Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Opavské divadlo na rozcestí?

  Přejme si, aby dosavadní vstřícná komunikace vedení divadel a vzájemné pochopení pro společné ideály s hereckou rodinou neopustily novou generaci ředitelů při jednání s Hereckou asociací… Těmito slovy jsem ukončil minulý příspěvek – v naší rubrice HA informuje. Netušil jsem, jak záhy se mé přání setká s pravým opakem.

  Poté, co nebyl doporučen výběrovou komisí, byl přesto do funkce ředitele Slezského divadla v Opavě jmenován Karel Drgáč. Již jeho minulá působení po návratu z emigrace byla velmi kritizována (především ve Státní opeře Praha). Přesto nahradil ředitele Jindřicha Paskera, který vedl vícesouborové divadlo ke spokojenosti diváků i zaměstnanců. Nezapomenu na svou návštěvu před dvěma lety, kdy jsme s panem ředitelem řešili škrt několika milionů z příspěvku města uprostřed sezony. Nakonec média po naší výzvě vypátrala, že miliony měly přispět fotbalovému týmu Opava, aby za ně nakoupil posily a probojoval se do první ligy. Si­tua­ce se tehdy ustála a divadlo smělo pokračovat. Již tehdy vyvstaly obavy, že radní chtějí zrušit operní soubor a možná i postupně transformovat divadlo na stagionu.

  Kroky nového ředitele, který si během několika týdnů znepřátelil nejen umělecké soubory, ale i ostatní zaměstnance, vedly k otevřenému protestu, adresovanému primátorovi a zastupitelům Magistrátu statutárního města Opavy. Diktátorské vedení, kdy ředitel nekomunikuje a na základě svých tvrzení (že předchozí ředitel zanechal spoušť, kdy si v divadle každý dělá, co chce) přetváří vše, co mu padne pod ruku – přimělo 135 zaměstnanců divadla překonat strach z možných výpovědí a podpořit Hereckou asociaci, Unii orches­trál­ních hudebníků a Odborovou asociaci divadel v jejich úsilí odvolat ředitele Drgáče z funkce dříve, než jeho nekompetentnost zničí divadlo rychleji než případné rozhodnutí zřizovatelů.

  Ve vypjaté situaci se navíc v Opavě rozpadla koalice vedení města, takže teď nikdo netuší (a nechce rozhodovat), zda tato sezona není tou poslední (bez ohledu na vděčné diváky a dobrou pověst divadla z předchozích let).

  Poté, co jsem na setkání s ředitelem u primátora Opavy sumarizoval tyto obavy a vyzval ho, aby napravil vzniklou situaci – zněla jeho reakce: Nebuďte směšný!

  Přeji hereckému souboru a všem ostatním, aby netvořili ve směšné době…

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Opavské divadlo na rozcestí?

  1. Stanislava Malinska

   Profilový obrázek

   Smesny je pan reditel,
   drazi prominte, ale nelze jinak ….

   11.11.2015 (16.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,