Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Na skok do Austrálie

  Letošní ročník trutnovského novocirusového festivalu Cirk-UFF je zaměřen na australskou produkci a klade si za cíl rozvinout do budoucna spolupráci s touto v daném žánru velmi vyspělou zemí. Od protinožců přiváží hned dvě představení, a to veleúspěšné A Simple Space od světově proslulého souboru Gravity and Other Myths a vloni premiérovanou vtipnou a originální show pro děti Jelly or Jam, rovněž od „world-class“ akrobatů. Na festivalu začne rovněž unikátní společný projekt předního australského a českého souboru, který vyvrcholí na Cirk-UFFu 2020. A konečně se chystá konference, jež má nastartovat veřejnou diskuzi na téma velmi rozvinuté australské novocirkusové práce s dětmi a o možnostech získat australské lektory a formy této výuky do Trutnova a celkově do Česka.

  Cirk-UFF nese každoročně podtitul Czech showcase, prezentuje tedy to nejlepší, co v žánru vzniklo v Česku v posledním roce zahraničním promotérům. Takto festival pomohl již několika českým souborům k zajímavým zahraničním angažmá a tím je prospěšný celé české scéně v této oblasti. Již od prvního ročníku (2011) přiváží rovněž špičkové zahraniční soubory a v posledních letech se zaměřil právě na Austrálii. Je to de facto již třetí rok, co spolupracujeme s Austrálií. Jejich scéna je z mého pohledu úžasná. Dříve to bylo především díky jejich dokonalé a též jedinečné akrobacii, ale poslední dobou mají jejich představení čím dál silnější uměleckou stránku a větší hloubku a jedinečnou pohlcující atmosféru, říká ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík. Ten zároveň doplňuje, že podstatným momentem pro umělecký růst australské novocirkusové scény bylo představení Backbone, které soubor Gravity and Other Myths zkoušel právě v Uffu (trutnovském polyfunkčním divadle, jež je pořadatelem Cirk-UFFu) a před dvěma lety odehrál evropskou premiéru právě na Cirk-UFFu. Vnímám, že od té doby i další jejich špičkové soubory pojímají cirkus trošku jinak, než jen neuvěřitelnou akrobacii a vtip. Teď je jich víc a víc jejich shows vyzařuje autenticitu a hloubku, hodnotí Kasík.

  A to vše je pravděpodobně důvodem, proč chce Cirk-UFF rozvinout s Austrálií trvalou spolupráci. Vyspělé scény jsou samozřejmě třeba i ve Francii, Skandinávii či Kanadě. Jejich reprezentanty – a nejen jejich – samozřejmě budeme nadále rádi zvát. V Austrálii mají ale bezkonkurenční práci s dětmi. To se ani popsat nedá. A to je přesně to, co chybí naší scéně. Ta má sice vysokou uměleckou úroveň, ale akrobaty získává především z řad gymnastů. Navíc myslím, že máme s Australany v něčem podobný smysl pro humor, možná i mentalitu, takže jsem přesvědčen, že to je přesně ono, co naše scéna potřebuje. To je cesta pro mnohdy již respektovaný český nový cirkus do světové špičky, shrnuje Kasík.

  Cirk-UFF startuje v trutnovském unikátním polyfunkčním divadle Uffo, v šapitó před ním, a i v trutnovských ulicích ve středu 29. 5. a finišuje 2. 6. Kompletní program, veškeré informace i možnost online nákupu vstupenek je na www.cirkuff.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2019

  Komentáře k článku: Na skok do Austrálie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,