Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Patricia Burda Janečková

  Foto archiv

  Patricia Burda Janečková

  18. 6. 1998 Münchberg, Německo – 1. 10. 2023 Ostrava

  Operní pěvkyně (sopranistka) slovenského původu, absolutní vítězka soutěže Talentmania (2010), členka muzikálového souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

  Narodila v Německu slovenským rodičům, kteří se ale záhy přestěhovali do Ostravy. Zpěvu se věnovala od svých čtyř let. Po ukončení základní školy vystudovala Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě.

  V roce 2010 zvítězila v soutěži Talentmania. Foto archiv

  Začínala v Operním studiu NDM, jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě. Její první vystoupení na jevišti bylo v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, kde také poprvé účinkovala s ostravskou Janáčkovou filharmonií.

  Obal CD, nakl. Bellevoice Produktion s.r.o., 2011. Repro archiv

  S operní pěvkyní Evou Urbanovou a Karlem Gottem při křtu svého debutového alba (listopad 2011). Foto archiv

  Po vítězství v soutěži Talentmania (2010) vydala o rok později ve spolupráci s hudebním skladatelem, dirigentem a producentem Oskarem Rózsou eponymní debutové album.

  Vedle divadelní a koncertní činnosti navštěvovala soukromé hodiny zpěvu u operní pěvkyně Evy Dřízgové-Jirušové.

  V roce 2014 se stala absolutní vítězkou světové pěvecké soutěže liturgické hudby Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě. Získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu, kde pracovala pod vedením Renata Brusona, sólisty milánského Teatro alla Scala. V roce 2016 obdržela tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

  Foto archiv

  V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba – Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna – Pamina), o rok později absolvovala několik velkých koncertů v České republice, mj. Novoroční koncert ve vídeňském stylu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

  Od roku 2017 spolupracovala se souborem Collegium Marianum (inscenace barokní opery Acis a Galatea G. F. Händela) a s Janáčkovým komorním orchestrem. Zpívala s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála duet na své první CD), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo Evou Dřízgovou.

  Na přelomu let 2018 a 2019 absolvovala dva novoroční galakoncerty v Poznani s Poznaňskou filharmonií. Mezi nejvýznamnější akce, kterých se zúčastnila v roce 2019 patřil mezinárodně uznávaný festival v Berlíně Feuerblumen und Klassik Open Air.

  V Benátkách. Foto Instagram

  Měla za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (mj. Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, Smetanova Litomyšl, Les musicales de Louvergny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov); spolupracovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými i komorními orchestry. Kromě klasického operního repertoáru, barokní a duchovní hudby se věnovala interpretaci filmové hudby (Ennio. Morricone, Luboš Fišer) a muzikálové klasiky.

  Maria ve West Side Story. Foto archiv NDM

  V Národním divadle moravskoslezském se jako sólistka představila v souboru opery (Annie v Brittenově titulu Hrajeme operu! – Kominíček) a od sezony 2022/2023 byla členkou muzikálového souboru, kde ztvárnila několik zásadních úloh (Julie v inscenaci Romeo a Julie – poselství lásky, dvojrole Pamela/Nathalie v Květinách pro paní Harrisovou, Marianna v muzikálu Harpagon je lakomec?, Maria ve West Side Story či Johanna v muzikálovém thrilleru Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street.)

  Se svým partnerem, hercem Komorní scény Aréna Vlastimilem Burdou. Foto Instagram

  Letos se provdala za herce Komorní scény Aréna Vlastimila Burdu.

  Loni v únoru oznámila, že bojuje se zhoubným nádorem prsu. Se svým onemocněním se netajila a po stanovení diagnózy přestala vystupovat a nastoupila náročnou léčbu. Po několika měsících oznámila, že je z nejhoršího venku a začala opět vystupovat. Letos v listopadu měla zpívat hlavní roli v připravovaném komorním muzikálu Národního divadla moravskoslezského Interview, kde se měla stát hereckou a pěveckou partnerkou Tomáše Savky.

  /zde/

  O jejím úmrtí dnes na svých FB stránkách informovalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě /zde/.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Patricia Burda Janečková

  1. Eva Rašková

   Avatar

   Velký talent od divčích let,
   moc jsem jí držela palce, je mi hodně smutno, že to takhle skončilo.
   Zpívej andělům, Ty náš andělíčku.

   02.10.2023 (13.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Peter Oravec

   Avatar

   Táto správa ma dostala do kolien,
   je mi strašne ľùto ako to dopadlo. Mladè dievčatko plnè života musela takto skončiť. Nádherný hlas, ktorím rozdávala radosť. Pokora cileavedomosť a nadvšetko jej krása mi bude veľmi chýbať a to určite nie iba mne.
   Úprimnu sùstrasť rodine a všetkým jej blìzkym
   Odpočívaj v pokoji.

   02.10.2023 (17.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Václav Valenta

   Avatar

   Měl jsem ji rád
   jak je nadaná. Věděl jsem že se prosadí a že si povede dobře ve zpívání… ale vůbec jsem netušil že je tak vážně nemocná.
   Je mě to opravdu líto.

   02.10.2023 (17.29), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Mgr.Věra Smejkalová

   Avatar

   Bože,
   to je tak smutná, těžko uvěřitelná zpráva. Je mě moc lito tak mladé, talentované ženy, která toho ve svém krátkém životě tolik dokázala.
   R. I. P.
   Hlubokou soustrast

   02.10.2023 (18.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Lenka Vidová

   Avatar

   Tato zpráva je úplně zdrcující.
   Patricii jsem sledovala dlouho, od soutěže, kde svým hlasem a skromným vystupovanim ohromila nás vsechny. Verila jsem, že se uzdraví, že všechno zvládne, že to dobře dopadne. Bohuzel, všechno je jinak. Mlada, krásná, radost a úsměv rozdávající bytost odešla. Je mi to moc moc líto ❤️❤️
   Upřímnou soustrast rodině a manželovi.

   02.10.2023 (19.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Jana srbova

   Avatar

   Tak to mě mrzí
   viděla jsem ji tehdy jak zpívala v soutěži úplně nej. A teď konec. Soustrast rodičům život je těžký. Ale nemoc někdy neporazime. Jsem z toho opravdu na nic.

   02.10.2023 (20.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Alena Zavchrlov

   Avatar

   Holčičlko zlatá,
   není to spravedlivé.

   02.10.2023 (20.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Alma Semira

   Avatar

   Drahá Patricie,
   přeji Ti klidné spočinutí v náruči Stvořitele. Mám Tě ráda a moc Tě obdivuji. Bolestí, která nás zasáhla Tvým odchodem, si musíme projít každý sám i společně. To, že tu nejsi teď s námi v této realitě, nic nemění na naší lásce k Tobě.
   Hodně síly rodině a manželovi
   Alma

   03.10.2023 (8.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Jaroslava Potenská

   Avatar

   Škoda
   tak mladá a talentovaná. Myslela jsem že už je tzv. za vodou.

   03.10.2023 (13.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. Marta Horanská

   Avatar

   Ťažko je slovami vyjadriť smútok,
   že už ďalej nebudeme počuť jej prekrásny hlas, vidieť jej úsmev, radosť a ľahkosť s akou spievala.
   Jej strata bolí nielen jej najbližších…

   04.10.2023 (11.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   pro veřejnost se bude konat v sobotu 7. října od 11 do 13 hodin v kostele Svatého Ducha v Ostravě – Zábřehu. Od 14 hodin proběhne poslední rozloučení pro rodinu a pozvané.
   /Parte jsme zavěsili do textu./

   05.10.2023 (2.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,