Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Letní Letná Light No. 6

  Pokud jste se za poslední týden dostatečně nepobavili, nedojali či nezamilovali do nového cirkusu, tak vám k tomu poslední den Letní Letné Light poskytl příležitost v plné šíři. Od brzkých dopoledních hodin jste mohli pendlovat od dětských představení ke klauniádám a mnohým dalším zábavám, které v podvečer ještě rozvířili záhadní klauni Stoppers. Kromě nich se pak publikum mohlo nechat okouzlit absolventy novo-cirkusových školiček v představení Teens Cirkabaret.

  Energická smršť

  I kdybyste po celodenním či celotýdenním pobytu na Letní Letné byli jakkoliv unavení, inscenace Stoppers od Studia Underground vás zaručeně nabije. Toto „nováčkovské“ uskupení ukázalo Letní Letné, že i když jejich společná existence zatím netrvá dlouho, mají divadelnímu světu co dát. Přivezli energii, kterou Letná za celý týden nezažila. Přitom by se to, co dělají, dalo shrnout v několika málo větách – pět klaunů přijede autem na scénu, udělá obrovskou show a zase jede pryč. Tak co je na nich tak neobyčejného?! Je to právě ona fyzická, mentální, hudební, kreativní energie, se kterou přijedou před diváky a kterou vloží do svého představení.

  Stoppers je unikátní, radostná klauniáda postavená na improvizaci. Jak moc chce být publikum její součástí, si zvolí samo, ale co si nezvolí, je smršť jevištního dění, kterou pět záhadných klaunů vytváří, ať už prostřednictvím chytlavé hudby ve spojení s jednoduchými, přesto poutavými tanečky, či zběsilým tempem, kterým se představení žene kupředu.

  Foto archiv souboru

  Vše končí jedním lusknutím prstů, ale z energie, kterou po sobě představení v divácích zanechává, by se dalo žít nejmíň týden. I kdybyste nechtěli, tak zjišťujete, že se vám vlní ramena do rytmu a že se usmíváte, aniž o tom víte – takovou sílu má pět klaunů, kteří pouze vystoupili z auta, nechali nahlas hrát muziku a vše zpestřovali jednoduchými tanečními pohyby. Vedle dospělého publika jejich „nabíjející“ energii vycítily především děti, které zaplnily scénu jako lavina. Nebýt to Open air představení, zbourali by divadlo.

  V mládí je budoucnost

  Projektů pro děti bylo na Letní Letné obrovské množství, ale představení, ve kterých by figurovaly pouze děti, už tak moc ne. Jednou a možná i jedinou takovou byla inscenace Teens Cirkabaret, ve které se objevili žáčci novo-cirkusových škol z Prahy, Plzně, Brna a Bratislavy, aby předvedli výstupy, které si připravili. Moderátory a komentátory představení byli bratři Adam a Bořek Jourovi, kteří dokázali navodit humornou, uvolněnou atmosféru.

  Nelze vyzdvihovat jedno jméno nad jiné. Foto archiv Cirqueon

  Žáci jednotlivých škol – ať už se jednalo o Cirqueon, Cirkuskus, Ansámbl Žongléros, La Putyku, Cirkus LeGrando či KD Mlejn – předvedli obrovské schopnosti téměř ve všech novo-cirkusových disciplínách. Publikum mělo možnost vidět talentované dívky a chlapce předvádějící sóla i párovou akrobacii na šálách, pozemní akrobacii, závěsnou akrobacii či žonglování. Nelze vyzdvihovat jedno jméno nad jiné, jelikož každý z dětských aktérů pojal svůj výstup osobitě, každý ukázal, že má talent a na tomto večeru je oprávněně.

  Po celou dobu Letní Letné publikum fascinovaně či s údivem sledovalo dospělé a zkušené akrobaty, jak si pohrávají s různými akrobatickými figurami a žaslo nad tím, jaký je lidské tělo zázrak. Ale po návštěvě Teens Cirkabaretu by člověku mohla padnout brada až ke kolenům, jelikož většinu z toho, co mělo publikum možnost vidět v předchozích večerech, tak vidělo i zde – v podání velmi mladé generace. Závěr je tedy jednoznačný – o budoucnost nového cirkusu není třeba se obávat. Nastupující generace už pilně trénuje a můžeme si být jisti, že o nich v blízkých letech ještě hodně uslyšíme.

  Sedmnáctý ročník Letní Letné je u konce. Foto archiv Letní Letné

  Sedmnáctý ročník Letní Letné je tímto u konce. Přes prvotní obavy, bude-li vůbec novocirkusový festival realizován, se vše povedlo a letošní ročník končí se ctí. Všem, kteří se na realizaci tohoto festivalu podíleli a vytrvali, patří veliké díky. Stejně tak jako veškerým účinkujícím, kteří se nezalekli a společně s ostatními dotáhli vše do konce. Díky patří také divákům, kteří každý den chodili v hojných počtech, zaplňovali sály a i přes roušková opatření si festival užívali plnými doušky. Byl to krásný ročník, ze kterého jasně vyplývá, že o nový cirkus je u nás stále zájem. Děkujeme!

  Studio Underground, Praha– David Bosh a kolektiv: Stoppers. Režie: David Bosh a kolektiv, scénografie: Klára Vincourová, produkce: Júlia Pecková, Martin Srba. Hrají: Ondřej Kolín, Andrej Lyga, Šimon Pliska, David Bosh, Lukas Blaha Bliss, Tomáš Kubat. Premiéra 15. 7. 2020. Psáno z uvedení na festivalu Letní Letná Light 25. 8. 2020.

  Letní Letná Light, Praha – kolektiv Cirqueonu, Cirkuskusu, La Putyky, Cirku LeGrando, Ansámblu Žongléros: Teens Cirkabaret. Režie: kolektiv výše zmíněných souborů. Hrají: Bořek Joura, Adam Joura, Ema Adamovská, Háta Adamovská, Ester Vrbová, Viola Závodová, Markéta Elsnicová, Kateřina Havránková, Anežka Houhová, Ondřej Hroch, Anička Hoppnerová, Magdaléna Černá, Tereza Obdržálková, Lenka Černíková, Markéta Pilařová, Lara van der Hoeven, Alžběta Nedvědová, Eliška Soperová, Sophie Anna Bultová, Luisa Olivie Bultová, Anna Bártová, Anna Frýdlová, Oliver Urban, Šimon Urban, Ester Josefína Vandasová, Justýna Václavková, Emílie Benešová, Klára Faltusová, Adéla Kulhavá, Anežka Vodičková, Nadia Schrage, Salome Bezáková. Uvedeno v rámci Letní Letné 25. 8. 2020.


  Komentáře k článku: Letní Letná Light No. 6

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,