Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování nad DSB 2019 (No. 9)

  Musel jsem si dát kávu. Dopolední tažení Kraví horou s pálícím sluníčkem nad hlavou udělalo své. Nicméně před čtvrtou jsem již podpíral chladivou zeď foyeru HaDivadla.

  Múza Mab mluvila jako kniha: Radim Vizváry je světem uznávaný mim, pohybový virtuos a herec. Uvidíme příběh performera-iluzionisty, který se stane celebritou a postupně podlehne situacím a jevům spojených s popularitou. Zakusí vzestup i pád, prázdnotu a samotu. Inscenace VIP je iluzionistickou pantomimou.

  Za temným tunýlkem vyklopené divácké sezení. K němu vede vysoký schod. Zdolal jsem jej. Druhý, nižší, také.  Sedl jsem na okraj druhé řady, jako myslivec na posed. Mab je mladice, vyhoupla se a sedí v první.

  Pod námi je žárovkami osazený čtverec s matovým kvádrem uprostřed. Sedí na něm iluzionista v zelenožlutém kožichu z jemných fosforujících třásní. Kožich je sám o sobě uměleckým dílem. Měkoučký, poddajný, přiléhavý s kapucí a dlouhou vlečkou. Z nositele tvoří vznosný, vladaře hodný monument. Kouzelník má napomádované, zlatým leskem nasvícené vlasy, rumělkou zdobené rty a na nose decentní kovové brýle. Kožich je obrouben tkalounovým pruhem s vetkaným nápisem „citizen of the world“, občan světa, chcete-li „světoobčan“.

  Vyvléká se z kožichového majestátu… Foto archiv Švandova divadla

  Zvuky, hudba, ruchy a ticha pauz, jsou nositeli atmosféry i rytmu představení.

  Mim Vizváry představuje iluzionistu v okamžiku pompézního úspěchu jako miláčka davu. Tělo vypnuté, paže ve vítězném gestu míří do oblak. Vyvléká se z kožichového majestátu a je z něj umývající, koupající, holící se, fénující, zuby si čistící, tělesné potřeby konající sympaťák. Bělostný muž. Bílé džíny, bílá, červeně zelenými kvítky prošívaná košile, bílé tenisky, VIP to napohled.

  Rozpad osobnosti umělce předkládá divákům v naprosté dokonalosti. Foto archiv Švandova divadla

  Únavu z opojné úspěšnosti světel ramp i propadání do depresivních stavů samoty, spojené s úniky k opiátům, k alkoholu hraje jemně, přesvědčivě. Jako pro filmovou kameru. Rozpad osobnosti umělce předkládá divákům v naprosté dokonalosti.

  V závěrečné codě levituje tělo prostorem a kožich je bezduchým, tančícím tvorem. Po napřímené paži iluzionisty, prýští z vinné lahve nachová krev. Tvůrce kouzel umírá ve stoje. Jako strom…

  V závěrečné codě levituje tělo prostorem… Foto archiv Švandova divadla

  Diváci tleskají, jsou nadšení. Já také.

  Mab šeptá. Vizváry je vynikající. Mám ho ráda

  Věru, vynikající. A smutný. Samota je prevít.

  Šli jsme na vietnamskou polévku. Protože neděle bude ještě dlouhá.

  Brno – Komín, 30. 5. 2019

  Mim Prague, Praha- Radim Vizváry: VIP. Koncept, režie a hraje Radim Vizváry, hudba Ivo Sedláček, výprava Petra Vlachynská, kouzla Ondřej Pšenička, Jiří Marek, Damian Odess-Gillett, light design Karel Šimek. Premiéra 11. a 12. května 2018 ve Švandově divadle v Praze. Psáno z festivalového uvedení v HaDivadle, Brno 26. 5. 2019.

  ///

  Více o inscenaci VIP na i-DN:

  Rychle z Mime Festu 2018 (No. 2)

  Česko-slovenské mosty 2019 (No. 4)

  ///

  Více o DSB na i-DN:

  Divadelní svět Brno


  Komentáře k článku: Mudrování nad DSB 2019 (No. 9)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,