Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Zlatá triga PQ putuje na Kypr

    V úterý večer 13. června byly předány ceny 15. Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, včetně prestižní Zlaté Trigy, kterou uděluje nestranná odborná porota jedné instalaci Výstavy zemí a regionů či Studentské výstavy. Letos ji získal tvůrčí tým Kypru s instalací Diváci ve městě duchů. Úspěch zaznamenal i český umělec David Možný s prací Limbo Hardware, který získal dvě ceny, včetně té za Nejlepší koncept. Porota vybírala vítěze z téměř stovky výstav z 59 zemí a regionů a celkem bylo během slavnostního večera rozdáno dvacet ocenění za různé obsahové či formální kvality i originální přístupy nebo myšlenky. Ceny putují hned na několik kontinentů, od evropského, přes asijský až po Severní i Jižní Ameriku. PQ 2023 představuje během jedenácti dní tvorbu 2 000 umělců působících v přesahových oblastech scénografie a performance designu, architektury, vizuálního umění a řadě dalších.

    Vítězem hlavní ceny Zlatá Triga byla odbornou mezinárodní porotou jmenována kyperská výstava Diváci ve městě duchů. Foto: archiv festivalu

    Zlatá triga

    Uznání za nejsilnější týmovou práci, zhodnocení vizionářských postupů scénografie i reflexe těch ekologicky uvědomělejších výstav. Úterní večer právě probíhajícího Pražského Quadriennale patřil slavnostnímu předávání cen v divadelním sále Jatka78 v Holešovické tržnici. Vítězem hlavní ceny Zlatá Triga byla odbornou mezinárodní porotou jmenována kyperská výstava Diváci ve městě duchů. Minimalisticky pojatá expozice se vyrovnává s geopolitickým traumatem a úderným, ale zároveň citlivým způsobem vtahuje účastníka do záludného narativu „města duchů“ Famagusta, jehož část byla v důsledku turecké invaze na Kypr 46 let zcela opuštěná a uzavřená. Tvůrčí tým v čele s hlavní designérkou Melitou Coutou a pod kurátorským vedením Mariny Maleni, navrhuje koncept tzv. „reverzní scénografie“ a představuje skutečné místo jako dramatizovaný prostor.

    Výstava zemí a regionů. Foto: archiv festivalu

    Úspěch České reprezentace

    Silný dojem zanechala také instalace Limbo Hardware vizuálního umělce Davida Možného, který ve Výstavě zemí a regionů reprezentoval Českou republiku. Jeho precizně zpracovaná instalace, pojatá jako stísněný pohled do šesti fragmentovaných situací, si pohrává s myšlenkou filmového narativu, kulis zhmotněných pro okamžitý vstup diváka, který jím sám dotváří situaci uvnitř díla. Možný pro svou výstavu využívá objekty nalezené v brněnských ulicích, čímž si také vysloužil partnerskou Cenu Volkswagen za nejvíce udržitelnou výstavu.

    Letošní PQ zachytilo nové směry a vývoj způsobené pandemií, která nenávratně změnila podobu scénografie. Druhou silnou rovinu cítím v naléhavosti ekologických a společensko-ekonomických krizí. Dynamické performativní prostory zvou návštěvníky k aktivnímu zapojení, a zároveň využívají materiály s ohledem na životní prostředí. Jiné výstavy zase přichází s konceptuálními přístupy, které přesahují časoprostor festivalu. Tyto směry přichází přirozeně, vzhledem k tomu, že každá země či region účastnící se Výstavy zemí a regionů a Studentské výstavy má plnou tvůrčí kontrolu nad návrhem, sdělením i výsledkem své výstavy. Festival tak přináší rozmanitou scénu nápadů a inspirací z různých zemí a kultur, z níž ovšem vyzařuje i jistý pojící prvek. Tím bude, řekla bych, odklon od tradiční struktury designérského týmu, který se skládá ze čtyř hlavních profesí: osvětlovač, kostýmní tvůrce, scénograf a zvukový designér, k více mezioborové týmové práci. Považuji tuto změnu za osvobozující a osvěžující, komentuje celkové hodnocení mezinárodní poroty PQ jeho umělecká ředitelka Markéta Fantová.

