Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  (Ne)jen pro teenagery (No. 1)

  Od 11. do 16. ledna 2017 probíhá v pražském Divadle v Dlouhé 8. ročník Festivalu 13+. Prvním představením této divadelní přehlídky nejen pro teenagery byla premiéra komorní  inscenace Dating v osmi v režii Adély Laštovkové Stodolové.

  Téma – interpersonální komunikace vs. intrapersonální komunikace s prvkem dělení subjektu na několik altereg . Situace – co se děje před, během a po prvním rande. Postavy – muž, žena a pro každého tři zosobněné vnitřní hlasy. Kdybych chtěla rozbor své třináctileté sestry, stačily by na to celkem tři písmena  – WTF.

  Festival se snaží do divadla přilákat také generaci náctiletých, a proto není divu, že se hned první večer přistoupilo k jednomu z nejpalčivějších problémů – hledání partnera. Jenomže hra se zjednodušenými vtipnými stereotypy příliš neohromila. Souhlasím s výbuchy smíchu při trefných narážkách a odkazech na současnou popkulturu, avšak tvar zůstal někde na půli cesty ke grotesce.

  Inscenace je vystavěná jako choreografie osmi postav. Ženská polovina opanovává pravou část jeviště, mužská polovina levou a pravidelně se střídají v replikách i pohybu. Pro každou postavu lze najít ekvivalent u druhého pohlaví. Hlavní pár Jan Meduna a Eva Hacurová se připravují na první rande a snaží se zvýšit své šance zveřejněným dialogem se svými alteregy. Zatímco Hacurová neustále budí dojem „hlavní postavy“, u Meduny se ostatní tři muži po jeho boku jednoduše stávají dominantnějšími, a to hlavně kvůli nedostatečné expresi Meduny. Což také nabourává nastavenou stylizaci.

  Inscenace Dating v osmi je vystavěná jako choreografie osmi postav FOTO MICHAEL TOMEŠ

  Ženskou i mužskou mysl tvůrci rozdělili vždy na tři alterega (herci se do rolí hodili především typově): Svůdná koketa (Veronika Lazorčáková), Maminka (Marie Turková) a Racionální pesimistka (Lenka Veliká). Do páru k nim patří Svalnatý blb (Jakub Tvrdík), Dospělé děcko (Čeněk Koliáš) a Lázeňský švihák (Jiří Wohanka). Našeptávají „svému tělu“ nejlepší možnou taktiku. Samozřejmě vznikají nejrůznější vtipné poznámky a situace, které diváci dobře znají. Každá žena má pocit, že její postava není dokonalá a hned na to řeší vyzvednutí dětí ze školy. Muž se snaží dostat kořist do postele a zároveň ji okouzlovat svými dovednostmi. Tak rande dospěje k ne příliš vydařenému konci, ale i tak postavy sobě i nám dávají ještě poslední naději – třeba to jedna sms spraví.

  Odlehčená inscenace si jistě najde své příznivce, kteří se rádi zasmějí sami sobě a připomenou si trable se svými partnery, avšak domnívám se, že teenagery příliš nezaujme, jelikož jejich problémy jsou ještě příliš odlišné.

  Divadlo v Dlouhé – Jan Bílý: Dating v osmi. Námět, režie, choreografie Adéla Laštovková Stodolová, kostýmy Eva Suchánková, hudba Petr Kaláb a výběr. Premiéra 11. ledna 2017.

  ///

  Ostatní festivalové reportáže:

  (Ne)jen pro teenagery (No. 2)

  (Ne)jen pro teenagery (No. 3)

  (Ne)jen pro teenagery (No. 4)

  (Ne)jen pro teenagery (No. 5)


  Komentáře k článku: (Ne)jen pro teenagery (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,