Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Libuše a Přemysl ožijí v inscenaci barokní opery

  Na letní scéně HAMU na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí bude 19.července k vidění barokní opera Praga nascente da Libussa e Primislao (O založení Prahy Libuší a Přemyslem) z roku 1734. Autorem libreta Antonio Denzi, který využil hudbu Antonia Vivaldiho.

  Opera Praga nascente da Libussa e Primislao poprvé zazněla v Praze poprvé v roce 1734, kdy ji v tehdejším Sporckově divadle uvedl impresário a také autor libreta Antonio Denzi. Důvod napsání opery s postavami z českých dějin byl pragmatický – jeho divadlo stálo na pokraji bankrotu a český námět měl od místního publika získat finance. Libreto tedy zahrnuje postavy z mytologie (Libuše, Přemysl, Vlasta, Šárka, Ctirad) a dvě komické figury (zdánlivě hluchoněmého pážete-špiona Lesbína a Přemyslovu služku Dievíru). Zajímavostí je, že Antonio Vivaldi není původním autorem hudby k této opeře. Na rozdíl od Denziho libreta, které je uchováno v knihovně Národního muzea, se hudba nedochovala. Víme však, že Praga nascente bylo tehdy zcela obvyklé pasticcio, tedy opera vytvořená z již existujících árií různých skladatelů. Mezi nimi i Antonio Vivaldi, jehož hudbu Denzi běžně využíval a byl s ním v kontaktu. Pánové se poznali v roce 1716 v benátském divadle San Moisé a poté, co Denzi přesídlil do Prahy, stal se Vivaldi jeho dodavatelem hudby.

  Novodobou hudební rekonstrukci tohoto díla pouze na Vivaldiho hudbu vytvořil Eduardo García Salas po rozsáhlém výzkumu Vivaldiho árií. V představení se objeví i baletní prvky (tanec Českých Amazonek v choreografii Andrey Miltnerové, která je také režisérkou inscenace). Hudbu s orchestrem Misica Florea nastudoval Marek Štryncl. V hlavních rolích se představí Sylva Čmugrová (Libussa), Michaela Šrůmová (Primislao), Marta Infante (Vlasta), Hasan El Dunia (Stirado), Manuel Gómez Ruiz (Clodomiro), Dievira (Licia Knoteková a Eva Bennet (Sarca).

  Toto představení je jedním z důležitých bodů programu festivalového cyklu Musica Florea – Bohemia 2019. Více info o festivalu na http://www.musicaflorea.cz/.

  V předchozích letech se Florea Theatrum představil na Letní scéně HAMU projektem Florea Theatrum – Phasma Dionysiacum Pragense Foto archiv festivalu

  • Autor:
  • Publikováno: 12. července 2019

  Komentáře k článku: Libuše a Přemysl ožijí v inscenaci barokní opery

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,