Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Karlovy a KlariNovy Vary: epilog

  Chvostem našeho seriálu z 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary budiž rychlý průřez letošním udílením cen.

  Chvostem našeho seriálu z 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary budiž rychlý průřez letošním udílením cen.

  Hlavní porota udělila Velkou cenu festivalu, Křišťálový globus, spojený s peněžní odměnou 25 000 amerických dolarů bulharsko-německému filmu režiséra Stephana Komandareva Blažiny lekce  (Urotcite na Blaga). Zvláštní cenu poroty a finanční odměnu 15 000 USD obdržel koprodukční Íránsko-německý snímek Prázdné síťě, (Toorhaye khali, režie: Behrooz Karamizade). Cenu za režii obdržel Babak Jalali za film Fremont. Nejlepší ženský výkon podala Eli Skorcheva v Blažiných lekcích a mezi muži se za výkon v komedii Hypnóza (Hypnosen, režie: Ernst De Geer, Švédsko, Norsko, Francie, 2023) dočkal Herbert Nordrum. Zvláštním uznáním byl poctěn německo-libanonský projekt režiséra Cyrila Arise Tanec na okraji sopky (Dancing on the Edge of a Volcano). Diváckou cenu Deníku právo pak vyhrálo historické drama Vincenta Peréze Ve jménu cti (Une affaire d’honneur, Francie 2023).

  V soutěži Proxima se z hřivny vítězství (a 15 000 USD) zaradoval štáb jihokorejského filmu Početí (Birth, 2023) režiséra Yoo Ji-younga. Zvláštní cenu poroty Proxima a 10 000 USD pak ulovil indicko-nepálský Guras (režie: Saurav Rai), a stranou pozornosti nezůstal ani absolventský snímek Alberta Hospodářského Brutální vedro, jenž byl poctěn zvláštním uznáním.

  Křišťálovým globusem, a tedy cenou za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, byl oceněn Russel Crowe, a Cenou prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos České kinematografii Daniela Kolářová. Další Ceny prezidenta rovněž obdrželi Robin Wright, Alicia Vikander a Ewan McGregor.

  O vlastních cenách rovněž rozhodly i poroty nestatutárních cen. Hlavní cenu ekumenické poroty, která již od roku 1994 oceňuje filmy z Hlavní soutěže, které mají nejen vysokou uměleckou úroveň, ale zároveň si kladou důležité otázky týkající se společenských, politických, etických a duchovních hodnot a vyzdvihuje režiséry, kteří kladou důraz na hledání pravdy, spravedlnosti a naděje v souladu s křesťanskou naukou, ocenila Hlavní cenou Blažiny lekce a Zvláštním uznáním Svatého občana (Mokalake Tsmindani, Gruzie/Francie/Bulharsko 2023), režiséra Tinatina Kajrishviliho.

  O ceně Europa Cinemas Label, která se uděluje od roku 2003 na pěti evropských festivalech, rozhoduje porota složená z provozovatelů kin ze sítě Europa Cinemas. Jejím cílem je zlepšit propagaci a distribuci vítězných snímků a udržet filmy déle v povědomí diváků. Cena Europa Cinemas Label se uděluje nejlepšímu evropskému filmu z Hlavní soutěže a ze Soutěže Proxima. V letošním roce ji získal film Hypnóza.

  Mezinárodní asociace filmových kritiků uděluje dvě Ceny FIPRESCI: filmu z Hlavní soutěže a filmu ze Soutěže Proxima, které podle poroty nejlépe reprezentují filmové umění a jeho inovativní podoby. Cena FIPRESCI za nejlepší film v Hlavní soutěži získala mimořádně úspěšná Hypnóza, v Proximě se stejně radovalo Polsko-Nizozemsko-české Imago režisérky Olgy Chajdas.

  STATISTIKA 57. MFF KARLOVY VARY 2023

  57. MFF Karlovy Vary 2023 se zúčastnilo 10 989 akreditovaných návštěvníků – z toho 9 085 s festival passy, 432 filmových tvůrců, 942 akreditovaných filmových profesionálů a 537 novinářů. V průběhu festivalu se uskutečnilo 445 filmových představení a bylo prodáno celkem 123 517 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 185 filmů, z toho 116 celovečerních hraných, 28 celovečerních dokumentárních a 41 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 57. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 36 světovou, 11 mezinárodní a 5 evropskou premiéru. 188 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 93 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

  Celkem 942 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů bylo akreditováno na 57. MFF KV. 480 akreditovaných filmových profesionálů přijelo na festival ze zahraničí. Z celkem 27 nových filmů a vznikajících projektů ve 3 platformách si vybíralo 149 nákupčích a distributorů a 120 dramaturgů filmových festivalů.

  56. ročník MFF Karlovy Vary je zdárně ukončen a spolu s ním i můj letošní seriál.

  57. MFF Karlovy Vary se uskuteční od 28. června do 6. července 2024. Pokud půjde vše, jak má, opět budu u něj. Už se těšíte?

  ///

  Karlovy a KlariNovy Vary (No. 1)

  Karlovy a KlariNovy Vary (No. 2)

  Karlovy a KlariNovy Vary (No. 3)

  Karlovy a KlariNovy Vary (No. 4)

  Karlovy a KlariNovy Vary (No. 5)

   


  Komentáře k článku: Karlovy a KlariNovy Vary: epilog

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,