Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Názory – Glosy

  Bratři na trůnu

  Od odvysílání posledního dílu světoznámého seriálu Hra o trůny už sice uplynula nějaká doba, ale odkaz, který po sobě seriál zanechal, je stále žhavým trendem současnosti. Není proto divu, že se tohoto fenoménu chopila i česká divadelní scéna… a ne zrovna ledajaká. S velmi specifickým pojetím přišlo cirkusové duo Bratři V tricku, kteří v rámci 12. ročníku festivalu pouličního divadla Za dveřmi odpremiérovali svou novou inscenaci Hra o trůn.

  Bratři v tricku a jejich Hra o trůn. Foto: archiv souboru.

  S původním seriálem ovšem inscenace nemá mnoho společného – v zásadě z ní zůstal pouze trůn. Ale ani ten však není trůnem v pravém slova smyslu. Adam Jarchovský společně s Vaškem Jelínkem totiž Hru o trůn pojali jako toaletní pohádku. Jejich záchodu vládne strašlivý příšerák Smradimír, který blokuje jejich trůn. Splní-li však Bratři tři jím zadané úkoly, dobydou trůn a budou moci vykonat urgentní potřebu.

  Tento jednoduchý pohádkový půdorys posloužil režisérovi Karlu Kratochvílovi s dramaturgyní Zuzanou Vojtíškovou jako základ, který následně obohatili Jarchovský s Jelínkem o svůj cirkusový um. Jejich kreativita a talent jsou v tomto směru nesporné – ať už se jim dostane do rukou toaletní papír, zvony, záchodová prkénka či štětky, se vším dokáží vymyslet překvapivé a originální triky, jakým je např. postupné stavění věže z toaletního papíru či elegantní hra se záchodovými prkénky, které v daný moment představují okna jejich plavidla. Spojením neotřelého pohádkového příběhu s cirkusovým uměním také umožnilo rozšířit divácké spektrum, což činí inscenaci vhodnou a zábavnou pro každou věkovou kategorii.

  Bratři v tricku a jejich Hra o trůn. Foto: archiv souboru.

  Nicméně, vyznění inscenace není pro dospělé publikum tak atraktivní, jak může být pro dětského diváka. Starší divácké spektrum se pobaví nad uměleckými triky a především způsoby, jakým JarchovskýJelínkem řeší problémy, které jsou jim kladeny do cesty. Mladší část publika bude uchvácena nejen žonglérskými kousky či zpodobněním Smradimíra, ale především jim Bratři zábavnou formou předají morální poslání, že chce-li se někomu vykonat (jakoukoliv) potřebu, pak musí vydržet na trůn.

  Ačkoliv žonglérské triky ve hře převažují, nejedná se o samoúčelnou záležitost. V celkové koncepci tvoří smysluplné ztvárnění plnění jednotlivých úkolů a pomáhají posouvat děj. Nicméně, fyzická zdatnost se rovným dílem dělí o pozornost i se slovním jednáním, čímž dostává prostor i herecká akce obou Bratrů. Jejich herecký projev si pohrává s účelně vyhrocenou expresivitou, která ačkoliv místy vyniká téměř směšně, stává se primárně zdrojem humoru. Způsob, kterým oba herci-žongléři ztvárňují sebe sama, nemá sice vyšší umělecké ambice, ale je to právě jejich přirozenost, která dodává celé inscenaci lehkost a společně s místy přehnanou expresivitou podtrhuje zábavnost díla.

  Bratři v tricku a jejich Hra o trůn. Foto: archiv souboru.

  Jako většinu svých představení, tak i Hru o trůn situovali na premiéře Bratři do venkovního prostředí (ale dle slov produkční souboru Michaely Holbíkové se diváci mohou do konce letošního roku těšit na možné uvedení v uzavřeném prostoru). I když se pouliční prostředí zdá být nevděčné a nevyzpytatelné (především kvůli počasí), scénografka Klára Fonová se s rozložením a využitím prostoru poprala velmi dobře. Její scénografie je prostá, díky čemuž je možné hrát Hru naprosto kdekoliv – tvoří ji totiž pouze toaleta na betonové desce, která má zezadu složitě vypadající a funkční konstrukci vodních trubek. V průběhu inscenace je tento komplexní prvek scénografie využíván nejrozličnějšími způsoby, což je i důvod, proč se netříští divácká pozornost.

  Na scéně se ale neustále něco děje, a tak diváci, sedící v polo-aréně, nemají moc prostoru věnovat se něčemu jinému. Především proto, že jakmile se objeví Bratři v tricku, je těžké z nich spustit oči. S nimi totiž přichází jejich osobité charisma (podtržené jejich typickými nakroucenými kníry), které společně s humorem, žonglérským talentem a neotřele originálním nápadem tvoří precizní základ této půvabné toaletní pohádky.

  Festival Za dveřmiBratři V tricku: Hra o trůn. Režie: Karel Kratochvíl, dramaturgie: Zuzana Vojtíšková, loutky a scéna: Klára Fonová, produkce: Michaela Holbíková, ART Prometheus. Hrají: Adam Jarchovský, Václav Jelínek. Premiéra 9. 7. 2020 v rámci festivalu pouličního divadla Za dveřmi.


  Komentáře k článku: Bratři na trůnu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,