Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nultý bod (No. 2) Za dveřmi / 2018

  Z Kanady přijela do Prahy choreografka Daina Ashbee, jejíž choreografie Pour v provedení Paige Culley zahájí v pondělí festival Nultý bod v Divadle v Celetné. Už v sobotu obě umělkyně společně zkoušely v Altě. A Daina si našla čas na pár slov nejen o své práci, ale i o workshopu, který v rámci Nultého bodu povede.

  Kanadská choreografka Daina Ashbee v Altě
  FOTO JANA SOPROVÁ

  Jak vznikala choreografie Pour? A jak jste se vůbec setkaly s Paige?

  S Paige jsme se setkaly před pár lety v Montrealu, ale spojuje nás to, že obě pocházíme z Britské Kolumbie. Společně jsme pracovaly na mé první choreografii The Unrelated, která byla uvedena v roce 2014. Už tam jsme se dotkly postavení ženy ve společnosti, jejího těla, identity. Tedy témat, která mě zajímají trvale. Ta první věc ovšem byla hodně temná, v dalších už dávám jistý prostor i radosti a hravosti.

  O Pour jsem poprvé začala přemýšlet v roce 2013, když mi bylo 23 let. Ale trvalo dost dlouho, než se podařilo projekt nastartovat. Bylo těžké na tento projekt získat grant a inspirovat další lidi, aby se do toho zapojili. Několik let brainstormingu a snění o projektu se vyplatilo. O to větší byla radost, když se konečně v roce 2016 podařilo projekt realizovat. Od té doby už Paige tančila na mnoha místech světa. Je to velmi specifické představení a musím říci, že máme opravdu velmi vstřícné reakce od diváků.

  Mluví se o něm jako o provokativním… Bylo od začátku součástí konceptu to, že performerka tančí zcela nahá?

  To je do značné míry moje značka, můj styl. Už od prvního kusu jsme pracovala s nahotou, kůží, energií těla, i jeho zranitelností. Pour mi ovšem otevřelo další možnosti vnímání, prožívání těla. Nevnímám zde konkrétní ženskou sexualitu, ale přetavuje se v abstrakci. Během celého představení se tělo transformuje, na mysl mi přicházejí různé obrazy. Nabízíme je divákovi a necháváme jej, aby sledoval linii vlastní představivosti.

  Paige Culley v choreografii Pour
  FOTO ARCHIV NULTÝ BOD

  Trváte na přesném dodržování své choreografie nebo dáváte prostor performerce k improvizaci?

  Choreografie je víceméně dána, ale řídí se spíše náladou nežli přesnými výpočty. Je to sice dosti pečlivě a detailně vyladěno, s tím, že bereme v potaz i to, z jakého úhlu divák představení sleduje. A nabízíme různé možnosti pohledů. I když choreografie je přesná, každá představení je jiné, protože se přizpůsobuje dýchání performerky, jejímu momentálnímu rytmu, energii. To vychází z konkrétního prostředí a energie diváků. Pro performerku tak vzniká prostor pro zkoumání vlastních pocitů a také pro trans. Je to prostě živoucí, stále se proměňující věc. Lze ji vnímat v různých vrstvách.

  Součástí Nultého bodu bude také váš třídenní workshop. Můžete prozradit, co budete s účastnicemi dělat?

  Jedná se choreografický workshop, takže se budeme pohybovat a zkoumat svá těla. Ale současně budeme s účastnicemi prozkoumávat, jak dávat dohromady materiál, jak stavět choreografie, jak vytvářet vlastní výrazový jazyk. Chci jim předat některé své myšlenky a techniky, ale zároveň chci zůstat velmi otevřená a vyměňovat si vzájemně zkušenosti. Uvidíme, co se nám podaří během té krátké doby vytvořit z materiálu našich těl, jejich dispozic, střetu různých energií, meditace…

  Pozn. Choreografie Pour bude uvedena v Divadle v Celetné 16. července od 20.00 hodin.

  ///

  Více na i-DN:

  Nultý bod (No. 1) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 3) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 4) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 5) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No.6) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 7) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 8) Za dveřmi / 2018

  Nultý bod (No. 9) Za dveřmi / 2018

  ///


  Komentáře k článku: Nultý bod (No. 2) Za dveřmi / 2018

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,