Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 6)

  Na plzeňském festivalu jsem za léta své divadelní praxe byla překvapivě poprvé. A zapůsobil na mě… Nabízí opravdu úctyhodně širokou škálu různorodých projektů. I když – jak už to na festivalech bývá – člověk nikdy nestihne všechno, ať už z důvodů časových, nebo proto, že nesehnal lístky. A má tedy vždycky pocit, že mu „něco uteklo“.

  Ocenila jsem nabídku zahraničních titulů, především pro jejich žánrovou a formální pestrost. Vyloženou „bombu“ jsem však mezi nimi nenašla. Bavily mě jednotlivé inscenace, i když (nebo právě proto, že) nabídly spoustu otázek, týkajících se hranic divadla. Ať už to byla walking show po divadle J. K. Tyla Tajný život Friedmanových, intimní pokojíčky s nádechem smrti Nachlass skupiny Rimini Protokoll, kde se zcela obešli bez herců, či devastující obrácení pokoje o 360° v představení režoséra Konrada Munruczóa Zdání života. Ze všeho jsem si uloupla kousek inspirace…

  Nicméně nejzajímavější zážitky jsem nakonec měla z českých projektů, které sice nebyly tak velkolepé, ale spojovaly zábavnost, inspirativnost a divadelnost a navíc nabídly podněty k rozmanitým úvahám. Ať už šlo o loutkové inscenace Tři siláci na silnici a Bílý tesák, Havelkovo Společenstvo vlastníků, které přesně diagnostikuje českou společnost v makrodetailech, nebo Game Janka Lesáka a Natálie Preslové z Jihočeského divadla, které mi přineslo nejen adrenalin nabídkou přímé spoluúčasti v příběhu, ale také možnost zamyšlení nad odpovědností, kterou máme vůči sobě, svým blízkým i společnosti, v níž žijeme.

  Pokud jde o nedostatek, shodnu se s některými dalšími kolegy. Postrádala jsem výraznější prostor pro strukturovaný dialog nejen s tvůrci, ale také s kolegy – divadelníky, který mě baví na jiných festivalech (rozuměj, nejen popovídání u vína).

  ///

  Více na i-DN:

  Plzeňská mozaika 2018 (No.1)

  Plzeňská mozaika 2018 (No.2)

  Plzeňská mozaika 2018 (No.3)

  Plzeňská mozaika 2018 (No.4)

  Plzeňská mozaika 2018 (No. 5)

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 1)

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 2)

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 3)

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 4)

  26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 5)


  Komentáře k článku: 26. MF DIVADLO: Up & Down (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,