Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí

    Chceme něco jinýho!

    Mezinárodní setkání divadel střední Evropy proběhne od 14. října do 26. října 2022 v Divadle pod Palmovkou. Podtitulem šestého ročníku Palm Off Festu se stalo motto Chceme něco jinýho!. Motto rámuje společné téma všech uváděných inscenací a zároveň i téma diskuze nad současným děním nejen v kultuře. Divadelní část festivalu zahájí slovenský soubor Divadla Jozefa Gregora Tajovského ze slovenského Zvolena s inscenací Čepec podle stejnojmenné prózy mladé úspěšné autorky Kataríny Kucbelové. Součástí programu bude také výstava polské divadelní fotografie, diskuze s tvůrci a tematická diskuze na Studiu Palm Off.

    Foto: archiv divadla

    Festival Palm Off Fest uvede inscenace z Německa, Slovinska, Ukrajiny, Finska, Slovenska a České republiky. Tři z nich vznikly v rámci mezinárodního projektu Kreativní Evropy Face to Faith. Divadlo pod Palmovkou je jedním ze sedmi partnerů, kteří ho realizují. Další partnerské subjekty jsou ve Finsku, Německu, Itálii, Polsku na Ukrajině a také v Izraeli. Cílem celého projektu je pochopení významu víry v evropské společnosti prostřednictvím divadelních projektů a konferencí. V Divadle pod Palmovkou vznikla inscenace romeo&julie2022 v režii mladého rumunského režiséra Alina Neguțoiu, na festival v rámci tohoto projektu přivážíme představení z Ukrajiny a Finska, říká Michal Lang ředitel festivalu a zároveň ředitel Divadla pod Palmovkou.

    Divadelní část šestého ročníku otevře v pátek 14. října slovenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského inscenací Čepec. Tématem inscenace je současný slovenský venkov se všemi jeho klady a zápory a vychází z nevšední beletristické prvotiny autorky Kataríny Kucbelové, jež se na Slovensku stala oblíbenou u odborného i laického čtenářstva.

    V neděli bude ve Velkém sále divadla uvedena performance s názvem Fixit. V performanci Fixit zpívají Kaino Wennerstrand své popové písně a vyprávějí o evropských náladách a postojích, z nichž některé už dávno pominuly, zatímco jiné stále ovlivňují naše životy. Inscenace je reakcí na a společnou evropskou politiku? Můžeme si představit NATO a EU jako transdívku, která nenávidí své tělo? Inscenace Fixit měla premiéru v rámci projektu Face to Faith 15. září 2022.

    Večer 19. října bude patřit české inscenaci romeo&julie2022. Pro Divadlo pod Palmovkou byla vytvořena rovněž v rámci projektu Face to Faith. V režii mladého rumunského režiséra Alina Neguțoiua společně s českými herci vznikl multimediální digitální thriller o životě na sociálních sítích a o víře v opravdovost jejich obsahu.

    Sérii představení z projektu Face to Faith zakončí dne 21. října ukrajinský soubor ze lvovského Jam Factory Art Center, který i navzdory válce a ruské agresi v srpnu odpremiéroval novou inscenaci Beilisův případ. Inscenace se vrací o více jak sto let zpět do Kyjeva, který tehdy patřil pod ruskou správu a kde se v letech 1911–1913 odehrál soudní proces s Mendelem Beilisem. Tento proces zneužilo imperiální Rusko k vytvoření vnitřního nepřítele, jimiž měli být příslušníci židovské menšiny. Inscenátoři na Beilisově případu ukazují, jaké podobné, nebo dokonce stejné mechanismy ovládání veřejného mínění používá i současné Rusko ohledně napadení nezávislé Ukrajiny.

    V sobotu 22. října se na libeňské scéně odehraje dokumentární inscenace The Game slovinského souboru Slovensko mladinsko gledališče z Lublaně věnující se tématu uprchlíků. Lidé, kteří se vydali na cestu přes půl světa, aby unikli válkám, pronásledování, násilí a drtivé chudobě, nazývají posledních několik set kilometrů své cesty z Bosny a Hercegoviny do cíle v Evropské unii anglickým slovem The Game (hra). Inscenace a projekt známého lublaňského divadla zpochybňuje roli a odpovědnost Slovinska a jeho pohraniční politiky za životy a osudy lidí na útěku.

    Palm Off Fest uzavře 26. října  německá inscenace The Waste! divadla Schuspiel Stuttgart pracující s principy dokumentárního dramatu. Performance poukazuje na problém likvidování tříděného odpadu způsobem, který znečišťuje životní prostředí. Přibližně 50 % plastového odpadu se vůbec nerecykluje, ale spaluje. To se často děje v zahraničí, kde se předpisy o ochraně životního prostředí neberou příliš vážně. Například v Rumunsku se zpracovávají nebezpečné látky, pro které neexistují žádné recyklační možnosti, což má dramatické důsledky pro zdraví obyvatel. Inscenaci připravila významná, oceňovaná rumunská autorka Gianina Cărbunariu.

    Součástí doprovodného programu budou diskuze s tvůrci po skončení každého představení. Ve foyer velkého sálu Divadla pod Palmovkou bude probíhat výstava polské divadelní fotografie představující snímky současných polských divadelních fotografů, kteří zachytili diskutované inscenace běžícího repertoáru našich severských sousedů. Výstava je realizována ve spolupráci s varšavským Divadelním ústavem Zbigniewa Raszewského. V sobotu 22. října od 17:00 se na Studiu Palm Off uskuteční tematicka diskuze pod letošním festivalovým mottem Chceme něco jinýho! zaměřená na aktuální společenská i kulturní témata.  Doprovodný program doplňuje výstava v Galerii Světova 1 s názvem Jacuzzi of Despair.

    • Autor:
    • Publikováno: 21. září 2022

    Komentáře k článku: Chceme něco jinýho!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,