Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž Zahraničí

  Otrlcova halloweenská sláva (No. 2)

  Nedělní filmově otrlé hody byly ve svém objemu poloviční, výživné pak podobně jako sobotní nášup. Aeru zavládl Haloween v krystalicky čisté svůdnosti. Děti nedorazily, zážitky ano!

  Zahájeno stylově bylo aktuálním čtyřicetiletým jubilantem – prvním sequelem jedné z nejslavnějších slasherových frančíz, neprávem často opomíjeným Halloweenem II. (USA, 1981), v režii Ricka Rosenthala. Michael Myers v něm dorostl v legendární nezničitelné monstrum. Hektický nemocniční napínák ve mně vyvolal vzrušující představu možného setkání Míši, kámoše od vedle, například s lidským obsahem kamenických ordinací. Co Petr, měl by to rychlý? Jak by ho Michael rozmázl? Neskočí po tom Voyo? Příznivcům vražedného stoicismu, bílých neutrálních masek, přímočarého násilí a oduševnělého jekotu Jamie Lee Curtis, jež skulila se přímo pod rodnou jabloň svých sploditelů Janet Leigh a Tonyho Curtise, lze coby odpolední film pro pamětníky i nové příchozí jednoznačně doporučit. Jistojistě jeden z nejlepších dílů kvalitativně dosti rozkymácené série. I po letech náležitě svěží. Pospíchejte shánět. A radši se před projekcí zamkněte!

  Bez Otrlce není bizár, a Podzimní sklizeň 2021 si jej schovala až do svého samotného finále. Česká premiéra hororové antologie Verotica, jíž s opulencí sobě vlastní na svět přivedl kvazi-umělec takřka renesančního formátu, mimo jiné zpěvák a textař horror-punkových Misfits, Glenn Danzig, je výmluvnou zprávou o naprostém selhání sebekritických mechanismů jednoho megalomana, která se ve všeho schopných pazourách kreativního otrlého týmu zázračně proměnila v očistně zábavnou oslavu halloweenské noci. Ach jak dlouho již sním o tom, že uzřím Samantu Bifidus soutěžně skotačit a s Markem Ebenem ve Stardance flirtovat?  Její samba na troskách odkazu Elvíry, a dalších sošných ikon žánru jasně prokázala, že nejednoho z favoritů by dokázala zanechat zkoupaného v oceánu vlastních soplů a slz. Česká televizo, číhaj na ňu! Tři umrněné filmové povídky, z nichž nejvíce mne svým sebestředným neumětelstvím zaujal autorův finální hold fenomenální Kněžně Libuši – Pohanské královně i Jakubiskovu stařeckému poklesku Bathory, díky povedenýcm divadelně-performativním prvkům, jež mimo jiné obsáhly i tré striptýzů a fragmenty Černé mše,  utekly jak ohnivá voda z krku žíznivého šamana, a s nimi se uzavřela i letošní podzimní edice Festivalu otrlého diváka. Již teď jsem intenzivně natěšen na doufejme již plnotučný, bezpečnostními opatřeními nezkalený ročník, jenž ohlášen je na termín 1.- 6. března 2022. Sejdeme se tam všichni?

  Otrlcova halloweenská sláva (No. 1)


  Komentáře k článku: Otrlcova halloweenská sláva (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,