    Studentská sekce

    Autorkou libanonské instalace Puzzles (Skládačky), oceněné jako Nejlepší Studentská výstava, je Mara Ingea, absolventka Režie alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V díle se odráží nedávná i současná historie jejího domovského města Bejrútu. Prostřednictvím materiálové asambláže a několika jednoduchých mechanismů vyjadřuje chaos a tragickou absurditu některých situací, které se v Libanonu odehrály v posledních čtyřech letech.

    Pražské Quadriennale potrvá do neděle 18. června. Návštěvníci tak mají posledních pár dní ke zhlédnutí hlavních výstav v halách 11, 13 a 17 a na náměstí Holešovické tržnice. Kurátorované projekty a výstavy mohou zažít také ve vzdušných prostorech Veletržního paláce Národní galerie Praha a na programu je ještě množství performancí ve veřejném prostoru. V pátek 16. června budou navíc výstavní prostory otevřeny do půlnoci zcela zdarma. Stejný den od 18.00 proběhne také setkání s Davidem Možným a kurátorem Petrem Švecem v prostorách české výstavy v hale č. 13.

     Vhled do příprav i zákulisí festivalu pak přinese speciální páteční diskusní panel v rámci série PQ Talks se členy týmu, v čele s uměleckou ředitelkou Markétou Fantovou, od 16:30 v sále divadla Jatka78.

    Vítězka Studentské výstavy a Jiří Sulženko, Jakub Hrab. Foto: archiv festivalu

    Kompletní seznam ocenění 15. Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru:

    1. Zlatá Triga – Diváci ve městě duchů; Kypr
    2. Nejlepší Studentská výstava – Skládačky; Libanon
    3. Nejlepší koncept Výstavy zemí a regionů – Limbo Hardware; Česká republika
    4. Nejkreativnější koncept Studentské výstavy – Denní snění; Srbsko
    5. Nejlepší scénografie Výstavy zemí a regionů – winterreise.box; Maďarsko
    6. Nejkreativnější a nejinovativnější scénografie Studentské výstavy – Suo, Silent, Disco; Finsko
    7. Nejlepší týmová spolupráce ve Výstavě zemí a regionů – ENCRUZILHADAS: Věříme v křižovatky; Brazílie
    8. Vizionářská týmová spolupráce ve Studentské výstavě – Krabice; Gruzie
    9. Cena poroty Pražského Quadriennale – GUT CITY PUNCH; Francie
    10. Cena za nejlepší publikaci – 10 Together Performances by Longva+Carpenter 2010-2020
    11. Cena za nejlepší divadelní prostor – „Divadlo na dvorku: Prostory bezprostřednosti, místa potenciality Jill Planche a Mhlanguli George“, Kanada, JAR
    12. Vizionářské scénografické postupy ve Výstavě zemí a regionů – Divadlo s sebou; Thajsko
    13. Reflexe naléhavých témat ve Studentské výstavě – AZYL; Polsko
    14. Reflexe naléhavých témat ve Výstavě zemí a regionů – Vidím, nevidím; Arménie
    15. Mezikulturní dialog ve Studentské výstavě – Magbigay ayon sa kakayahan, kumuha batay sa pangangailangan. / Dej, co můžeš, vezmi si, co potřebuješ; Filipíny
    16. Zapojení komunit v rámci Výstavy zemí a regionů – Měsíční klavír; Srbsko
    17. Nejlepší performance Studentské výstavy – Laboratoř figurativního myšlení: Máš jenom okamžik; Estonsko
    18. Cena Volkswagen za udržitelnou výstavu – Limbo Hardware; Česká republika
    19. Cena ČT art za společensky odpovědnou výstavu – Sklizeň; Katalánsko
    20. PQ Cena dětského diváka – Polovina minut; Portugalsko

     

    Mezinárodní porota 15. Pražského Quadriennale:

    • Asiimwe Deborah Kawe
    • D. Chase Angier
    • Marianela Boán
    • Rosane Muniz
    • Serge von Arx
    • Sophie Jump
    • Sven Jonke
    • Autor:
    • Publikováno: 14. června 2023

    Komentáře k článku: Zlatá triga PQ putuje na Kypr

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,