Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 2)

  V New Yorku na letišti nás vítá krásné počasí a také Karel Smékal z Českého konzulátu spolu s řidičem a odvážejí se ubytovat do Českého centra a na stálou misi ČR při OSN. Následující den nás čeká představení a jsme unavení po cestě, takže zaléháme, abychom načerpali síly.

  Selfie ještě z Prahy. FOTO archiv CET

  Hned ráno po vydatné americké snídani (vajíčka, párky, vafle, atp.) se všichni vydáváme do Českého centra podívat se na slavnou Bohemian National Hall, která je úchvatná. Krásný sál zdobený křišťálovými lustry má nad pódiem stejně jako Národní divadlo nápis Národ sobě.

  Sice tedy nejsme v Národním divadle, kde Jára Cimrman toužil uvádět své hry, ale heslo je to stejně zavazující, jako bychom tam byli.

  V New Yorku na letišti nás vítá krásné počasí a také Karel Smékal z Českého konzulátu spolu s řidičem. FOTO archiv CET

  Sál je perfektně vybavený, technika odzkoušena, programy vytištěné. Karel Smékal přiváží kolečkové křeso nezbytné pro představení. Čekáme tedy na večer, všechna místa jsou rezervovaná.

  Karel Smékal z konzulátu ještě přemýšlí, zda má rezervace pro české diplomaty umístit v hledišti nalevo či napravo. Statečně je pak umisťuje nalevo, aby se osazenstvo konzulátu a Českého centra se stalo terčem jednoho ze známých Cimrmanových vtipů.

  Krásný sál zdobený křišťálovými lustry má nad pódiem stejně jako Národní divadlo nápis Národ sobě. FOTO archiv CET

  Lidé se scházejí a vidíme, že přichází krajané, kteří Cimrmana znají, i New Yorčané, kteří nevědí, co čekat. Sál se pomalu plní, představení už má začít, ale lidé se ještě scházejí. Od místních se dovídáme, že divadlo běžně začíná o 10-15 minut později, na což z Prahy rozhodně nejsme zvyklí. Proto trochu nervózně souhlasíme s posunem začátku a v duchu děkujeme za přesnou pražskou dopravu, která v zahraničí není samozřejmostí.

  Seminář se rozjíždí trochu vlažně, ale od scénky Pitch Black (Tma jako v pytli) se už diváci bezpečně chytají a představení už jede, jak jsme zvyklí.

  A je to za námi. FOTO archiv CET

  A je to za námi, s úlevou konstatujeme, že americké publikum reaguje skvěle. David Smoljak ještě natáčí reakce diváků. My vše skládáme a spokojení odcházíme padnout do amerických postelí.

  Friday, April 28, 2017 2:28 AM

  ///

  Předchozí díl blogu:

  Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 1)


  Komentáře k článku: Jára Cimrman dobývá Ameriku! (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,