Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Ostrava přijede do Prahy již po desáté

  Čtyři ostravská divadla nabídnou na přelomu října a listopadu celkem osm inscenací pražskému publiku. Desátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze představí opět to nejlepší z tvorby Národního divadla moravskoslezského (NDM), Komorní scény Aréna (KSA), Divadla Petra Bezruče (DPB) a Divadla loutek Ostrava (DLO). V rámci off-programu se připojuje Ostravské centrum nové hudby (OCHN) s koncertem.

  Týden před zahájením přehlídky má většina představení vyprodáno, na některá zbývají poslední lístky. Letos bylo k dispozici téměř 3500 vstupenek. Prodej zajišťují přímo pražská divadla: Minor, Studio Ypsilon, Divadlo v Celetné, La Fabrika, Hudební divadlo Karlín, prostor DOX.

  Vstupenky už nejsou na zahajovací večer 31. října v pražském Minoru – Divadlo loutek Ostrava odehraje pohádku Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Od srpna mají zcela vyprodáno: muzikál Kočky Adrewa Lloyda Webbera v karlínském divadle a první představení komorního muzikálu Thrill Me (Vzruš mě!) Stephena Dolginoffa v Ypsilonce uváděné v rámci off-programu 6. listopadu (obojí v podání souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského). Poslední vstupenky zbývají na obě činoherní inscenace Komorní scény Aréna nebo na přidané – druhé představení muzikálu Thrill Me v Ypsilonce 6. listopadu ve 21:30. Na hranici vyprodanosti oscilují i všechna tři představení nabídnutá v Divadle v Celetné – dvě činohry Divadla Petra Bezruče a jedna Národního divadla moravskoslezského (NDM).

  Muzikál z produkce Národního divadla moravskoslezského – Kočky Andrewa Lloyda Webbera – se bude hrát 5. listopadu v Hudebním divadle Karlín. Foto Martin Popelář

  Národní divadlo moravskoslezské vůbec poprvé veze do největšího muzikálového divadla v Praze světový výpravný muzikál: Kočky Andrewa Lloyda Webbera se budou hrát 5. listopadu v Hudebním divadle Karlín. Je vyprodáno. Nebývá to u festivalu obvyklé, s velkým muzikálem jsme vyjeli jen jednou, a to před dvěma lety – naše Edith a Marlene se líbila. Letos jsme vsadili na úspěch světových Koček a zájem o vstupenky je obrovský, těší ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila. Kočky oficiální program festivalu slavnostně uzavřou. Úvodní večer festivalu (jak zmíněno výše) bude 31. října patřit Divadlu loutek Ostrava v pražském divadle Minor s pohádkou Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové.

  Ve Studiu Ypsilon hraje soubor opery NDM 1. listopadu komorní hříčku amerického minimalisty Toma Johnsona s názvem Čtyřnotová opera. Pražské publikum nevidělo tohle dílko více než 15 let, ostravské divadlo nabízí jediné představení. Režisér Juraj Čiernik pojal látku s velkou nadsázkou – pět sólistů si tu tropí legraci samo ze sebe. V off-programu 6. listopadu odehraje NDM muzikál Stephena Dolginoffa Thrill Me (Vzruš mě!) na motivy skutečného kriminálního případu. První představení v 19:30 se vyprodalo během několika hodin, NDM proto přidalo druhé představení ve 21:30. Muzikál má asi 90 minut a hraje se bez přestávky. Divadelní noviny označily inscenaci v květnu 2019 za „sukces měsíce“.

  Divadlo Petra Bezruče veze do Divadla v Celetné úspěšné Transky, body, vteřiny Tomáše Dianišky (1. listopadu) a dílo Anny Saavedry na motivy Henrika Ibsena s názvem Heda Gablerová: Teorie dospělosti (hraje 2. listopadu). Činohra NDM odehraje v Celetné komedii Opilí Ivana Vyrypajeva (3. listopadu). Komorní scéna Aréna si vybrala pro své účinkování multifunkční prostor La Fabriky v pražských Holešovicích a nabízí Pražanům černou komedii Zabiják Joe Tracyho Lettse (3. listopadu) a Machiavelliho Mandragoru (4. listopadu).

  Komorní scéna Aréna si vybrala holešovický multifunkční prostor La Fabriky a nabízí třeba Machiavelliho Mandragoru (4. listopadu). Foto archiv KSA

  V rámci off-programu (kromě již zmíněného komorního muzikálu v Ypsilonce) uslyší pražské publikum speciálně připravený koncertní večer s všeříkajícím názvem Zásadní Xenakis (OCNH v prostoru DOX 5. listopadu) – vybrané skladby ještě v Praze nikdy nezazněly.

  Kompletní podrobný program na www.ostravavpraze.eu a na stránkách pražských divadel.

  Město Ostrava je zřizovatelem čtyř divadel, festival opět pořádá a podpoří jej částkou 1,8 miliónu korun. Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. Devátý ročník vloni představil osm inscenací v osmi dnech, vidělo je asi 2500 diváků. Letos s ohledem na velký muzikál v Karlíně mohla Ostrava nabídnout vstupenky asi 3500 diváků a představení je (včetně off-programu) celkem deset. Ostravská divadla si letos vybrala místa svého pražského účinkování sama – tam, kde buď hrávají (DPB), nebo tam, kde očekávala „to své“ publikum (NDM, KSA, DLO).

  • Autor:
  • Publikováno: 24. října 2019

  Komentáře k článku: Ostrava přijede do Prahy již po desáté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,