Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mladí divadelníci v gotickém klášteře

  O víkendu proběhl v prostorách augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem a v jeho okolí sedmý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD.

  Vývoj epidemiologické situace umožnil pořadatelům uspořádat festival v původním plánovaném rozsahu. Jako každý rok festival divákům nabídl inscenace z repertoáru studentské umělecké skupiny OLDstars a jejích hostů. Pod vedením lektorů Hereckého studia Zuzany Horákové, Jana Horáka a Tomáše Staňka pravidelně vznikají nové projekty. Letošní program byl mixem loňských a letošních – nových inscenací. V Roudnici mohli diváci vidět inscenaci hry Torstena Buchsteinera Nordost či A teď: svět! Sibylle Berg v podání absolventů letošního kurzu přípravky na talentovky uměleckých škol. Mezi publiku povědomé inscenace díky svým předlohám patřily například Naprostí cizinci Paola Genovese a Kronika ohlášené smrti Gabriela Garcíi Márqueze. Coolness a „in yer face“ dramatiku zastoupila inscenace Bazén (bez vody) britského dramatika Marka Ravenhilla, Cyprus Avenue od Davida Irelanda nebo Stop the tempo rumunské autorky Gianiny Cărbunariu.

  Mladý režisér Ondřej Kulhavý nastudoval Vernisáž Václava Havla, Iluze Ivana Vyrypajeva a pozoruhodný text Pozice od Fredrika Brattberga. Lucie Flemrová se představila se svým druhým režijním projektem Hotovo. Konec., Prokop Košař pak se svou režijní prvotinou Neviditelné město od Astrid Saalbachové. Své režijní debuty uvedou adepti na studium oboru režie – Emma Žežulová inscenaci Jess a joe navždy nebo Daniel Bříza Psychóza 4:48. Čerství absolventi Dismanova rozhlasového souboru se znovu objevili v komorním dramatu Gabriela Pinteleieho Elevátor a nově nastudovali text Lucie Ferencové Problém.

  Účastníky festivalu potěšily také inscenace přátel OLDstars z řad profesionálních divadelníků. Matyáš Řezníček jako režisér pro bytové divadlo v Košické nastudoval v české premiéře hru nizozemské autorky Lot Vekemans Jidáš (v hlavní a jediné roli s absolventem oboru herectví na katedře činoherního divadla pražské DAMU Petrem Jeřábkem). Do Roudnice zavítá absolventka herecké školy ERAC ve Francii a bývala členka OLDstars Klára Cibulová s monodramatem Věřím a nenávidím známého italského autora Stefana Masiniho. V klášterní zahradě uvedeme autorské monodrama Jana Horáka Rybáři: budeš lovit svoje sny.

  Letošní ročník festivalu se nese v duchu „Přivážíme divadlo do Roudnice“, říká koordinátorka festivalu Elisa Speváková. Do Roudnice na festival zavítali opakovaně studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy s autorskou tvorbou Mimikry a divadelní uskupení Vanabí Litoměřice s inscenací Láska, sex a žárlivosti nebo monodrama Časové znamení Martina Luhana. Připraveny byly i tradiční prohlídky gotického kláštera.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. července 2020

  Komentáře k článku: Mladí divadelníci v gotickém klášteře

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,