Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Korepetitor

  S tou radostnou zprávou se malý Vašík pochlubil samozřejmě nejdřív rodičům. Bude účinkovat v regionálním rozhlase, ve vysílání pro ženy; vybrala ho učitelka Kotrbová, která ví, jak umí hezky recitovat a hrát na klavír. Měl jsi jí za to poděkovat, prohlásila matka, ale vyznělo to, jako by mu to nepřála. Byla prostě taková. Nedávno ji dokonce pohoršilo, že Vašíka učitel v hudební škole vyzval, aby si sám zapsal do not harmonický doprovod k jedné lidové písni. Na to jsi ještě moc malej, řekla tenkrát.

  Rozhlasová relace se vysílala živě, ale redaktorka Marie Žánová navodila tak pohodovou atmosféru, že jak Vašek, tak jeho údajná sestřička Věrka obstáli na jedničku. Oba měli pronést jen několik krátkých vět a přitom si hrát s hrnci a pokličkami, aby vzbudili dojem, že se motají kolem sporáku. Relaci samozřejmě poslouchali rodiče, oba strýčkové i spolužáci; matka sice Vašíka nepochválila, ale zaslechl, jak říká sousedce: Jsem na něj pyšná, paní Semeráková.

  Doufal, že ho redaktorka Žánová opět přizve do nějaké další relace, ale nedočkal se. Našla si někoho jiného, nebo přestoupila do pražského rozhlasu? Naštěstí se mohl těšit z úspěchů ve hře na klavír. Doprovázel jak dívčí sbor, který vznikl na škole, tak cvičení na sokolský slet, které se odehrálo na místním stadionu. Neměl přitom vůbec trému. Marian Wendt, místní recenzent kulturních akcí, napsal, že Vašík hravě překonává nejtěžší pasáže Czernyho etud. Nebude tedy stavitelem, jak si původně vybájil, ale hudebním skladatelem, rozhodl se.

  Samozřejmě netušil, co všechno se musí naučit a podstoupit, aby obstál v konkurenci jiných hudebních adeptů. Mohl se srovnávat jen s dalšími žáky hudební školy, a to nestačilo. Svou slabinu poznal už brzy. Na večírku v bechyňských lázních, kde se léčila jeho matka, měla přednést subreta z krajského divadla operetní árii a po ruce nebyl jiný doprovazeč než právě Vašík. Partitura nebyla těžká, ale subreta byla, jak usoudil Vašík, zhýčkaná. Chtěla, aby transponoval melodii do tóniny, která by líp vyhovovala jejímu hlasovému rozsahu. Neuměl to. Jaký nemehlo mi sem poslali! prohlásila. Málem se zařekl, že s klavírem skončí.

  Pak se s rodiči přestěhoval do Prahy. Pohltily ho jiné zájmy než hudba, ale nezanevřel na ni. Ačkoli se zapsal na Matematicko-fyzikální fakultu, dokázal zároveň vystudovat konzervatoř, i když věděl, že se hudba stane jen jeho koníčkem. Byl k sobě kritičtější než dřív, nebo ho ohlušilo hlavní město, přemíra kulturních událostí a randění s děvčaty? Nehloubal o tom. Mimoto mu náhoda přihrála místo výpomocného korepetitora v malém divadle, které právě získávalo ostruhy. Cítil se tam dobře, i když to byl spíš průměrný kabaret než renomované divadlo. Čekalo ho tam překvapení. Při jedné zkoušce se objevila herečka, která mu chtěla dát pusu na uvítanou. Ucouvl, protože ji po tolika letech nepoznal. Byla to Věra, s níž kdysi v rozhlase chrastil nádobím. Co blbneš? napomenula ho. Vždyť jsi můj bratříček! Byla skvělá; jeho korepetici skoro vůbec nepotřebovala.

  Co tě tak rozněžnilo? zeptala se ho manželka, když se vrátil ze zkoušky. Odpověděl: Nic zvláštního. Jen jsem zjistil, že mým osudem je zřejmě doprovázet divy. Nebyl to příliš jasný výrok, ale na to už byla Václavova žena zvyklá.


  Komentáře k článku: Korepetitor

  1. Zdena Bratršovská a František Hrdlička

   Avatar

   No to se Divadelkám povedlo:
   Naše povídka Korepetitor s naší fotkou a jako autor je uveden jakýsi Pavel Kočička! Jsme sice příznivci kočičího druhu (kočka se objevila i v titulu naší autobiografie), ale pro kočičí pseudonym jsme se zatím nerozhodli. Spoléháme na to, že redakce svůj omyl napraví, protože jde zjevně o porušení autorského práva.

   Zdena Bratršovská a František Hrdlička
   spisovatelé, publicisté a divadelníci

   05.04.2018 (14.22), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Paní Bratršovská, pane Hrdličko,
   moc se omlouváme. Stránky i-DN v současnosti upravujeme do aktuálější podoby, a tak se zřejmě stalo, že jako autor je uveden náš webmaster, který tyto úpravy má na starosti. Jakmile to bude možné, dáme věci – včetně uvedení autorství Vašeho textu pod správnými jmény (v tištěných DN vyšla správně) – do pořádku.
   Vladimír Hulec, editor i-DN

   05.04.2018 (15.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,