Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Atmosféra…

  …tak by shrnul ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek 21. ročník česko – slovenského festivalu Setkání/Stretnutie, který se konal ve dnech 17. – 21. května ve Zlíně.

  2016-05-21-MDZ-Predavani_cen001

  Hlavní program nabídl 15 představení, další bohatý doprovodný program byl zdarma. Přehlídku letos navštívilo více než 6 500 diváků, což je nejvíc za několik posledních let. Patronem letošního ročníku byl herec Dejvického divadla Martin Myšička.

  Hučí mi ze všech těch setkání a stretnutí pořád ještě v hlavě, takže hodnotit festival jednou větou je pro mne takto bez odstupu obtížný úkol. Festivalový zpravodaj používal na divácké zhodnocení představení techniku takzvaného slovního mraku, kdy jsou ta nejčastěji používaná slova největší a vznikne z toho taková báseň – grafika. Kdybych měl něco takového udělat na festival jako takový na základě všech těch pochvalných hodnocení, bylo by tam největším písmem slovo ATMOSFÉRA, řekl Petr Michálek.

  Poprvé v historii byly v závěru festivalu uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převzal s dojetím herec Martin Huba.

  FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Martin Huba – první laureát Ceny Martina Porubjaka FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Vyhlášeny byly také výsledky Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlašuje už druhým rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Texty do soutěže letos poslalo 46 autorů či autorských dvojic a dohromady se sešlo 49 textů. Z toho 5 textů přišlo ze Slovenska, 1 z Německa a 14 pochází od žen – autorek. První místo se porota rozhodla neudělit, na sdíleném druhém místě se umístil Hynek Skoták se hrou ŽELVUŠKA a Jakub Vilímek se hrou PAS DE DEUX, na třetím místě pak Marian Janik se hrou AUSTRÁLČAN.

  ///

  Z festivalu jsme přinášeli denní zpravodajství:

  Česko-slovenské záseky 2016 (No. 1)

  Česko-slovenské záseky 2016 (No. 2)

  Česko-slovenské záseky 2016 (No. 3)

  Česko-slovenské záseky 2016 (No. 4)

  Česko-slovenské záseky 2016 (No. 5)

   

  • Autor:
  • Publikováno: 26. května 2016

  Komentáře k článku: Atmosféra…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,