Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Kritika Zahraničí

    Hrdinové jako my (No. 5)

    Poznáme fašistu v dnešní společnosti? Je třeba pomáhat migrantům? Jsou homosexuální sňatky smysluplné? Co je život ve 21. století?  Tyto a spousty dalších otázek vyvstaly v předposlední inscenaci v rámci Palm Off Festivalu švýcarského režiséra a autora Borise Nikitina. Inscenace Naopak vznikla ve spolupráci se souborem Mladinsko Slovensko Gledališče ze Slovinska a svou téměř kabaretní formou nastavuje pokřivené „zrcadlo naší současnosti“.  

    Inscenace Naopak vznikla ve spolupráci se souborem Mladinsko Slovensko Gledališče ze Slovinska. Zkoumá problémy, které pálí dnešní společnost. Archiv divadla

    Pět postav v klaunských maskách zahajuje inscenaci divokými a expresivními obrazy, kterými pantomimicky předjímají to, co přijde – groteska, která svou hořkostí místy sklouzává až k tragédii, k obrazu současného světa. Postupně se masky odhazují a přichází záplava slov, která publikum místy baví, a záhy zasahuje jako studená sprcha. Osobitý autorský text totiž provokuje a vyvolává otázky, které jsou v současné době palčivé (podoba totalitních systémů v dnešní společnosti, rovnoprávnost, homosexualita, individualismus jedince, …). Slovo, které má moc, je zde stěžejním prvkem.

    Slovní ohledávání jednotlivých závažných témat začíná hravě a decentně v kontextu někdy až bizarních situací (při promluvě o fašismu všichni herci sedí a štrikují dlouhé barevné šály) ponoukajícím k úsměvu. Nikitinův text společně s hereckými výkony dokáže během několika vět celou situaci obrátit naruby, obnažit novou perspektivu, při které zamrzá úsměv na rtech. Např. z komického výstupu o tom, co je fašista nebo avantgardní fašista se náhle objeví replika: Je jen otázkou času, kdy neofašisti objeví svobodný prostor současného umění a v něm začnou propagovat své ideje, a sice pod záminkou umělecké svobody. Inscenace je plná těchto silných a chytrých replik, díky kterým mají herci obecenstvo v hrsti a pozvolna manipulují s atmosférou v publiku.

    Při promluvě o fašismu všichni herci sedí a štrikují dlouhé barevné šály. Foto archiv divadla

    Elegantní práce s dynamikou je kromě textu posílena i vizuálním a hudebním aspektem. Scéna je holá, s odhaleným zadním prospektem – nic nám není skryto. Herci si na scénu postupně ze zákulisí přinášejí rekvizity, které v danou chvíli potřebují a následně je nechávají na scéně, čímž se všechno postupně kupí, v metaforické i doslovné rovině. Do toho všeho je pak dílo doplněno několika hudebními výstupy, jejichž rozpětí sahá od undergroundu po decentní zpěv a capella. Zvuková složka a práce s rekvizitami umožňuje plynulý přechod z tragické roviny do komické a naopak (promluva a nevraživosti lidí, která je doprovázena tichou skladbou Everybody Hurts), zároveň ale tvoří oslí můstky jednotlivých výstupů a dělá tak z inscenace konzistentní dílo.

    Nikitinova inscenace je provokativní, a díky tematickým okruhům si do určité míry pohrává s kontroverzí, což ji činí o to více lákavou a perspektivní. Jednotlivé aspekty inscenace jsou precizně zvládnuté, a tak jediným úskalím, které pro české publikum vzniká, je obrovské množství slov ve slovinštině. Jinak se jedná o silný umělecký zážitek plný filozofujících úvah, herecky poutavých výkonů a především hořké grotesky o životě, která se záhy zvrhne v cosi zcela nepochopitelného.

    Mladinsko Slovensko Gledališče – Boris Nikitin a kolektiv: Naopak. Režie: Boris Nikitin, asistent režie: Jan Krmelj, dramaturgie: Goran Injac, výprava: Gašper Tesner, kostýmy: Vanja Djuran, Lea Bratušek, hudba: Uroš Buh, zvuk: Marijan Sajovic. Hrají: Primož Bezjak, Janja Majzelj, Ivan Peternelj, Blaž Šef, Stane Tomazin. Premiéra 29. 3. 2019. V Divadle pod Palmovkou v rámci festivalu Palm Off Fest 1. 11. 2019.

    ///

    Více o festivalu Palm Off na i-DN:

    Palm Off Fest


    Komentáře k článku: Hrdinové jako my (No. 5)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,