Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Burani v Praze

  V týdnu od 3. srpna do 10. srpna 2015 nabídne brněnský nezávislý soubor BURANTEATR průřez svou tvorbou v pražském Divadle v Celetné. Brněnští divadelníci představí pražskému publiku čtyři inscenace.

  Buranteatr-logoBrněnský BURANTEATR se přehlídkou svých inscenací prezentoval v Divadle v Celetné už o loňských prázdninách. Nyní nabízí další čtyři tituly – tři z nich patří k poslední premiérám souboru a v Praze doposud nebyly k vidění. Přehlídka je reprezentativní i volbou režisérů: pražské publikum uvidí inscenace profilových režisérů souboru Zetela a Mikoláše Tyce, jakož i tvorbu hostujících Šimona Cabana a Jakuba Nvoty. Spojnicí pražského léta BURANTEATRu je i zakládající člen souboru Lukáš Rieger, který se jako herec objeví ve všech čtyřech titulech.

  Přehlídku zahájí (3. a 4. srpna) předposlední premiéra BURANTEATRu Příběhy nečekaných konců – trojice povídek velmistra fabulace Roalda Dahla (Skopové na porážku, Čubka a A nyní mne propusť v pokoji…) v autorské dramatizaci a režii Jakuba Nvoty, která nabízí pětici protagonistů výtečnou komediální příležitost předvést se publiku v několika rozdílných polohách. (Recenzi naleznete zde.)

  Druhou prezentovanou inscenací (5. a 6. srpna) bude klasika moderního dramatu – neromantická lovestory Tankreda Dorsta Fernando Krapp mi napsal dopis, inscenovaná Zetelem se silným důrazem na divadelnost textu. Výsledkem je pohrávání si s žánrovým klišé a kýčem, v němž by postavy Dorstovy hry nejraději žily.

  Na Krappa naváže jiný lehce ironizující pohled na téma romantické lásky – kabaretní variace scénáristy a režiséra Šimona Cabana na proslulý milostný román Alexandra Dumase mladšího, nazvaná Pán s kaméliemi (7. a 8. srpna). V hlavní roli Armanda Duvala se představí Michal Isteník, čerstvý laureát činoherní Ceny Thálie za rok 2014. (Recenzi čtěte zde.)

  Pán s kaméliemi

  Kamila Zetelová a Michal Isteník v Dumasově a Cabanově inscenaci Pán s kaméliemi FOTO PAVEL NESVADBA

  Závěr buranské minipřehlídky obstará (9. a 10. srpna) Létající dítě dnes zřejmě nejrenomovanějšího německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga. Temná balada z moderního velkoměsta, kterou BURANTEATR uvedl v české premiéře, získala v květnu Cenu Marka Racenhilla za nejlepší českou inscenaci současného dramatu v roce 2014. (Recenzi čtěte zde.)

  Všechna představení začínají v 19:30, vstupenky se dají rezervovat na webu Divadla v Celetné zde.

  Více informací o jednotlivých inscenacích se dozvíte na stránkách BURANTEATRu.

  Nezávislý divadelní soubor BURANTEATR působí v Brně od roku 2005. Od podzimu 2010 hraje v multikulturním prostoru Sokolského Stadionu na Kounicově ulici 22. Divadlo se za svou poměrně krátkou historii několikrát probojovalo do první desítky českých divadel v soutěži o cenu Alfréda Radoka, za rok 2011 se umístilo na 3.- 4. místě a protagonista „Buranů“ Michal Isteník získal dokonce cenu Talent roku.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. července 2015

  Komentáře k článku: Burani v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,