Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Festival WILD! nabízí téma queer

  Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvádí ve dnech 2.- 8. srpna letní festival queer divadla WILD! 2021. Program se odehraje v centru Prahy. Návštěvníci Rock Café Národní a u Pražského metronomu “na Stalinovi” budou moct sledovat, dokumentární divadlo, interakci s performery, ale i večer vztahové terapie či operu. 

  Festival WILD! je jediná divadelní přehlídka svého druhu v České republice. Umělecký šéf Venuše a dramaturg festivalu Jakub Čermák takto přibližuje svou koncepci: WILD! je především pro milovníky umění a divadla v jeho různých formách. Není pouze pro členy LGBT+ komunity. V zásadě uvítáme i fanoušky Ortelu, protože čím jiným kultivovat diskusi a názory, než kulturou?

  Projekt Depresivních dětí Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu) nabízí soudobé divadelní postupy doprovázené částečnou interaktivitou. Foto DDTpP

  WILD! 2021 nabízí na malém formátu širokou ukázku toho, jak se nezávislá divadla (nejen v Česku) věnují queer tematice. Divák se setká s řadou různých žánrů, od performance básníků Kauera a Macla při křtu nově přeložených básní Walta Whitmana po projekt Depresivních dětí Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu), který nabízí soudobé divadelní postupy doprovázené částečnou interaktivitou. Festival otevře Terapie sdílením s Honzou Vojtkem o vztazích a komunikaci, z Bratislavy dorazí Príbeh geja, príbeh lesby – inscenace, která pracuje s principy dokumentárního divadla.

  Terapie sdílením Live. Foto archiv festivalu

  Součástí programu je i večer pod bývalým Stalinovým pomníkem s „prvotřídní dávkou operního undergroundu“ – La Traviata v podání Run Operun. Mám radost z toho, že nám současná pandemická situace dovoluje do Prahy přivézt jedno představení ze Slovenska a také německého herce Sebastiana Reina, dá nám to příležitost rozhlédnout se trochu i za hranice našeho rybníku, uzavírá charakteristiku letošního ročníku festivalu Čermák.

  WILD! 2021
  /Rock Café, 2. 8. – 6. 8. 2021/

  2. 8. Terapie sdílením (Ester & Honza)

  3. 8. – Uvedení básnické sbírky: Walt Whitman – Virginský dub obrostlý mechem / Performance: Aleš Kauer, Ondřej Macl – vstup zdarma

  4. 8.Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu) (Depresivní děti touží po penězích)

  5. 8.La Traviata (Run OpeRun) – u Pražského metronomu „pod Stalinem“ od 21h – vstup zdarma

  6. 8.Príbeh geja, príbeh lesby (Divadlo Nomantinels)

  Začátky představení jsou ve 20h v prostoru Rock Café Národní 20, není-li uvedeno jinak.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. srpna 2021

  Komentáře k článku: Festival WILD! nabízí téma queer

  1. Boleslav Bílý

   Avatar

   LGBT+ propaganda,
   místo toho, aby se soustředilo na skutečně důležité věci… Třeba na boj proti zkorumpovaným vládním jednotkám, které nám už rok tady nutí nesmyslná opatření a je jim jedno, že to už nejméně třicetkrát smetly soudy jakožto protiústavní.

   29.07.2021 (15.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Pane Bílý,
    zachraňte jeden život, a zachráníte celou planetu…
    Důstojnost, respekt, cit a emptatie jsou také důležité.
    🙂

    29.07.2021 (16.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Boleslav Bílý

     Avatar

     A já taky neříkám,
     že by důstojnost, respekt, cit a empatie nebyly důležité. Ale při vší úctě mi tedy přijde, že naše vláda vůbec neví, co tyhle věci znamenají, ať se tváří jakkoliv nebo ať říká cokoliv. Zdroje pro svoje přesvědčení uvést mohu, nic z tohoto nemám „z vlastní hlavy“. Shodli by se však na tom i někteří odborníci ve svých oborech, jako je například pan profesor Jiří Beran.

     29.07.2021 (20.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Boleslav Bílý

   Avatar

   Kromě toho
   ne každý transsexuál nebo homosexuál musí nutně být součást LGBTQPR+ hnutí, nebo souhlasit s tím, co tohle hnutí dělá. Já sám mám mezi svými přáteli několik – rozumných – transsexuálů a homosexuálů, kteří ovšem z různých důvodů s tímto hnutím nesouhlasí.

   05.08.2021 (17.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,