Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy

  Cenu Dítko získalo Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

  24. ročník soutěžní divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé je už minulostí a můžeme vyhlásit vítěze festivalových cen. Letos jsou dokonce tři. Vítězem diváckého hlasování a držitelem Ceny Dítko se stala inscenace Naivního divadla Liberec Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! (režie Michaela Homolová). Průměr hodnocení 1,00 znamená, že všichni diváci při odchodu vhodili do hlasovacích schránek lístek „líbilo“, ani jeden „docela líbilo“, ani jeden „nelíbilo“. Gratulujeme!

  Představení Naivního divadla Liberec Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Foto archiv divadla

  Druhou festivalovou cenou je Cena Jana Borny, kterou uděluje odborná porota, letos ve složení: režisér a pedagog Luděk Horký, režisér Janek Jirků a dramaturgyně Kateřina Studená. Cenu Jana Borny získala inscenace Komodo kladenského Divadla Lampion (režie Jakub Maksymov), volbu poroty odůvodnil Janek Jirků: Člověk znalý divadla, čili divák zkušený, jenž zažil na sedačce časy né vždy bezbolestné, je při návštěvě každého nového představení již ostražitý, a co pak takový člen odborné poroty! Ten už do sálu vstupuje s lehkým úsměvem Jamese Bonda: „Hmm, na mě si jen tak nepřijdou…“ A tu je před ním představení Komodo z Lampionu. Mámivé, hypnotizující jako tichá slova kazatele, zklidňující jako krouživé pohyby kobry. Divák zkušený, člen poroty se přes veškerou ostražitost a výcvik do představení propadá jako do tekutých písků, jako do peřin. Chvilkama se brání, pořád čeká nějaký ten kousanec nudy, ztráty rytmu nebo příběhu… ale místo kousance přichází pohlazení… A za takové náleží Divadlu Lampion ocenění. Za hezkou adaptaci předlohy, řadu nápadů, hravost a krásný přístup k dětem, za režii, koncept, scénografii i herectví. Cena je tedy určena pro všechny zúčastněné.

  Vedle Ceny Jana Borny se porota rozhodla udělit také zvláštní cenu nazvanou Dítě v tobě, a to Činohernímu studiu Ústí nad Labem za inscenaci Bratrstvo kočičí pracky, kterou ocení nejen děti, ale především dospělí, v nichž inscenace probudí jejich dětské, hravé já. „Oceňujeme též textovou předlohu a energické nasazení všech účinkující,“ dodává Kateřina Studená.

  Devět představení festivalu Dítě v Dlouhé 2022 navštívilo celkem 1.879 diváků ve věku již od 13 měsíců, návštěvnost dosáhla 92,93 %. Hrálo se dopoledne pro školy, večer pro všechny zájemce včetně členů Klubu mladých diváků, zahajovací víkend nabídl vedle čtyř představení pro děti všech věkových kategorií také doprovodný program (prohlídky zákulisí, divadelní jarmark a výtvarné workshopy). Výtvarnou stránku festivalu tvořily ilustrace Terezy Bartůňkové, které díky spolupráci s Michalem Poustkou ožívaly v rozšířené virtuální realitě na všech festivalových tiskovinách a plakátech.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. dubna 2022

  Komentáře k článku: Cenu Dítko získalo Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,