Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 1)

  Dobrý den, 

  máme trochu více času, tak posílám první blog.

  S pozdravem,

  Dagmar Caspe

  ///

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! 

  Výprava Cimrman English Theatre se na cestu vydala 18. 4. z pražského letiště Václava Havla. Pro vás, co netušíte, kdo jsme, bude asi nutné na začátek zmínit něco o naší historii.

  Jsme pražské divadlo, které se věnuje výhradně anglickým verzím her Járy Cimrmana. FOTO archiv CET

  Jsme pražské divadlo, které se věnuje výhradně anglickým verzím her Járy Cimrmana. Mezi herci jsou Američané, Britové a jeden Australan. Všichni svou původní domovinu už před lety vyměnili za Česko, a tak se nemohli nesetkat s Járou Cimrmanem, kterého dříve nebo později cituje každý Čech a každá Češka.

  Před třemi a půl lety jsme měli premiéru anglické verze Záskoku, kterou za dohledu Hany Jelínkové, dcery Zdeňka Svěráka, společně přeložili Brian Stewart a Emilia Machalové. Od té doby sdílíme s dovolením pana Svěráka a Divadla Járy Cimrmana stejné jeviště.

  Nedlouho po tom, co byl Záskok (The Stand-In) skvěle přijat pražským publikem, napadlo nás, jak by asi reagovalo americké publikum. Nápad samotný si ale ještě musel počkat na realizaci. Až asi před rokem a půl si naše inscenace získala podporu budoucího osazenstva české ambasády ve Washingtonu a záměr se začal měnit v plán.

  Po měsících plánů jsme se ocitli na ruzyňském letišti. FOTO archiv CET

  Po měsících plánů jsme se tedy ocitli na ruzyňském letišti. Výpravu divadla tvoří herci Brian Caspe, Peter Hosking, Curt Matthew, Adam Stewart, Brian Stewart, podpůrný personál (my v pozadí nejsme hvězdy, a tak nás není nutné jmenovat) a mini tým (David Smoljak), který bude o cestě natáčet dokumentární film.

  Máme za sebou projížděcí zkoušky, mám sbaleny šaty pro Vlastu, šavli pro Vogeltanze, natahovací ruku, tak snad je to vše.

  Wednesday, April 26, 2017 6:22 PM


  Komentáře k článku: Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,