Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Hazard, nebo veřejná služba? (No. 01)

  DN i iDN jsou pro mne nenahraditelné, a to i ve své stávající, jistě zdaleka ne ideální podobě. Svým záběrem a společensko-kulturní užitečností naplňují smysl své existence. 

  A nejen to: VYSOKO PŘEKONÁVAJÍ všechny ostatní srovnatelné publicistické platformy, včetně těch, jež byly na rozdíl od iDN odměněny, dokonce v absurdní výši. A to ačkoli jejich redaktoři (-rky) a téměř jediní autoři (-rky) sedí v grantové komisi, což považuji na neomluvitelný skandál, v kulturně vyspělých demokratických zemích prostě nemyslitelný. Snad se grantová komise inspirovala toxickým babišismem. Ať to vadí celé Evropě, jen když nám to v našem smrádku přijde normální, že, plzeňská výběrová poroto, přihrávající už roky některým členům (-nkám) píár v podobě takřka automatické účasti některých divadel propojených personálně s porotci (-yněmi). No fuj!

  Všechny útoky na DN i iDN, které jsem v posledních desetiletích četl, nenabízejí žádnou alternativu a velmi patrné, kromě olbřímího střetu zájmů, je u těchto výhrad i ohřívání osobní uražené polívčičky vůči DN /iDN.  A to říkám i při svých častých výhradách vůči těm či oněm v jednotlivostech, zejména vůči trvalému zaměňování kritického myšlení za středoškolskou slohovou práci.

  Četl jsem si stanovisko MK a grantové komise několikrát, zda mě nešálí zrak. Bohužel nešálil. Při druhém přečtení je to dokonce ještě horší. Netušil jsem, že u nás tři desetiletí po Listopadu mohou sedět na kompetentních místech tak nekompetentní lidé. Z jaké textové (i kontextové), seriózní, systémové, kritické či stylistické analýzy úrovně DN proboha ten neumětel (-ka), který (-rá) to bez jediného konkrétního příkladu nebo konkrétního odkazu splácal?

  P.S. Místopřísežně prohlašuji, že kromě dlouholeté externí spolupráce (nejen s DN a iDN) jsem neměl a nemám, na rozdíl od řady „komisařů“, s předmětem a obětí sporu (v tomto případě DN) personálně NIC společného.

  Autor je profesorem FF UK, divadelním a mediálním kritikem

  ///

  Více na i-DN:

  Hazard, nebo veřejná služba? (No. 00)


  Komentáře k článku: Hazard, nebo veřejná služba? (No. 01)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,