Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zpráva o stavu networku Nová síť

  Vážení čtenáři,
  dovolujeme si Vám nabídnout mimořádný newsletter NOVÉ SÍTĚ vydaný při příležitosti konání červnového meetingu kulturního networku Nová síť ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

  nova_sit_logo-big

  //////////////////////////

  ZPRÁVA O STAVU ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

  9. – 10. června 2016 se konal pravidelný regionální meeting partnerských organizací českého kulturního networku Nová síť. Hostitelské role se tentokrát ujal Jiří Vydra zastupující Valdštejnské imaginárium, o.p.s. Vlastní jednání se uskutečnilo v prostorách barokní památky Valdštejnské Lodžie v Jičíně.

  Český kulturní network Nová síť aktivně funguje již dvanáctým rokem. Během uplynulého období došlo k značné proměně kulturního milieu a s ním i potřeb a očekávání jednotlivých partnerských organizací networku (včetně jeho koordinátora kulturní neziskové organizace Nová síť). Nová síť se od svého založení v roce 2004 profilovala jako otevřená platforma pro regiony a její vlastní činnost se naplňovala zejména realizací cirkulace projektů nového divadla v rámci sítě regionálních kulturních center v ČR (v rámci tzv. dramaturgie Nové sítě) a posléze i v zahraničí (DNA Project). Součástí tohoto procesu bylo budování sítě partnerských organizací fungujících jako stabilní regionální centra nezávislého divadla a komunitního života. V posledních letech můžeme s potěšením sledovat, že tento cíl se z velké míry úspěšně naplnil. Ve většině regionů ČR existují organizace a kulturní centra vedená zkušenými týmy, která s větší či menší autonomií zajišťují nezávislou kulturní nabídku. Vzniklá situace je tak přirozeným impulzem pro revizi směřování Nové sítě i nové zacílení kooperace organizací v rámci kulturního networku Nová síť.

  //////////////////////////

  UMĚNÍ
  Původní myšlenku cirkulace projektů nového divadla v rámci sítě regionálních partnerů, která aktivity Nové sítě v zásadě vyčerpávala, bylo třeba revitalizovat směrem k současnému stavu. Cirkulaci projektů nového divadla v regionech v současné době postupně nahradil program Nová krev na scéně, který se zaměřuje na začínající umělce, pořádání pravidelných turné zahraničních souborů a především podporu rezidenčních pobytů. Samostatnou kategorii tvoří festival Malá inventura, který spojuje programy zaměřené na umění zejména s aktivním networkingem na úrovni České republiky i zahraničí.

  NETWORKING
  Český kulturní network Nová síť se po dvanácti letech nachází ve stavu živé kooperace na všech relevantních úrovních spolupráce. Aktivní část networku tvoří organizace nejrozmanitějšího charakteru – od lokálních nezávislých scén, festivalů, organizací regionálního dosahu po organizace, které promlouvají do dění na mezinárodní úrovni. Smyslem networkingu je sdílení zkušeností, potřeb, finančních nákladů zejména ve vztahu k organizacím, které nejsou na této úrovni zcela „nasycené“. Na druhé straně organizace etablované hrají roli garanta, který dodává síti partnerů náležitou váhu pro nejrůznější jednání na komunální i ministerské úrovni. Nová síť v následujícím období směřuje k zavedení víceúrovňového partnerství, ve kterém by etablované a soběstačné organizace hrály roli čestných členů či jistých garantů organizací začínajících, a kde by úsilí koordinátora networku směřovalo zejména k organizacím začínajícím či méně rozvinutým.

  ARTS ADVOKACIE A PORADENSTVÍ V KULTUŘE
  Zaměření na začínající organizace a vytváření podmínek pro úspěšný start up je i důvodem, proč Nová síť klade velký důraz na poradenství a kulturní advokacii. V posledních letech se etablovala optimální podoba konzultační činnosti (aktuálně jeden den v týdnu). V minulém roce bylo v Praze a v regionech poskytnuto celkově 120 konzultací. Mezi další aktivity z velké míry směřující do regionů patří dlouhodobý koučink jednotlivých kulturních subjektů (např. Vzbuďme Vary, Nadace Via, Jatka 78), výjezdy Kulturní zpovědnice (s cílem zapojit aktéry napříč kulturní obcí a následně medializovat výstupy). Jednou za dva roky Nová síť udílí ceny Česká divadelní DNA jako poctu výjimečným osobnostem, které za mimořádným způsobem přispívají k rozvoji, přínosu a podpoře nového divadla. Nová síť se v neposlední řadě pokouší vystupovat jako přirozená autorita v oblasti Arts advokacie, tedy v takových případech, kdy je nutné řešit konkrétní problémy jednotlivých kulturních subjektů nebo celkově obhajovat potřeby spojené s funkčním postavením kultury ve společnosti.

  VZDĚLÁVÁNÍ
  Nejvýraznější změnu chystá Nová síť v oblasti praktického vzdělávání. Ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a Fakultou intermedií ČVUT připravuje program systematického praktického vzdělávání v technických dovednostech. Kurzy budou určeny pro pracovníky v kultuře, správce kulturních domů, produkční pracovníky, techniky, pedagogy, pracovníky galerií, ad.

  ////////////////////////////

  Meetingu se zúčastnili: KREDANCE (České Budějovice), KONTRAPUNKT (Hradec Králové), VALDŠTEJNSKÉ IMAGINÁRIUM (Jičín), DIOD (Jihlava), OKO (Opava), COOLTOUR (Ostrava), DIVADLO 29 (Pardubice), JOHAN (Plzeň), UFFO (Trutnov), S RADOSTÍ (Varnsdorf).

  NS-generic-image

  Příští celoregionální meeting networku Nová síť se uskuteční ve spolupráci se spolkem S radostí na podzim 2016 ve Varnsdorfu.

  Krásné léto přeje,
  Nová síť

  • Autor:
  • Publikováno: 31. července 2016

  Komentáře k článku: Zpráva o stavu networku Nová síť

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,