Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 4)

  Na ráno máme naplánováno natáčení s Davidem Smoljakem, který pro svůj dokument připravil vtipný scénář. Sraz je v Battery Parku s výhledem na Sochu svobody. V plánu je ale zasadit posvátnou pecku z české švetky, díky níž má česká kultura zakořenit za oceánem a zanechat vzkaz budoucím generacím v lahvi, kterou vyšleme po Hudsonu do moře.

  Doráží i český generální konzul Martin Dvořák, bez jehož podpory by se zájezd do NY určitě neuskutečnil. Jako nejvyšší člen naší skupiny se chopí tyčového mikrofonu stává se tak na chvilku součástí našeho malého divadelního/dokumentárního štábu. FOTO archiv CET

  V Česku jsme zvyklí se scházet více méně na čas, ale v New Yorku se tak dobře neorientujeme, takže se trousíme drahnou dobu. Doráží i český generální konzul Martin Dvořák, bez jehož podpory by se zájezd do NY určitě neuskutečnil. Jako nejvyšší člen naší skupiny se chopí tyčového mikrofonu stává se tak na chvilku součástí našeho malého divadelního/dokumentárního štábu. Kromě nás se tu ještě pokouší natočit mini klip další mini štáb.

  Natáčíme vhození láhve do řeky Hudson a David Smoljak jako zapálený dokumentarista přelézá zábradlí k řece. Herci vkládají vzkaz do láhve a z dálky se k nám začíná přibližovat příslušník policie nebo aspoň ochranky a tak rychle ukončujeme tuto scénu. David předává kameru a zkušeně se přehupuje přes zábradlíčko zpět a tváří se jakoby nic. V Česku máme přece jen asi větší zkušenosti s přelézáním plotů.

  Na místě jednoho z “dvojčat” zeje v zemi obrovská díra obložená černým kamenem. Do obvodu jsou vytesána jména obětí včetně záchranářů a hasičů, kteří při neštěstí zasahovali. Po stěnách díry padá voda a na dně je ještě jedna, daleko hlubší propast, na jejíž dno nelze dohlédnout. FOTO archiv CET

  Pak ještě natáčíme zpívaný pozdrav fanouškům a sázíme posvátnou pecku a konstatujeme, že New York je dobyt! Každý dobyvatel s sebou musí mít vlajku, aby jejím vztyčením deklaroval, že dané území je teď jeho. A tak i my vyvěšujeme svou vlajku, na níž se nám postupně podepisují návštěvníci našich představení.

  Následuje volno a my mrholícím New Yorkem míříme už ne jako dobyvatelé, ale pouze turisté, k památníku útoků z 11. září 2001. Na místě jednoho z “dvojčat” zeje v zemi obrovská díra obložená černým kamenem. Do obvodu jsou vytesána jména obětí včetně záchranářů a hasičů, kteří při neštěstí zasahovali. Po stěnách díry padá voda a na dně je ještě jedna, daleko hlubší propast, na jejíž dno nelze dohlédnout. Kapky padají do nicoty se stejnou rychlostí a bezmocí, s níž vzduchem letěly oběti vyskakující ze zasaženého mrakodrapu. Památník nás až nečekaně zasahuje svou silou.

  Odpoledne se scházíme v prostorách krásné České národní budovy. FOTO archiv CET

  Odpoledne se scházíme v prostorách krásné České národní budovy k poslednímu newyorskému představení. Před námi je tu ještě akce pro novináře a bloggery my musíme rychle sestavit hlediště. Staví nejen místní technici, ale částečně i naše osazenstvo a také Karel Smékal z konzulátu, který se k nám opět připojil. Naštěstí už to tu známe, tak jde všechno jako na drátkách.

  Diváci opět skvěle reagují na úvodní slovo a představení rychle nabírá atmosféru. Dnes konečně přišli někteří z dárců, kteří podpořili naši crowd fundingovou kampaň. Díky nim a všem ostatním jsme na serveru Indiegogo vybrali na letenky, bez jejich pomoci by se zájezd vůbec neuskutečnil.

  Po představení míříme “na jedno”. Brian Caspe (Prácheňský) prochází plnou restaruací Bohemian Bistro v přízemí České národní budovy a hosté při jeho příchodu hned tleskají, jak se to dělá v představení.

  Byl to úspěch, můžeme se poplácat po zádech. Zítra tedy přesun do Washingtonu DC!

  2017-04-29 15:01 GMT+02:00

  ///

  Předchozí díly blogu:

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 1)

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 2)

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 3)


  Komentáře k článku: Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,