Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Naše stará a nová Evropa

  Pražský divadelní festival německého jazyka se konal ve dnech 29. listopadu až 2. prosince a jako prolog nabídl 12. listopadu výlet do Mnichova. Letošní, dvacátý druhý ročník se výrazně zaměřoval na politické či angažované divadlo. Z jevišť zaznívaly otázky vztahující se ke krizi Evropy, konzumní společnosti, k multikulturalismu, občanským i světovým válkám, totalitám a především k palčivému problému dnešních dní – uprchlictví.

  Oslepující inscenace Jas. Okamžik z Theater Dortmund FOTO KIVA

  V tomto čísle se přehlídce německojazyčného divadla věnujeme několikrát (viz Slovo Milana Uhdeho na straně 2, kritický žebříček na straně 3 a reportáž z off-programu ve Studiu Hrdinů na straně 16). Na následujících stránkách nabízíme mozaiku kritických reflexí, a jelikož přijetí inscenací bylo rozporuplné, přinášíme také několik polárních názorů – recenze pro a proti. Na festivalu byly prezentovány také dvě české inscenace, které vznikly na základě německy psaných textů, Milovnice podle Elfriede Jelinekové nazkoušela Jaroslava Šiktancová se skupinou BodyVoiceBand a Strach jíst duši W. R. Fassbindera režíroval Jan Frič v Národním divadle Brno. Druhá jmenovaná inscenace obdržela Cenu Josefa Balvína. O obou jsme již v Divadelních novinách psali (DN 12/2017 a DN 10/2017).

  Zvony i vlast

  Revoluce k ničemu

  Bezmocná angažovanost…

  Samopal versus smích dětí…

  Zamilovat si Sandru Hüller

  Banální hovory z butiku…

  Módní ikona „Elfi“ (pro)

  Ouverture!

  Dnešní svět podle…


  Komentáře k článku: Naše stará a nová Evropa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,