Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Již zítra startuje Televize Naživo

  Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost HEAVEN’S GATE režiséra Viktora Tauše spouští 20. listopadu 2020 ve 20 hodin nový televizní kanál Televize Naživo. Díky pozemnímu digitálnímu vysílání se program televizního kanálu Televize Naživo dostane zdarma do 3 miliónů domácností a propojí živou kulturu s diváky u obrazovek.

  Věřím, že jsme během první vlny pandemie objevili cesty, skrze které dokážeme kinematografickou formou divákům zprostředkovat živou kulturu jako alternativní prožitek a nikoli jeho redukci. (…) Smyslem je služba, jež v ideálním světě – v čase krize – vykonává veřejnoprávní televize. V České republice to musíme dělat my sami, říká k projektu Viktor Tauš.

  Všechny spřátelené soubory, jejichž domovem je divadlo Jatka78, se vzájemně inspirovaly a hledaly cesty, jak lidem živou kulturu i přes všechny restrikce přiblížit a neopustit tak své diváky. Veřejný prostor a specifické exteriéry se staly alternativním jevištěm a objektiv kamery umožnil divákům skutečný prožitek z živé kultury. Kinematografie se tak stala součástí živé kultury. Diváci se mohou těšit na představení souborů Cirk La Putyka, Jatek78, Amerikánky, Vosto5, Divadla Na zábradlí, Divadla Minor a celé řady dalších, ale i koncerty Lenky Dusilové, České filharmonie či Báry Polákové.

  Internet je zahlcen obsahem. Kvantita zastínila kvalitu a náš divák nemá čas hledat, zkoušet a třeba se nakonec nestrefit do svého vkusu. Televize Naživo nabídne náš výběr toho, co považujeme za kvalitní umění a hlavně to, čeho si v uměleckém prostředí vážíme. Naše zkušenost z jarní vlny omezení nám naznačuje, že tento výběr je ochotno s námi sdílet velké množství divácké veřejnosti. Byla by škoda tuto cestu nezkusit a oslovit větší množství diváků. Prostě to zkusíme, lepší než hořekovat nad chybějícími tržbami z neuskutečněných představení, uvádí k pohnutkám, které za projektem stojí Štěpán Kubišta.

  Vysílání, které nabídne aktuální živou divadelní, hudební i dětskou tvorbu včetně exkluzivního formátu Film Naživo, zahájí Televize Naživo kabaretem Pot a Lesk v přímém přenosu 20. listopadu 2020 ve 20 hodin.

  Unikátní formáty a specifický kinematografický jazyk definuje jedinečnost zážitku, jenž se stává alternativou živé kultury. Vše, co diváci uvidí, se odehrává vždy teď a tady. Divadelní představení, koncerty, talkshow, ale i znělky a dokonce i reklamy, každý přešlap, přeřek, omyl, adrenalin performerů, když dělají salto, dech zpěváků či společné štěstí po odehraném představení –  to uvidí diváci v přímém přenosu.

  Kdo nestihne konkrétní pořad vidět během živého vysílání, bude mít možnost si vybrat v placeném archivu na platformě www.filmnazivo.cz, kde nalezne všechny dosud odvysílané pořady. Tato platforma zároveň funguje jako podpora souborů a spoluúčast na tvorbě nových pořadů. 50 % příspěvku putuje jednotlivým souborům (jejichž performeři jsou zvlášť honorováni za svůj výkon) a 50 % na vznik nových pořadů.

  Rosťa Novák ml. vysvětluje: Doba je bláznivá a my se učíme žít v nové realitě. Já jsem si od začátku zvolil cestu aktivní. Nedokážu jen sedět a být zoufalý z toho, kde se teď nacházíme. Některými projekty pomáháme, jinými tvoříme něco nového, někde se vracíme ke kořenům, hrajeme kdekoliv za jakéhokoliv počasí. Ale která platforma může dát nejen práci, ale možnost dělat to, co umíme, lépe než televize? Je to asi další ztřeštěný nápad.

  Rosťa Novák ml. Foto: archiv redakce.

  Vzniká něco unikátního, co si žádá odvážné lidi, a doufám, že to osloví veliké množství diváků. A nejen těch, kteří kulturu milují a vyhledávají, ale věřím, že máme šanci přinést kulturu i do domácností, kde na ni třeba zapomněli. Bude to jízda a bude Naživo. Nebude předtočená. Bude skutečná a opravdová. Se všemi nedokonalostmi, které k tomu určitě budou patřit. Chyba v tomhle projektu neexistuje, přibližuje projekt principál Cirku La Putyka.

  ///

  Formáty Televize Naživo:

  • Domanéž: výukový program pro děti a rodiče. Před nástupem do školy a do práce je potřeba rozcvičit naše těla. A jelikož cirkusová umění jsou o důvěře, o riskování, o preciznosti, je tohle ideální prostor, jak se připravit na náš všední den. Odpoledne se potkáme znovu, abychom se cíleně věnovali cirkusovým technikám v našich, vašich, domácích podmínkách.
  • Talk Show: živá talkshow inspirovaná programem Vosto5 – Kupé v lese.
  • Film Naživo: inscenace a koncerty zasazené do živého světa, které původní inscenaci vytváří nový kontext natáčené filmovým štábem v jediném záběru, kamera vstupuje do intimního prostoru umělců nebo se naopak zaměří na svět kolem nich. Uvidíte: koncert Lenky Dusilové, koncert Báry Polákové, koncert pro Amerikánku, Roots, Amerikánka, koncert České filharmonie, Zkoleduj se, atd.
  • Divadlo Naživo: průlomový formát kinematografického sdílení divadelní zkušenosti. Divadelní představení je natáčené kamerou z ruky, v těsné blízkosti herců, tam, kam se divák v divadle nikdy nedostane. Revoluce ve snímání divadla – divadlo jako film. Mikroskopická studie herectví. Dokonalý intimní zvuk, ve kterém slyšíte i hercův dech. Kamera žije příběh s hercem.
  • Late Night Show: kabaret, burlesque, hudba, tanec, magie. Umíchejte si doma koktejl toho nejlepšího, co se v noci děje na scénách českých kabaretů a tanečních sálu. Vše za přítomnosti hostů z kulturního a společenského života.
  • NoD Academy: série živě streamovaných přednášek předních českých odborníků pro žáky a studenty. Ve spolupráci s Divadlem NoD a Národním pedagogický institutem ČR.
  • Autor:
  • Publikováno: 19. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Již zítra startuje Televize Naživo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,