Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  HA v Opavě úspěšná… Co Kladno?

  Radní Opavy odvolali (25. listopadu) ředitele Slezského divadla v Opavě. Dočasně jej nahradí dosavadní zástupce ředitele. Radní tak potvrdili oprávněnost petice za jeho odvolání, kterou podepsalo 130 zaměstnanců divadla. Po dlouhých a náročných jednáních s primátorem Opavy se Herecké asociaci podařilo vysvětlit příčiny nekompetentnosti ředitele a jeho týmu (včetně neadekvátního chování, které není odsouzeníhodné z hlediska posmívaných odborů, ale z obyčejně lidského). Protože HA nalezla partnery i v Unii orchestrálních hudebníků a OAD (a především v divácké obci) – bude snad toto rozhodnutí radních oporou pro další řešení narůstající arogance zřizovatelů, kterým jsou souborová divadla trnem v oku. Často o nich rozhodují ti, kteří nemají s kulturou a uměním nic společného – pouze touhu sebeprojekce, či dokonce obohacení (nikoli uměleckými zážitky).

  Jak si jinak vysvětlit adekvátní si­tua­ci v Městském divadle Kladno, kde politická reprezentace opět odložila termín zprovoznění divadelní budovy, umožnila zrušit dramaturgický plán a nepochopitelně donutila k odchodu uměleckého šéfa divadla, uznávaného jak diváky, tak odbornou veřejností. Herecký soubor se rázem ocitl ve vzduchoprázdnu, ředitelka nepředstavila další vizi jeho fungování a soubor od ní nedostal adekvátní zdůvodnění odchodu uměleckého šéfa. Je zřejmé, že toto provizorium svědčí nejrůznějším dohadům a smyšlenkám. Jedno je jisté: na primátorovi a zastupitelích leží odpovědnost, jaký prostor rekonstruovanému divadlu umožní. V Opavě pochopili, že umělecká svoboda divadla a jeho tvůrců musí být zaručována dlouhodobě a nezávisle na stávajících politicích reprezentujících zřizovatele.

  Marie Reslová se v minulém čísle DN pozastavila nad tím, že během jednoho pracovního týdne je několikaleté úsilí kladenské činohry nenávratně ztraceno. Dodávám, že stejně tak i profesionální odpovědnost a láska k divadlu herců a hereček, kteří pomohli městu překlenout pět let v provizorních podmínkách, bez toho, aby se snížila úroveň tvorby a zájem diváků. HA se připojuje k nabídce Asociace profesionálních divadel primátoru Kladna M. Volfovi …odborně pomoci při vytvoření optimálních podmínek pro tvorbu hereckého souboru.

  HA je nejen odborová, ale i profesní platforma, které záleží na každé herecké bytosti, aby se nestala otrokem sebestředných nekompetentností. Aby se (po Ústí nad Labem a naposledy Opavě) podařilo zastavit stagionovou hysterii.

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: HA v Opavě úspěšná… Co Kladno?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,