Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ilja Racek ml. ředitelem Slezského divadla Opava

  Rada města Opavy na svém dnešním zasedání vybrala na návrh výběrové komise na post ředitele Slezského divadla Ilju Racka mladšího. Ten poté řekl, že věří v uklidnění situace v divadle, které je základní podmínkou pro to, aby se umělecké soubory mohly soustředit výhradně na uměleckou práci.

  Ilja Racek ml. FOTO archiv

  Ilja Racek ml. FOTO archiv

  V okamžiku, když moje povinnosti vzhledem k politické konstelaci na radnici skončily, jsem začal uvažovat o tom, že bych se vrátil do svého oboru. V té době byl vypsán druhý konkurs na ředitele divadla v Opavě. Navíc jsem byl lidmi z opavského prostředí osloven, zda bych se nechtěl toho konkursu zúčastnit. To byl asi hlavní důvod, že jsem tak učinil, řekl Ilja Racek ml.

  Konkurs na ředitele opavského divadla byl vypsán poté, co došlo k odvolání ředitele Karla Drgáče. Ten stál v čele divadla jen několik měsíců – proti jeho jmenování se totiž zvedla vlna nevole ze strany divadelníků, kterým se nelíbil jak způsob jeho jmenování, tak i jeho první kroky.

  Žádné velké změny

  Jak řekl primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD), šestašedesátiletý Ilja Racek ml. byl jediným kandidátem, kterého doporučila výběrová komise. Takže rozhodnutí rady města bylo jednoznačné. Funkce by se měl ujmout od 1. června, řekl primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

  Ilja Racek ml., který v současnosti kandiduje také na senátora v ostravském volebním obvodu, nechystá ve Slezském divadle žádné razantní změny. Když jsem na konkursu dostal otázku, jaký bude můj první krok po jmenování, tak jsem řekl, že bych rád svolal všechny zaměstnance a vysvětlil jim, že by mělo skončit období zmatků a že bychom se měli naplno věnovat práci, řekl Racek. Když jsem se díval na dramaturgický plán na příští sezónu, nevidím důvod k nějaké změně. Pokud bych měl dělat nějaké změny v divadle, bude to vždy po diskusi s šéfy uměleckých souborů. Musím se s nimi nejprve seznámit, zjistit, jak se nám bude spolupracovat. V tomto okamžiku ale nemám pocit, že by se mělo něco zásadně měnit, doplnil.

  ///

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Ilja Racek ml. se narodil 10. dubna 1950 v Ostravě. Jeho otcem je herec Ilja Racek (1930). Vystudoval obor televizní publicistika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a obor divadelní věda na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V sedmdesátých letech začal pracovat jako pomocný režisér a asistent v ostravských studiích Československé televize a Československého rozhlasu, poté působil jako režisér v Těšínském divadle a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Po roce 1991 řídil Státní divadlo Ostrava, které později změnilo název na Národní divadlo moravskoslezské, a také Janáčkovu filharmonii Ostrava. Jako režisér se podílel na řadě inscenací. V letech 2013 až 2014 řídil Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

  Samostatnou kapitolou je jeho politická činnost. Už v roce 1994 vstoupil do komunální politiky a byl zvolen jako nezávislý zastupitel města Ostravy, o čtyři roky později se stal zastupitelem znovu, tentokrát už v barvách KDU-ČSL. Poté se z komunální politiky stáhl, ovšem na přelomu milénia působil jako náměstek tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála a krátce byl také šéfem odboru památkové péče na ostravském krajském úřadě. V posledních komunálních volbách se stal opět zastupitelem města Ostravy a také radním za KDU-ČSL a předsedou kulturní komise. Po změně politických sil v ostravské městské radě přestal post radního zastávat. Nyní kandiduje také do Senátu ve volebním obvodu č. 70, tedy Ostrava-město. (Zdroj: Wikipedie)

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Karel Drgáč odvolán z funkce ředitele SD Opava

  Pokud jde o mé odvolání

  Opavské divadlo na rozcestí?

  HA v Opavě úspěšná… Co Kladno?

  Bermudský trojúhelník českého divadla

   

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2016

  Komentáře k článku: Ilja Racek ml. ředitelem Slezského divadla Opava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,