amatérském divadle to zdá se vře.

  jiraskuv-hronov-2013-logo

  Na právě probíhající celostátní přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2013 (9.-19. května) zveřejnila odborná pracovnice NIPOS-ARTAMA a od roku 2011 též programová ředitelka Jiráskova Hronova Mgr. Simona Bezoušková v rozhovoru pro festivalový Zpravodaj No. 2 nazvaném Peníze na přehlídku půjčila i moje babička informace o zásadních změnách ve výběru inscenací na letošní Jiráskův Hronov 2013 (2.-10. srpna).

  Simona Bezoušková (1980) na loňské Volyni. FOTO archiv Amatérské scény

  Simona Bezoušková (1980) ve Volyni. FOTO archiv Amatérské scény

  Z rozhovoru vybíráme pasáže, jež se přímo výběru na Jiráskův Hronov týkají:

  Při zahájení přehlídky jsi mluvila o nominacích na Jiráskův Hronov – jejich obnovení je změna, o které myslím mnoho lidí zatím neví.

  Ano, festivalový výbor Jiráskova Hronova letos schválil změnu způsobu výběru inscenací na Jiráskův Hronov. Spočívá v tom, že na 24 hracích míst, které v Hronově jsou, připadá 24 no­minací, které se rozdělí mezi jednotlivé celostátní přehlídky.

  Festivalový výbor nadto odsouhlasil tzv. pozitivní diskriminaci činohry, to znamená, že polovina nominací připadne činoherním inscenacím. Odborné rady jednotlivých diva­delních druhů sice pozitivní diskriminaci činohry odmítly, ale festivalový výbor je bohužel nevyslyšel a odhlasoval ji. Divadelní Piknik má pět nominací a kromě nich může lektorský sbor inscenace také doporučovat. Všechny nominace půjdou přímo do hlavního programu Jiráskova Hronova a případná doporučení pak do programu doprovodného.

  Pokud vím, proběhla také diskuse o tom, zda celostátní přehlídku činoherního divadla nepřesunout do Hronova. Je to tak? A co by se v takovém případě stalo s Divadelním Piknikem?

  Loni v říjnu přišli zástupci města Hronova s návrhem, že by se Jiráskův Hronov z mezidruhové přehlídky změnil v přehlídku činoherní, což by zároveň znamenalo, že by se zrušil Divadelní Piknik. O tomto návrhu se diskutovalo poměrně dlouho, byla k němu otevřena i veřejná diskuse – především v časopise Amatérská scéna. Vyjadřovaly se k němu i odborné rady pro jednotlivé divadelní druhy.

  Jejich reakce byla jednoznačná – všechny odmítly zrušení mezidruhové přehlídky, protože všichni vnímají, že zvlášť v dnešní době, kdy se jednotlivé druhy divadla mísí a prolínají, je mezidruhová přehlídka potřeba. O návrhu se nakonec ani nehlasovalo, protože jej hronovští letos v březnu stáhli

  To jsou dost dramatické změny v systému přehlídek, a přijde mi, že o nich kromě členů výborů a odborných rad nikdo neví. Není to podivné, dělat takové změny uprostřed sezóny a navíc o nich nikomu ani pořádně neříct?

  Loňský návrh na změnu Jiráskova Hronova na celostátní přehlídku činoherního divadla byl překvapením pro celý festivalový výbor. Ale od začátku jsme se domluvili, že bychom případnou změnu provedli až od roku 2014. A k obnovení nominací můžu říct jen to, že to opravdu je změna pravidel v podstatě už během rozehrané hry, protože sezóna, ze které se vybírá na Hronov, začíná v říjnu a končí v červenci. Ale to je asi tak všechno, co k tomu můžu říct.

  /převzato ze Zpravodaje Divadelního Pikniku 2013 No. 2/

  ///

  Pro informaci nabízíme odkazy na propozice Jiráskova Hronova, jak je lze najít na stránkách NIPOS-ARTAMA: Jiráskův Hronov 2013 – propozice /ARTAMA/, resp. na stránkách Města Hronov: Jiráskův Hronov 2013 – propozice /Město Hronov/.

  ///

  K problematice se již vyjářil divadelní historik a kritik (a člen souboru Puchmajer, dramatik, herec a režisér) Martin Švejda v blogu Nadivadlo: O pozitivní diskriminaci v amatérském divadle.

  Na i-DN jsme se tomuto tématu věnovali v lednu 2013: Kudy povedou cesty Jiráskova Hronova?

  ///

  Vybízíme čtenáře i-DN, kteří se o dění v amatérském divadelním hnutí u nás zajímají, k veřejné diskusi.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. května 2013

  Komentáře k článku: Pozitivní diskriminace činohry?!

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   V propozicích
   výběru inscenací na letošní JH nic o „pozitivní diskriminaci činohry“ není, a to jsou Simonou Bezouškovou signované březnem 2013. Z 11 celostátních přehlídek (včetně volyňského Pikniku) má být na JH vybráno maximálně 24 (spíše 22 z důvodu předpokládaných 2 zahraničních) inscenací či programových celků složených z menších jevištních útvarů. Z vyjádření Simony Bezouškové vyplývá, že z Pikniku jich má (může/musí?!) být 5.
   Docela by mne zajímalo, jaký klíč je pro ostatní přehlídky, a především, jaké vůbec kritérium platí pro stanovení „činohernosti“ té či oné inscenace či dokonce samotné přehlídky. Co když ve Volyni vybere porota hudební divadlo?!
   Obávám se, že tímto rozhodnutím se vrací amatérské hnutí do dob, kdy se loutkáři hádali, co je a co není „loutkové“, či mimové o to, co je a co není pantomima. Tedy zhruba padesát a víc let dozadu. A to se nevyjadřuji k oslabování „mezidruhovosti“, jež je dle mého názoru pýchou JH a velkou zásluhou předchozího programového ředitele JH Milana Strotzera.

   14.05.2013 (3.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,