Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Jižní spojka s Otáčivým hledištěm

  Od 16.2. do 17.4. 2023 se bude konat letošní 4. ročník divadelní přehlídky Jižní spojka, kde se na pěti pražských scénách představí činohra, balet a Malé divadlo. Mimo jiné tyto soubory hrají od roku 1958 pravidelně před Otáčivým hledištěm.

  Otáčivé hlediště v Českém Krumlově se již připravuje na příští sezonu. Foto otacivehlediste.cz

  V letošní letní sezóně se do českokrumlovského zámeckého parku vrátí činoherní hororová inscenace Dracula (premiéra 6. 6. 2018) a komediální počin Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) (premiéra 11.6. 2004) v režii Martina Glasera. Poslední uvedení čeká letos inscenaci Muže dvojhvězdy v režii Petra Formana. Příběh létajícího muže podle románu Alexadnra Grina „Zářivý svět“, který od svého uvedení v roce 2021 získal ocenění divadelní kritiky. Konkrétně si Cenu divadelní kritiky odnesl Josef Lepša za scénografii a animaci. Druhým rokem bude uváděn projekt Malého divadla Úplně celá česká historie v režii Janka Lesáka s dramaturgyní Natálií Preslovou. Jedná se o rodinné představení, které zábavnou formou v rámci jedné hodiny pojí historická fakta s humornými tvůrčími invencemi.

  V letošním roce se také na Otáčivém hledišti objeví Händelovo oratorium Mesiáš, které se těšilo popularitě už v loňském roce. Jeho scénické provedení je dílem režiséra a současného uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Davida Švece. Tuto inscenaci se v letošním roce rozhodla zaznamenat Česká televize. Pořízení televizního záznamu se rozhodl finančně podpořit Bohemian Heritage Fund a Česká televize jedná i se zahraničním koproducentem. V premiéře bude letos na Otáčivém hledišti uveden baletní titul Egon Schiele – Autoportrét, v němž nepůjde pouze o tvorbu tohoto malíře jako spíše o jeho vnímání a zkoumání člověka ve vlastní době. Choreografie se ujal významný český umělec Jan Kodet ve společnosti režie dua SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V podání souboru baletu Jihočeského divadla se připravuje taneční divadlo inspirované detaily z obrazů, kreseb, básní a dopisů člověka, který předběhl svoji dobu.

  Čtvrtý ročník divadelní přehlídky Jižní spojka 2023 zahájí 16. února na Jatkách78 sugestivní taneční divadlo Mechanický pomeranč na námět Anthonyho Burgesse. Dle dostupných pramenů se jedná o první taneční přepis světoznámého románu. Surreální taneční groteska bude uvedena v choreografii Tomáše Rychetského, Ondřeje Vinkláta a v režii Tomáše Rychetského a Pavla Šimáka. Další inscenací bude 23. února v divadle NoD Shakespearův Hamlet v režii Jakuba Čermáka. Následovat bude 3. března v Divadle X10 inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se. Inscenace pojednává o životním příběhu navajského šamana Blackhorse Mitchella z Ameriky v režii Petra Haška. Den poté, tedy 4. března se ve Studiu Švandova divadla odehraje absurdní komedie Perplex vzniklá na základě textu současného německého autora Mariuse von Mayenburga v režii Natálie Deákové. Posledním dílem uvedeným v rámci této přehlídky bude inscenace Události vzniklá na základě současného skotského textu Davida Greiga v režii Kashy Jandáčkové. Tato inscenace bude uvedena 17. dubna v rámci Mezinárodního divadelního festivalu Nová komedie v prostorách Divadla Komedie.


  Komentáře k článku: Jižní spojka s Otáčivým hledištěm

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,