Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Otrlec plnoletý (No. 3)

  Artovější potemnělé úterý briskně vystřídala rozverná středa extaticky slavící Mezinárodní den žen. Atmosféra byla pohlcující, rozdávané karafiátky pekelně rudé a k plantážím šetrné, neboť syntetické, a přítomní recitátoři i řečníci adekvátně vroucní i kožení.

  Nadmíru vyvážená byla i filmová nadílka, která odstartovala balkánsky temperamentní divočinou Škrtič proti škrtiči (Davitelj protiv davitelja, Jugoslávíe, 1984). Žánrový hybrid grotesky, thrilleru a parodie, hyperaktivně kočírovaný uměleckým nezbedou Slobodanem Šijanem, jenž adaptuje vlastní scénář stvořený v tandemu s chlapíkem, jenž nese symptomatické křestní jméno Nebojsa, si udržuje vysokou úroveň zábavnosti, leč cizí mu není ani společenský apel. Velmi inspirativní je v tomto ohledu například exkurz do hlubin postpunkové subkultury, o němž si mohla soudobá česká kinematografie jen zdát. Jugoslávci své oblíbené západní vzory namíchali do explozivní směsi, jež se stala vynikajícím pohonem pro rozjezd prostředku otrlého týdne. Pokročilé slapstickové herectví, absurdní řetězení scén, a nezdravá posedlost matkami biologickými i nevlastními. Festival táhne objev žhavý!

  Následně se pak mikrofonů chopily jedny z největších místních hvězd, aero dabingové stálice Josef Vokurka a Samanta Bifidus, aby na nový level obskurních kvalit povýšily devadesátkový trash z produkce Rogera Cormana Kdopak tu vraždí II. (The Unborn II., USA, 1994, režie: Rick Jacobson). Předvídatelný příběh o killerském miminu, věčně zasviněném sekretem a krví, vítaně prošpikovaly satirickými špílci, osobitě pranýřujícími nízkorozpočtové natáčení pokleslé žánrové produkce v zahraničí i u nás, i vychýlenou rétoriku maminkovských fór. Ženy mlsalky si nemohly přát lepší oslavu svého svátku, neboť neabsentoval ani legendární zpěv z obou výtečně školených hrdel. Nová úprava písně Když se narodíme, která ozdobila závěrečné titulky zhůvěřilé performance, má šanci stanout na špici mnoha žebříčků. Zejména těch pohřebních. Samanta Bifidus totiž nikdy nedělá Zagorku. Je to totiž Lady Dada. Moc dobře bylo!

  Končilo se bujaře, druhým z festivalových rautů, jehož gastronomickým Everestem byla vaječníková pomazánka. Kam se hrabou Vary.

  Text měl na iDN vyjít 15. 3. 2023.


  Komentáře k článku: Otrlec plnoletý (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,