Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  NDM Ostrava má zpátky Filipa!

  Už tuto neděli se na jeviště Národního divadla moravskoslezského vrátí Filip do slavné komedie Oscara Wildea, která se nadále bude hrát pod premiérovaným názvem Jak důležité je mít Filipa.

  Vladimír Polák a Igor Orozovič v hlavních rolích Wildeovy komedie. FOTO archiv NDM Ostrava

  Vrchní soud v Olomouci zamítl návrh na vydání předběžného opatření, kterým měla být žalovanému NDM uložena povinnost zdržet se provozování a propagace divadelní hry O. Wildea The Importance of Being Earnest v českém překladu s názvem Jak důležité je mít Filipa a užívání jména Filip a obratu „mít filipa“ při provozování a propagaci divadelní hry O. Wildea The Importance of Being Earnest v českém překladu s názvem Jak důležité je mít Filipa. Vrchní soud zároveň konstatuje, že krajský soud pochybil, když návrhu na nařízení předběžného opatření vyhověl.

  Rozhodnutí vrchního soudu v Olomouci samozřejmě vítáme a vnímáme ho jako napravení původního chybného rozhodnutí krajského soudu v Ostravě. Celou dobu jsme věřili, že pravda, láska, zdravý rozum a právo v této kauze zvítězí. Podstatné je, že diváci si mohou znovu nerušeně vychutnat skvělý aktuální překlad Pavla Dominika bez jakéhokoli omezení. A my opět můžeme na scéně svobodně vyslovit jméno Filip! uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

  Igor Orozovič, Petra Lorencová, Andrea Mohylová a Vladimír Polák. FOTO archiv NDM Ostrava

  Na repertoáru NDM byla inscenace od prosince 2012 uváděná až dosud pod názvem Jak důležité je mít, aby bylo vyhověno rozhodnutí krajského soudu v Ostravě ze dne 18. 12. 2012, které vynesla samosoudkyně JUDr. Anna Řeháková.

  První představení pod původním názvem Jak důležité je mít Filipa, do kterého se vrátí Filip, uvidí diváci v neděli 21. dubna 2013 v 17.00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

  ///

  Na i-DN a v DN jsme se této kauze věnovali v textech:

  i-DN, 21. 12. 2012 – Zákaz Filipa

  Petr Pavlovský (dialog s Rudo Leškem) – i-DN, 25. 11. 2012 – Time Out Petra Pavlovského (No. 49)

  Petr Pavlovský, 13. 11. 2012 (Komentář DN 19/2012) – Jak je důležité mít… peníze

  i-DN, 13. 10. 2012 – Kdo ho má?
  Komentáře k článku: NDM Ostrava má zpátky Filipa!

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   „… diváci si mohou znovu nerušeně vychutnat
   skvělý aktuální překlad Pavla Dominika…“ nepůvodně obohacený o neméně skvělou, nenahraditelnou, jedinečnou myšlenku zesnulého J. Z. Nováka, myšlenku kongeniální s Oscarem Wildem, kterou nám ostatní anglicky nemluvící národy mohou jen závidět: Jenom na českých (a slovenských) jevištích trvají obě mladé dámy už přes 60 let na tom, že se jejich nastávající musí jmenovat Filip (a ne Earnest, ani Arnošt).
   A přitom největší anglický dramatiký klasik říká: „Co je po jméně?“ Kdyby si mohl Hamlet hrát ve Wildovi, nejspíš by řekl: „Být pojmenován, toť vše!“

   17.04.2013 (4.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Ředitel NDM čtenáři podsouvá,
   že se jedná o definitivní rozhodnutí, ze kterého NDM vyšlo jako vítěz, a to na straně „pravdy a lásky“. Ve skutečnosti je divadlo prostě na straně jednoho z překladatelů – Pavla Dominika – protože nejde o nic jiného než o to, komu půjdou tantiémy, jestli jemu nebo dědicům J. Z. Nováka, který si, málo platné, toho Filipa před 60 lety vymyslel. O pravdu zde samozřejmě jde, ale co do lásky nejde o jinou než o oboustrannou lásku k penězům.
   Čtenář se ovšem nedozví, že se jednalo pouze o předběžné rozhodnutí, zatímco meritorně budou soudy tuto záležitost teprve projednávat. Až soud rozhodne, budou ovšem už představení odehrána, takže pokud jde o tuto inscenaci, už nebude co řešit a v tom smyslu NDM a P. Dominik opravdu vyhráli. Konečné rozhodnutí bude jen pro eventuelní příště.

   17.04.2013 (10.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,