Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kultura volí dialog

  Prohloubit spolupráci, artikulovat priority v oblasti legislativy a financování kultury a nastínit budoucnost strategických dokumentů včetně meziresortní spolupráce požadují po politických stranách kandidujících do letošních parlamentních voleb zástupci a zástupkyně odborné kulturní veřejnosti. České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) proto společně s Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU), Činohrou Národního divadla a Centrem experimentálního divadla i před letošními volbami organizuje pod značkou Kultura volí dialog sérii diskusních setkání se zástupci profesních organizací napříč kulturní sférou, krajů a obcí a politických stran.

  Foto: archiv IDU

  K průřezovým tématům sektoru kultury, která je třeba řešit v nadcházejícím volebním období, se první, neveřejné jednání uskuteční formou kulatých stolů 22. června 2021 od 10:00 do 12:00 na HAMU. V dopoledním bloku jsou na programu 3 kulaté stoly, u nichž se sejdou experti oborových asociací v kultuře zastupující divadlo, tanec a nový cirkus, hudbu, literaturu výtvarné umění, film, fotografii, design, kulturní dědictví i zástupci ochranných autorských organizací s reprezentanty krajů a obcí (ze Svazu měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR) a také resortů (MK, MF, MPO, MŠMT, MPSV, MZV, MMR). V tomto složení proběhnou moderované diskuse na klíčová témata pro oblast kultury. Ve věci legislativy jde o ujasnění vizí Zákona o kultuře, Zákona o veřejné kulturní instituci, Statusu umělce či naplňování zásadních strategických dokumentů, jako je Státní kulturní politika, Strategie kulturních a kreativních odvětví či Národní plán obnovy. Legislativními tématy diskutující provede Mario Kubaš. Jaké jsou představy o vícezdrojovém financování či metodice grantových řízení, co by přineslo splnění slibu 1 % na kulturu a jaký je vztah státu s kraji a obcemi se bude ptát Pavlína Kvapilová. Zda bude resort kultury moderní otevřenou sítí institucí, která je zdrojem informací, statistik a analýz stejně jako kreativních nápadů s jasnou vizí a přesahy do oblasti vzdělávání, mezinárodních vztahů, sociálních a komunitních vazeb, byznysu, ekologické udržitelnosti, rovných příležitostí i péče o venkov a regiony,  bude zjišťovat Saša Michailidis.

  Na odbornou diskuzi naváže téhož dne od 13:30 do 15:00 setkání s reprezentanty parlamentních stran (ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, SPD, STAN, TOP 09) na půdě Senátu Parlamentu ČR, které bude živě streamováno prostřednictvím facebookové stránky Senátu a dalších pořadatelů z řad kulturních institucí. Odpolední blok zahájí místopředsedkyně Senátu  Jitka Seitlová, výstup z dopoledních kulatých stolů představí jejich moderátoři, diskuzi s hosty povede Yvona Kreuzmannová. Sérii diskuzí  ke klíčovým otázkám v oblasti kultury uzavře v září 2021 veřejná předvolební superdebata.

  Partnerem akce je Hudební a taneční fakulta AMU. Diskusní setkání navazují na předvolební debaty Kultura volí, které České středisko ITI společně s dalšími partnery pořádalo v letech 2010, 2017 a 2018.

  ///

  Facebookovou událost naleznete zde.

  Stream bude vysílán pod tímto odkazem.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2021

  Komentáře k článku: Kultura volí dialog

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,