Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Cirk-UFFová euforie v Trutnově

  V Trutnově oblíbený a v rámci republiky i ve světě respektovaný novocirkusový festival Cirk-UFF ovládne podkrkonošskou metropoli již podeváté. Letos nese podtitul Australian edition, je tedy zaměřen primárně na australskou produkci, ale samozřejmě jako každý rok nebude chybět to nejlepší z české tvorby. Vše se opět bude odehrávat v polyfunkčním divadle Uffo, šapitó stojícím před ním i přímo v ulicích ve dnech 29. 5. až 2. 6.

  Novocirkusový festival Cirk-UFF se bude odehrávat v polyfunkčním divadle Uffo, šapitó stojícím před ním i přímo v ulicích ve dnech 29. 5. až 2. 6. Foto Cirk-UFF

  Mezi největší lákadla bude patřit špičkový australský soubor Gravity & Other Myths (GOM) a jejich mezinárodně veleúspěšná inscenace A Simple Space. GOM už byli v Trutnově před dvěma lety, kdy zde nejdříve nazkoušeli a pak předvedli s mimořádným úspěchem show Backbone. Na Zemi je několik oblastí, kde má nový cirkus opravdu vysokou úroveň. Je to samozřejmě Francie, dále Skandinávie, Kanada a právě Austrálie. S jejich scénou máme už pár let blízké vztahy a já vidím v propojení mezi velmi umělecky silnou českou a komplexně velmi rozvinutou australskou scénou řadu možných výhod právě pro nás, řekl ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík. Ten zároveň doplnil, že z Austrálie rovněž přijíždí show Jelly or Jam. Podstatné ale je i to, že Cirk-UFF letos chystá konferenci právě s Australany, na které by se všichni zájemci z řad profesionálů i běžných návštěvníků měli dozvědět, jak nejlépe pracovat v oblasti cirkusu s dětmi a mládeží, v čemž je Austrálie díky svým mnoha skvělým školičkám absolutní špička. Máme v plánu do budoucna zřídit ve spolupráci s Australany školičky, kde budou moci učit právě oni, a taky chceme letos rozběhnout australsko-český projekt, jehož výsledek – špičkovou show – bychom měli premiérovat na příštím, desátém ročníku Cirk-UFFu, doplnil Kasík.

  Tradiční záležitostí Cirk-UFFu je rovněž tzv. Czech Showcase, tedy přehlídka toho nejlepšího, co v poslední době vzniklo v českých luzích a hájích. Mezi tato představení patří beze sporu ADHD Cirku La Putyka, což je jejich snad nejlepší věc, Rosťa Novák šel až na maximální dřeň a opravdu se vyplatilo. A podobně Ego od Losers Cirque Company. Je to fyzicky extrémně náročné, ale i velmi vtipné, zkrátka se to klukům opravdu povedlo, nastínil letošní lahůdky Kasík s doplněním, že specialitku si pro své diváky v Trutnově připravili Bratři v Tricku, kteří letos slaví desáté narozeniny.

  Specialitou letošního ročníku bude představení s názvem Pure, jež tvoří trutnovští performeři v čele s Kateřinou Talavaškovou. Naším cílem obecně je podporovat vznik a růst místních uměleckých komunit, a to například tím, že jim dáme možnost pracovat s umělci světové úrovně. To vše má pak úžasně pozitivní vliv nejen na tyto komunity, ale i na společnost jako celek. Jsou na to dokonce čísla. A tuhle partu, jejímž základem jsou tanečnice z místní ZUŠ, znám dlouho a sleduji jejich zápal pro cirkus, kterému se v poslední době věnují. Vnímám jejich neobyčejnou šikovnost jak řemeslnou, tak uměleckou. Takže jsem je vybídl, ať připraví něco, s čím jim umožníme předvést se vedle světových hvězd typu Gravity nebo La Putyka. A zatím to vypadá dost nadějně, myslím, že budeme mít nač být hrdí, nastínil Kasík.

  Vstupenky je možno kupovat přímo v trutnovském Uffu nebo online na adrese www.cirkuff.cz/program, kde je k dispozici rovněž kompletní program festivalu, včetně večerních party a dalšího doprovodného programu.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. května 2019

  Komentáře k článku: Cirk-UFFová euforie v Trutnově

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,