Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Mánie, která nemůže být nikdy potlačena

  Po festivalu hudebních streamů aktuálně probíhá v Paláci Akropolis MANI(E)FEST, série livestreamů rozdělena do pěti tématických kategorií: performance, prostor, ekologie, literatura a společnost. Dvacet osobností po dobu pěti večerů skrze své osobní a mnohdy intimní zpovědi představí divákům svoji tvorbu. Ze skleněné kostky umístěné na jevišti žižkovského paláce zazní po dobu pěti večerů hlasy jedinců, jejichž tvorba je důležitou součástí české společnosti. 

  Spisovatelka Klára Vlasáková. Foto: archiv festivalu.

  Mani(e)fest je o skrytých půvabech zákoutích lidského já, které se jako dítě ve stavu údivu vystavuje zvědavým pohledům přihlížejících. Žijeme v době, kdy jsme zavření, často osamělí, bez možnosti přirozené interakce setkávání. Přesto chceme ostatním říci, kdo jsme, co prožíváme, o čem přemýšlíme. Je to svého druhu mánie a manifest zároveň. Mánie, která nemůže být nikdy potlačena, popisují organizátoři sérii čtení a divadelních performance v nichž se představí několik osobností.

  Filosofka Alice Koubová. Foto: archiv festivalu.

  Sérii sdílení myšlenek a názorů odstartovala včera filosofka Alice Koubová, která se v projektu Slova jako síly zaměří na pojmy, které se objevují v současných diskuzích o roli kultury ve společnosti a o povaze současné sociální změny. Performerka Markéta Vacovská uvedla intimní výpověď o ztrátě dětí, která vznikla se záměrem podpořit pozůstalé rodiče na jejich dlouhé cestě a jako potřeba autorky mluvit o tabuizovaném společenském tématu. Hudebně ji doprovázela zpěvačka Sára Vondrášková vystupující pod jménem Never Sol. Dále se na večeru věnovaném tématu performance představila vizuální umělkyně a pedagožka na AVU Darina Alster a Sufján Massalema věnující se slam poetry.

  Tématem dnešního večera bude prostor. Od 19 hodin zahradní architektka Lucie Králíková pracující pod značkou efemér přečte ze své sbírky Svátosti, která je autentickým poetickým deníkem spojujícím literárně stylizované dokumentární zápisy s uměleckou a experimentální fotografií. Dramaturgyně a spisovatelka Klára Vlasáková se s diváky podělí o kapitolu ze svého loňského románu Praskliny. Architektka a básnířka Anna Beata Háblová si pod názvem Perforovaná a performovaná architektura pro diváky připraví mix autorského člení, slam poetry a performance. Performerka a umělkyně Kateřina Olivová, která společně s Darinou Alster vede na AVU ateliér Nových médií 2 uvede performance Závažná, kde zprostředkovává zkušenosti z veřejného prostoru a sdílí osobní postoje jazykem, který není lehce interpretovatelný.

  Básník a publicista Jonáš Zbořil. Foto: archiv festivalu.

  Třetí večer nese téma ekologie a o svoji tvorbu se podělí biolog Jiří Sádlo, který přečte ze svých textů o vnější Praze. Básník a publicista Jonáš Zbořil přiblíží svojí sbírku Nová divočina, která vyšla v loňském roce. Za svůj básnický debut Podolí byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena. Dalším vystupujícím je Michaela Hadravová, která mimo jiné vydává knihy v družstevním nakladatelství IDEA a na Mani(e)festu uvede projekt Nakreslit jiný svět, kde promluví o tom, že staré modely nefungují, potřebujeme nové myšlenky a ideje, abychom zastavili narůstající nerovnosti ve společnosti i klimatickou krizi. Provokativní básnickou skladbu ERTH, kterou napsala Olina Stehlíková uvede výtvarník, básník a performer Aleš Kauer, který je rovněž zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent a organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení.

  Vše, co zazní na středečním večeru bude zaštítěno tématem literatura. Básnířka a spoluzakladatelka Platformy Knihex Anna Štičková představí divákům bibliodiverzitu a její význam pro českou literaturu, kdy promluví o odpovědném a udržitelném přístupu ke knihám. Básník a herec Ondřej Macl oceněný Cenou Jiřího Ortena na Mani(e)festu promluví o projektu Jste moje děti. Další držitelkou Ceny Jiřího Ortena je spisovatelka Alžběta Stančáková, která divákům mimo jiné nastíní, že pokud chceme kvalitní literaturu, musíme vzít v potaz i podmínky, v nichž vzniká. To, že je tělesnost nedílnou součástí člověka, připomene v povídce Játra ředitel Paláce Akropolis a režisér divadelního souboru Spitfire Company Petr Boháč.

  Poslední večer s podtitulem společnost uvede právnička a publicistka Šárka Homfray, která se mimo jiné zabývá nerovným zacházením a diskriminací, genderovými aspekty práva a světa práce. V Paláci Akropolis promluví na téma Společnost (ne)rovnosti a mýtus meritokracie. Spisovatel a editor Marek Torčík přečte ze své chystané prozaické knihy Rozložit paměť. Publicistka Johana Nejedlová je zakladatelkou spolku Konsent, který se věnuje boření mýtů o sexu a sexuálním násilí. Na Mani(e)festu uvede Mýty o sexu – ukázku z chystaného společného projektu s Barush Maush, který vyvrací zažité, ale vědecky vyvrácené představy o sexu a sexualitě. Celou sérii zakončí sólovým koncertem na kytaru básník, písničkář a režisér Jakub Čermák vystupující pod jménem Cermaque. V písních se pravidelně vrací k sociálním i environmentálním tématům a k možnostem naděje v současném světě.

  ///

  Streamy jednotlivých večerů naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. dubna 2021

  Komentáře k článku: Mánie, která nemůže být nikdy potlačena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,