Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Pod hronovským nebem (No. 6)

  Čtvrteční program JH nabídl kytici krátkých scének a tanečních choreografií Bloku z Otevřena Kolín (festival pohybových, pantomimických a tanečních inscenací s divadelním přesahem). Přiznám se, že mě zaujaly více než úterní blok Tanec, tanec, jehož choreografie byly sice perfektně provedené, ale až příliš abstraktní.

  Čtvrteční program nabídl kytici krátkých scének a tanečních choreografií Bloku z Otevřena Kolín. Foto archiv JH

  Podobně jako v Tanci, tanci i zde si v hravé choreografii Magdalény Pupik Rellichové zatančil soubor  Tanečního pohybového studia Magdaléna z Rychnova u Jablonce nad Nisou v performanci nazvané Hledej smysl v nesmyslu.

  Skupina DAMS pod vedením Michala Hechta je spolek, který vznikl na pohybových dílnách v Šumperku, kde před dvěma lety vznikla inscenace Karma, pantomimická variace na čarodějnické procesy na Šumpersku propojená s genderově nekorektními ukázkami chování mužů vůči ženám. Šlo o hravou, klauny a strojem času podpořenou grotesku, nicméně u některých diváků vzbudila nekorektnost, prakticky se ženám vysmívající, značně zápornou reakci.

  Takže nejlépe ze čtveřice krátkých představení byly nakonec hodnoceny choreografie ZUŠ Červený Kostelec Síla okamžiku pohrávající si s energií v prostoru a objevováním nových pohybových možností a především vtipně pojatá hra s rámy obrazů Tanečního souboru Puls z Opavy Úhel pohledu.

  Činohru ve čtvrtek zastoupil Racek z pražského divadla Radar/Hrobeso. Foto archiv souboru

  Činohru ve čtvrtek zastoupil Racek z pražského divadla Radar/Hrobeso. Solidní provedení klasiky v režii Luďka Horkého má vždy své příznivce i odpůrce. Pro mě to byla sice technicky kvalitně odvedená práce všech herců, která ovšem nepřinesla nic navíc a emocionálně nechala diváky chladné. Inscenace se mi zdá nejspíše vhodnou pro školní publikum, a to i proto, že kromě interpretace Čechovova textu jsou do ní začleněny jednoduché písničky doprovázené živou kapelou. Ale pro festivalové „labužníky“ je to přece jen málo.

  Jak publikum strhnout psychologickým herectvím a dramatickým příběhem, ukázala inscenace NordOst z Divadla v Řeznické. Foto Petr Florian

  Jak publikum strhnout psychologickým herectvím a dramatickým příběhem, byť hrdinky po celou dobu víceméně jen stojí a publiku vypovídají své příběhy, ukázala inscenace NordOst z Divadla v Řeznické. Hororovitý příběh, který sepsal Torsten Buchsteiner podle skutečné události, jež se odehrála při přepadení moskevského Divadla Na Dubrovce čečenskými teroristy při představení muzikálu Nord-Ost (více zde), ukazuje tragické následky válečných konfliktů na území bývalého SSSR. Trojice žen – třiadvacetiletá Čečenka, černá vdova Zura, čtyřiatřicetiletá Litevka Tamara, jejíž muž po návratu z Čečenska neunesl hrůzy prožité ve válce a spáchal sebevraždu a která do víru událostí vstoupí jako ošetřovatelka rukojmích, a pětačtyřicetiletá Ruska Olga, jejíž muž nepřežil záchrannou akci v divadle, nevinná oběť, v níž povstává nenávist vůči Čečencům – v podání Barbory Lukešové, Anny Fixové a Annetty Nesvadbové nenechá diváky vydechnout. Silný a pro přítomné diváky – ať aktivní amatéry a profesionály, či „obyčejné“ diváky – rozhodně inspirativní divadelní zážitek.

  ///

  Více o 92. JH na i-DN:

  Jiráskův Hronov po dvaadevadesáté

  92. Jiráskův Hronov začíná

  Divadlo RADAR získalo Cenu Pavla Dostála

  Pod hronovským nebem (No. 1)

  Pod hronovským nebem (No. 2)

  Pod hronovským nebem (No. 3)

  Pod hronovským nebem (No. 4)

  Pod hronovským nebem (No. 5)


  Komentáře k článku: Pod hronovským nebem (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,