Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 685)

  Takový všedně rouškový páteční den. Vstup do přítmí divadla Reduta je dokořán. Míjím návštěvníky. Z pod respirátorů jim koukají jen čela a vlasy.

  Operní pěvec, skladatel a varhaník Richard Novák. Foto Tomáš Vodňanský

  Múza říká: Mladých ctitelů je zde až nečekaně dost, ale starší přece jen převažují. Není se čemu divit. Mistru Novákovi bude za týden rovných devadesát let.

  Mozartův sál je nádherný. Jeho zdobnými okny lze zahlédnout historické stavby hranatého rynku zvaného Zelný. Vprostřed barokní krásy stojí černé koncertní křídlo obklopené vějířem moderních, elegantně laminovaných židlí.

  Zní potlesk. Úzkou štěrbinou přicházejí slovutní mistři. Ivan Klánský usedá ke klavíru, Richard Novák přivírá oči a múza šeptá: Tiše, nedýchat, začíná svátek rozjímání…

  Pěvcův lahodný bas rozechvívá tóny Vážných zpěvů Johannese Brahmse a mění koncertní sál v kazatelnu. Foto Kateřina Rusňáková

  Pěvcův lahodný bas rozechvívá tóny Vážných zpěvů Johannese Brahmse a mění koncertní sál v kazatelnu, ze které se na posluchače snáší slova pastýřova poselství:

  Úděl synů lidských a úděl zvířat je stejný. Jedni jako druzí umírají, neboť všechno pomíjí. Shledal jsem, že není nic lepšího, než když se člověk raduje ze své práce, neboť to je jeho podíl.

  Múza šeptá: Mistrova němčina je absolutní. Zrovna jako čistota zpívaných melodií.

  Ó smrti, jak dobrý je tvůj rozsudek pro člověka nuzného a toho, jehož síly ochabují, pro člověka vysokého stáří, pro něhož je vše obtížné, všemu se brání a ztrácí trpělivost. Ó smrti, jaké blaho přinášíš!

  Smutek vane z mistrových úst… Znavený odpočívá.

  Těžké je zvednout se, ještě těžší ujít pár kroků…. Richard Novák (vlevo) a Ivan Klánský. Foto Kateřina Rusňáková

  Brahmsovo snové Klavírní intermezzo víří mezi barokními vlysy.

  Těžké je zvednout se, ještě těžší ujít pár kroků.

  Mistr se zastaví. V očích mu zableskne a před námi stojí junák plný mladistvého temperamentu. Zpívá s velkým vnitřním zaujetím. Dynamicky ukázněný, dokonale odlišuje obsahy jednotlivých písní. Jako by si je zhudebnil sám…

  Ve druhé polovině recitálu výrazové prvky mistrovy interpretace gradují k dokonalé přirozenosti. Lyrické polohy střídá s polohami humorného šelmovství, se zádumčivostmi obav ze smrti, až po vášnivé vyznání víry v nadějnou budoucnost.

  Dnes se Richard Novák dožívá devadesáti let. Spolu s Jaroslavem Tučkem a Národním divadlem Brno mu k jeho životnímu jubileu blahopřejeme. Foto Kateřina Rusňáková

  Diváci povstávají, dlouho aplaudují a vynucují si přídavek.

  Dojatý, jako ve snách, odcházím z lesku divadla.

  Múza šeptá: Nezapomenutelný večer.

  Brno – Komín, 26. 9. 2021 

  Národní divadlo BrnoPísňový recitál Richarda Nováka z díla Johannese Brahmse. Klavír: Ivan Klánský. Divadla Reduta, Mozartův sál 24. 9. 2021, 19:00

  ///

  Dnes se Richard Novák dožívá devadesáti let. Spolu s Jaroslavem Tučkem a Národním divadlem Brno mu k jeho životnímu jubileu blahopřejeme.

  red.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 685)

  1. Jaroslav Štěpaník

   Avatar

   Velký pěvec a legenda brněnské opery.
   Jeho nosný nádherný bas je nezapomenutelný. Jako mnohé jeho role a koncertní vystoupení. Škoda pro mě, že jsem se nezúčastnil. Jako mnozí se připojuji k přání, aby Mistr ve zdraví byl ještě dlouho mezi námi!!!

   02.10.2021 (10.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Zdeněk Pololáník

   Avatar

   Moc hezky jste to napsal o úžasném Ríšovi,
   mém drahém, věrném, dlouholetém kamarádu. Mrzí mne, že jsem se nemohl osobně zúčastnit.
   V superlativech mi psal i pan Štych, který na tento koncert přijel z Prahy. Má řídit jubilantův koncert v prosinci v Janáčkově divadle- bude s orchestrem a výběrem, který si vybere ze svých nejmilejších árií sám R. Novák. Je to úžasný Boží dar mít stále svěží hlas, paměť i odvahu v 90 zpívat. Spolehl na Boží pomoc a vyhrál. Moc mu to přeji. Nepochybuji o kvalitách p. Klánského, který mu poskytl citlivý doprovod a doplnil klavírním Brahmsem.
   Když měl Richard 70, zpíval mi na svém jubilejním koncertě u sv. Prokopa v Praze. S doprovodem varhan a harfy zpíval můj rozsáhlý latinský žalmový cyklus Cantus psalmorum. Tehdy jsem neváhal a tohoto koncertu v Praze jsem se účastnil. Ještě v noci jsem se vracel vlastním autem domů.
   To byly pro mne ještě zlaté časy. Po pestrém a bohatém programu vyslechl tehdy spoustu gratulací od umělců, z příslušných míst vlády a přátel, které přijímal dole u oltáře a po nekonečných ovacích vystoupil opět na kůr a zazpíval ještě kompletní cyklus 10 Biblických písní Ant. Dvořáka. Zpíval kromě češtiny, latinsky a německy vše v originálech. Nemohu nepřipomenout, že v mém celovečerním oratoriu Šír haššírím zpíval roli pastýře i v hebrejském jazyce.
   Přeji Richardu Novákovi, ať se stále těší ze svého hlasu a prožívá zaslouženou radost, kterou dává svým posluchačům v každém svém vystoupení doposud.
   Také pisateli tohoto článku přeji, ať se daří slyšet, vidět a čtenářům zachytit a svým osvědčeným způsobem oznámit veškeré dění Brna.

   02.10.2021 (19.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Otakar Černý

   Avatar

   Mistře,
   hodně zdraví a dlouhá léta vám přeji a nemohu a nedá mi to než vyzvednout váš nezapomenutelný pěvecký výkon v úloze Kecala v inscenaci Františka Filipa Prodaná nevěsta z roku 1981, kde jsem vás zaznamenal vůbec poprvé ve svém životě, vedle takových hvězd jako byl mistr Jindřich Jindrák, mistr Peter Dvorský a taková velká dáma československé opery, jakou je paní Gabriela Beňačková. A od té doby uteklo již plno vody a vy mistře zde před svým publikem stojíte s plnou pokorou a svěží silou vašeho hlasu a k úžasu vašemu publiku u příležitosti krásných 90-ti let.
   Ještě jednou pevné zdraví a vámi milované hudbě zdar.

   03.10.2021 (3.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,