Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2018

ročník 25
17. 4.–30. 4. 2018
 • Zprávy
 • Aktuálně
 • Kritika
 • Seriály a blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ježíš znásilňuje muslimku?

  Nad programem festivalu Divadelní svět Brno rozpoutal diskusi otevřený dopis prvního náměstka města Brna Mgr. Petra Hladíka (KDU-ČSL), který 5. dubna zveřejnil nejprve na svém facebookovém profilu a poté zaslal ČTK.

  Poprosil v něm ředitele festivalu (zároveň ředitele ND Brno, jak Hladík omylem uvedl do adresy) Martina Glasera, aby zvážil zařazení proslulého představení Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí (Mladinsko Gledališče Lublaň, premiéra v rámci Wiener Festwochen v Schauspielhaus Wien 29. května 2016). A to kvůli tomu, že podle Petra Hladíka představení uráží křesťanské náboženství a festival placený z veřejného rozpočtu (tedy daňovými poplatníky) by to měl vzít v úvahu:

  Martin Glaser téhož dne odpověděl otevřeným dopisem, který spolupodepsali zástupci všech divadel, která se na festivalu podílejí:

  V Brně 5. dubna 2018

  Vážený pane Hladíku,

  děkuji Vám za Váš otevřený dopis. Přestože chápu Vaše pohnutky, nemohu Vám na něj odpovědět kladně.

  Národní divadlo Brno produkuje z pověření Rady města Brna festival Divadelní svět Brno. Program festivalu sestavuje dramaturgická rada festivalu. Tu tvoří vysokoškolsky vzdělaní dramaturgové všech brněnských divadel – jsou to erudovaní odborníci s přehledem o aktuálním dění v evropském divadle, lidé, kteří svou každodenní prací rozhodují o směřování podstatné části brněnské kulturní scény. O zařazení jednoho každého představení na program se vedou dlouhé diskuse. Na program festivalu se tak nedostane žádné představení, na kterém nepanuje většinová shoda.

  Jako ředitel NdB a festivalu DSB se Vám mohu zaručit za to, že moji kolegové velmi pečlivě zvažují všechny aspekty, na jejichž základě po mne požadujete stažení inscenace Naše násilí a vaše násilí z programu festivalu.

  Listina základních lidských práv a svobod uvádí v hlavě 2., oddílu 1., článku 15 následující:

  (1) Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.
  (2) Svoboda vědeckého bádání a umělecké tvorby je zaručena.

  Je zcela legitimní, že současné umění vyvolává diskusi k nejkontroverznějším otázkám současnosti. Postoje tvůrců pak mohou vzbudit – jak píšete – negativní emoce, nebo dokonce názorově rozdělovat společnost. To je ovšem, podle mne, znakem demokracie. Můžeme zaujímat naprosto rozdílná stanoviska a názory, vynášet o různých skutečnostech naprosto odlišné hodnotící soudy – například co je a co není umění, co je a co není kvalitní. Součástí našeho civilizačního okruhu je však stále i ono výše uvedené právo umělecké tvorby, která ke svému vyjádření svobodně používá i obecně sdílené symboly a obrazy.

  Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno je „SVOBODA?!“. I s oněmi uvozovkami, otazníkem a vykřičníkem. Festivalový program nabízí ke svobodnému výběru různá představení, která toto téma reflektují v nejširších souvislostech. Poskytujeme našim divákům dostatečné množství informací, aby se mohli svobodně rozhodnout, zda je to které představení zajímá, zda jsou ochotni je sledovat a vést s jeho tvůrci vnitřní dialog. Nikdo není nucen shlédnout představení, které by v něm vyvolávalo – jak píšete – pocit ohrožení svobody vyznání. Věřím, že občané našeho města jsou natolik moudří, že se sami rozhodnou, co chtějí vidět a co vidět nechtějí. Dejme jim šanci souhlasit s tvůrci této inscenace, nebo s nimi třeba posléze vášnivě nesouhlasit. Dejme jim šanci toto dílo ignorovat, nebo je se zájmem shlédnout. Dejme ji ale hlavně prostor vytvořit si vlastní názor.

  Srdečně

  Martin Glaser

  ředitel NdB


  Pod tento otevřený dopis připojují svůj podpis i všichni členové dramaturgické rady festivalu Divadelní svět Brno

  Lucie Němečková a Pavel Jurda (NdB), Jan Šotkovský a Miroslav Ondra (MdB), Miroslav Oščatka, Marek Horoščák a Matěj Nytra (CED), Jan Cimr (Polárka)

  Redakce DN odmítá zásahy do svobody uměleckých projektů, pokud neodporují zákonům této země, vyznává občanské, nikoli náboženské a jiné argumenty při hodnocení umění. Proto podporujeme stanovisko tvůrců festivalu a oceňujeme, že otevírá mimo jiné tímto vyhlášeným představením okno do svobodné Evropy. Važme si toho.

  Josef Herman, šéfredaktor DN

  ///

  Více na i-DN:

  Snad jen malé děti

  Naše svoboda a vaše svoboda

  Rozhovor s Oliverem Frljićem (vyšel v DN 19/2017):

  Oliver Frljić: Skutečný umělec musí být levicový


  Komentáře k článku: Ježíš znásilňuje muslimku?

  1. Jakub Gottwald

   Ze srdce děkuji Bohu a radě festivalu,
   že Mladinsko ono představení v Brně odehraje, reprezentuje totiž moji víru ve svobodu ducha, jež je pro mě primárním aspektem kvalitního umění.

   09.04.2018 (15.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,